Vnímání vlastních končetin u robotů

Výzkum a věda | |

Vnímání vlastních končetin u robotů

Jedním ze stále nedořešených problémů, které brání rozšíření sériové výrobě „inteligentních“ robotů, je nedostatečně rozvinuté rozpoznávání obrazu. Robot si kupříkladu musí být vědom svého „těla“ a především umělých končetin jako jsou ruce.


Získané informace musí robotovi dovolit vykonávat i velmi náročné činnosti, jako je sebrání objektu a vyvinutí vhodné míry tlaku.

Nedávná studie zveřejněná na ArXivu se tímto problémem zabývá. Navrhovaným řešením je segmentovat jednotlivé části končetin pro zjednodušení rozpoznání vlastních částí robota; pixely, ze kterých se kupříkladu robotická paže skládá by byly rozděleny pomocí RGB snímků z kamer a snímačů robota.

Neuronová síť pomůže zpracovat data z kamer

K trénování simulovaných dat by roboti využívali konvoluční neuronové sítě s mírou strojového učení, což řeší neexistenci předpřipravených cvičných datasetů. Aby model seděl i na specifické typy robotů, algoritmy robotů budou stavěny na míru váze a parametrům jednotlivých modelů.

Rozpoznávání sebe oproti okolí je pro roboty klíčové, ovšem stále náročné na reálnou implementaci. V případě rukou podobných člověku je robotický systém často v kontaktu s prvky okolí, a musí s vysokou přesností sledovat jak své ruce, tak právě toto okolí, s nímž budou ruce interagovat.

Reálně fungující ruce, píše se ve studii, jsou fundamentální pro několik různých využití člověku podobných robotů, a pro interakci mezi moderním humanoidním robotem a člověkem.

Řešením, zdá se, by mohlo být něco podobného jako máme my lidí – tedy obraz, který vidíme.


Úvodní foto: Tatiana Shepeleva @fotolia.com


Články z rubriky

Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům"

Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.
více »


Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí"

Šlo by pokročilé zpracování přirozeného jazyka (NLP) použít pro reprodukci pokročilých psaných textů a poezie?
více »


Odkud přijdou další koronaviry? Strojové učení pomáhá identifikovat zdroje nákazy"

Výzkum Liverpoolské univerzity naznačuje, jak by se budoucí koronaviry mohly přenést ze zvířat na člověka a dále se šířit populací.
více »


Související články


Tagy

umělá inteligence AI neuronové sítě konvoluční neuronová síť RGB kamery snímače roboti robotické končetiny robotika st

Komentáře