Zdravotnictví potřebuje lepší hardware, řešením mohou být dedikované procesory

Výzkum a věda | |

Zdravotnictví potřebuje lepší hardware, řešením mohou být dedikované procesory

Zdravotnictví jako takové je nesmírně cenný průmysl nejen z hlediska humanitního, ale i ekonomického: Do roku 2022 má dosáhnout hodnoty přibližně 10 bilionů dolarů, což je částka pro běžného smrtelníka nepředstavitelná.


Velký potenciál pro lékaře mají různá edge zařízení internetu věcí spolu s technikami strojového učení. Hluboké učení a další metody přináší významnou pomoc lékařům, ovšem v současnosti jim nestačí hardware; požadavky na výpočetní výkon se významně zvyšují a Moorův zákon, který sám o sobě postupně přestává platit, zdaleka nestačí na potřeby hlubokého učení.

Jedním z řešení mohou být akcelerátory strojového učení: Procesorová jádra specificky stavěna pouze na potřeby strojového a hlubokého učení, která by se přímo dodávala do nemocnic a zdravotnických zařízení.

Tento „edge processing“ představuje udržitelnou možnost, jak zvýšit výkon zařízení a zároveň udržet bezpečnost a soukromí pacientů, popsal doktor Rahimi Azghadi pro Univerzitu Jamese Cooka. Tím, že data budou uložena přímo v nemocnici nebo blízkém úložišti, nebude nutné zařízení připojovat ke špatně zabezpečené síti či internetu.

Proč ještě taková řešení neexistují? Protože není jednoduché je vymyslet takovým způsobem, aby zároveň zajišťovala bezpečnost, úspornost, relativně nízké náklady, a přesto dostačující výkon pro potřeby nemocnic, a ještě jednoduchost použití pro personál a místní IT pracovníky. Pro firmy, které ovšem něco takového dokážou, představuje edge processing ve zdravotnictví nový zdroj příjmů.

Celkově bude výsledný produkt vyžadovat spolupráci hned několika oborů a profesionálů z řady odvětví – softwarové inženýry, datové vědce, neurovědce a různé zdravotnické specialisty.


Úvodní foto: © kentoh - Adobe Stock


Články z rubriky

Rozpoznají kamery obličej s rouškou? Spolehlivě ne, ale zlepšují se"

Nejnovější testy ukazují mírné zlepšení u kamerových systémů na rozpoznávání obličeje; technologie ale má s rouškami i nadále potíže.
více »


Zdravotnictví potřebuje lepší hardware, řešením mohou být dedikované procesory"

Zdravotnictví jako takové je nesmírně cenný průmysl nejen z hlediska humanitního, ale i ekonomického: Do roku 2022 má dosáhnout hodnoty přibližně 10 bilionů dolarů, což je částka pro běžného smrtelníka...
více »


Deep learning a BCI čipy ve zdravotnictví"

Deep learning – hluboké učení – představuje pro zdravotnictví velmi lákavou techniku. Algoritmy hlubokého učení jsou inspirovány lidským mozkem, a i proto dokážou pracovat s daty pracovat ve spolupráci...
více »


Umělá inteligence začíná pomáhat s diagnózou Alzheimera"

Vývojáři z IBM vyvíjejí systém, který na základě analýzy řeči dokáže rozpoznat riziko propuknutí Alzheimerovy choroby.
více »


Čtení mysli? Jednou možná, ukazuje finský startup"

V současnosti je čtení mysli věc zhola nemožná – klíčové slovo je ale ono „v současnosti“.
více »


Související články


Tagy

AI hluboké učení deep learning IT software data neurovědci zdravotnictví finance Moorův zákon edge

Komentáře