Rozpoznají kamery obličej s rouškou? Spolehlivě ne, ale zlepšují se

Výzkum a věda | |

Rozpoznají kamery obličej s rouškou? Spolehlivě ne, ale zlepšují se

Nejnovější testy ukazují mírné zlepšení u kamerových systémů na rozpoznávání obličeje; technologie ale má s rouškami i nadále potíže.


Covid-19 je pro software na rozpoznávání obrazu pohromou. Kamery spoléhají na co největší viditelnou plochu obličeje, což roušky znatelně omezují.

Algoritmy měly s různými šátky, šálami, maskami a rouškami problém už před pandemií, vlivem Covidu se však zakrývání obličeje stalo celosvětovým trendem, a dříve funkční algoritmy tak bylo nutné upravit. V některých případech se podařilo systémy vylepšit velmi znatelně, jindy poskočila úspěšnost správného rozpoznání obličeje jen minimálně.

Lepší algoritmy, lepší výsledky

Nová NIST studie ukázala, že ty nejlepší algoritmy chybují v 2,4 až 5 % případů u obličejů s nasazenou maskou, což je srovnatelné s výsledky z roku 2017, ovšem u jedinců bez masky; spolehlivost tak u špičkových algoritmů vzrostla na průmyslově využitelnou úroveň.

Ve studii se objevilo 65 nových algoritmů, dohromady pak celkem 152 algoritmů, které se věnují rozpoznávání obrazu a specificky obličeje. Testování probíhalo na přiřazení fotografie s maskou k jiné fotografii stejného jedince bez roušky – tedy situace běžná třeba u odemknutí mobilu.

Chybovost se zvětšila ve chvíli, kdy i na původní fotografii měl jedinec roušku, spolehlivost algoritmu se snižuje také v případě, kdy rouška zakrývá velkou část obličeje. Souvislost má i barva roušky: Obecně horší výsledky měly roušky červené a černé. Vědci si důvodem nejsou jistí a podrobněji souvislosti nezkoumali.

Výsledkem je, že i roušky jde překonat, neboť se v testování objevily algoritmy, které dosahovaly prakticky stejných výsledků u jedinců s rouškami i bez roušek, nehledě na možné kombinace. U tohoto konkrétního testu využil NIST digitální aplikaci masek, v budoucnu však chce přikročit i k testování s reálnými rouškami. Rozdíl by neměl být u algoritmů významný.


Úvodní foto: @ sosiukin - Adobe Stock


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Související články


Tagy

roušky algoritmy technologie chybovost rozponávání obrazu rozpoznávání obličeje masky výzkum věda studie

Komentáře