Vložka do bot připojená k internetu pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou

Výzkum a věda | |

Vložka do bot připojená k internetu pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou

Nejenom cloudem živ jest člověk. Medicínské aplikace internetu věcí a dalších technologií jsou velmi perspektivní oblasti, a k novým pokrokům v oblasti dochází prakticky denně.


Hlavním cílem novinek často bývá zjednodušení života současných pacientů s těžkými chorobami: neléčitelnými nebo obtížně léčitelnými nemocemi či poruchami, cukrovkářům a dalším, kteří si musejí každodenně hlídat svůj stav.

O víkendu se v Praze utkalo 17 mezinárodních týmů na akci Neurological Hackathon aby pomohli pacientům trpícím roztroušenou sklerózou. Vítězem 24hodinového klání se stal projekt NovaSol týmu Data Gardeners, který představil způsob, jak zajistit průběžnou diagnózu chůze pacientů s roztroušenou sklerózou s pomocí senzoru ve vložce boty a mobilní aplikace. Vítězný projekt získal odměnu 100 000 Kč.

Vložka v botě a mobilní aplikace

V pražském coworkingovém centru HubHub v Paláci ARA se na akci potkalo více než 70 odborníků ze 14 zemí světa na historicky prvním ročníku soutěže Neurological Hackathon Prague. Cílem bylo najít řešení na 4 konkrétní výzvy, které trápí pacienty s roztroušenou sklerózou.

Chronické autoimunitní onemocnění zvané roztroušená skleróza patří mezi vážné nemoci. Postihuje hlavně malé dospělé lidi a napadá přímo centrální nervovou soustavu. Příčina vzniku onemocnění je dosud neznámá; léčba bohužel neexistuje a pacienty dokáže roztroušená skleróza značně limitovat fyzicky i kognitivně. Ataky navíc mohou být nepředvídatelné.

Ze sedmnácti soutěžících týmů porota tvořená mentory a organizátory vybrala projekt s názvem NovaSol pětičlenného týmu Data Gardeners. „Náš projekt se zaměřuje na jeden z častých symptomů roztroušené sklerózy – změny chůze. V současné době je k tomuto účelu k dispozici jen málo diagnostických nástrojů, které lze použít jen v prostředí specializovaného pracoviště. Navrhli jsme diskrétní samonabíjecí senzor, který je umístěný ve vložce boty a je propojený s mobilní aplikací. Přesně měří parametry chůze a data nasbíraná za dlouhou dobu může pacient snadno sdílet s lékařem, který díky tomu může lépe může sledovat progres nemoci i účinky medikace,“ říká Vojtěch Nedvěd z vítězného týmu.

Jak nejlépe pomoci?

Inovační maraton trval 24 hodin a skončil vyhlášením vítězů v neděli 27. října 2019 po 16. hodině. Hackeři, z nich nejmladším bylo 13 let, společně hledali řešení na čtyři problémy, s kterými se pacienti s roztroušenou sklerózou potýkají. Vytvářeli zařízení a software, které dokáží povzbuzovat pacienty, detekovat úrovně stresu a únavy, navrhnout domácí rehabilitační zařízení pro masáž těla a zařízení pro diagnostiku a monitorování stavu pacientů.

Porota ocenila tyto vítězné projekty:

  1. místo: NovaSol (tým Data Gardeners) – senzor chůze v podrážce boty spojený s mobilní aplikací
  2. místo: Consistent Video Walk Diagnosis (tým Fluffy Capybara) – nástroj pro analýzu pohybu pacienta s pomocí domácí webové kamery
  3. místo: Bridge (tým No Name) – webová aplikace, která umožňuje lékařům na dálku sledovat cvičební režim pacientů.

 „Šlo o první hackaton na téma roztroušené sklerózy v Evropě,“ říká organizátor akce Tomáš Studeník.  „Atmosféra byla skvělá a bylo vidět, že hackeři sem přijeli proto, aby skutečně pomohli pacientům – na oplátku se mnozí z nich poprvé dozvěděli spoustu informací o této nemoci. Pro odborníky z farmaceutického průmyslu byl zase nesmírně zajímavý pohled z druhé strany z pohledu datových expertů a inovátorů. Mnoho představených prototypů bylo dotažených do fáze, že by se velmi brzy daly skutečně použít.“

Další hackathon na podobné zdravotnické téma se uskuteční ve dnech 22. až 24. listopadu 2019, a to opětovně v Praze.


Úvodní foto: © Halfpoint - Adobe Stock


Články z rubriky

Rozpoznají kamery obličej s rouškou? Spolehlivě ne, ale zlepšují se"

Nejnovější testy ukazují mírné zlepšení u kamerových systémů na rozpoznávání obličeje; technologie ale má s rouškami i nadále potíže.
více »


Zdravotnictví potřebuje lepší hardware, řešením mohou být dedikované procesory"

Zdravotnictví jako takové je nesmírně cenný průmysl nejen z hlediska humanitního, ale i ekonomického: Do roku 2022 má dosáhnout hodnoty přibližně 10 bilionů dolarů, což je částka pro běžného smrtelníka...
více »


Deep learning a BCI čipy ve zdravotnictví"

Deep learning – hluboké učení – představuje pro zdravotnictví velmi lákavou techniku. Algoritmy hlubokého učení jsou inspirovány lidským mozkem, a i proto dokážou pracovat s daty pracovat ve spolupráci...
více »


Umělá inteligence začíná pomáhat s diagnózou Alzheimera"

Vývojáři z IBM vyvíjejí systém, který na základě analýzy řeči dokáže rozpoznat riziko propuknutí Alzheimerovy choroby.
více »


Čtení mysli? Jednou možná, ukazuje finský startup"

V současnosti je čtení mysli věc zhola nemožná – klíčové slovo je ale ono „v současnosti“.
více »


Související články


Tagy

zdravotnictví medicína zdraví lékařství hackathon Praha nemoc léčba IoT internet věcí digitalizace technologie

Komentáře