Vnímání vlastních končetin u robotů

Výzkum a věda | |

Vnímání vlastních končetin u robotů

Jedním ze stále nedořešených problémů, které brání rozšíření sériové výrobě „inteligentních“ robotů, je nedostatečně rozvinuté rozpoznávání obrazu. Robot si kupříkladu musí být vědom svého „těla“ a především umělých končetin jako jsou ruce.


Získané informace musí robotovi dovolit vykonávat i velmi náročné činnosti, jako je sebrání objektu a vyvinutí vhodné míry tlaku.

Nedávná studie zveřejněná na ArXivu se tímto problémem zabývá. Navrhovaným řešením je segmentovat jednotlivé části končetin pro zjednodušení rozpoznání vlastních částí robota; pixely, ze kterých se kupříkladu robotická paže skládá by byly rozděleny pomocí RGB snímků z kamer a snímačů robota.

Neuronová síť pomůže zpracovat data z kamer

K trénování simulovaných dat by roboti využívali konvoluční neuronové sítě s mírou strojového učení, což řeší neexistenci předpřipravených cvičných datasetů. Aby model seděl i na specifické typy robotů, algoritmy robotů budou stavěny na míru váze a parametrům jednotlivých modelů.

Rozpoznávání sebe oproti okolí je pro roboty klíčové, ovšem stále náročné na reálnou implementaci. V případě rukou podobných člověku je robotický systém často v kontaktu s prvky okolí, a musí s vysokou přesností sledovat jak své ruce, tak právě toto okolí, s nímž budou ruce interagovat.

Reálně fungující ruce, píše se ve studii, jsou fundamentální pro několik různých využití člověku podobných robotů, a pro interakci mezi moderním humanoidním robotem a člověkem.

Řešením, zdá se, by mohlo být něco podobného jako máme my lidí – tedy obraz, který vidíme.


Úvodní foto: Tatiana Shepeleva @fotolia.com


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Související články


Tagy

umělá inteligence AI neuronové sítě konvoluční neuronová síť RGB kamery snímače roboti robotické končetiny robotika st

Komentáře