Praha se má do pěti let stát evropským centrem umělé inteligence

Výzkum a věda | |

Praha se má do pěti let stát evropským centrem umělé inteligence

Iniciativa prg.ai, k jejímuž podpisu došlo během včerejška, je ambiciózní a pokud se vyplní, tak skvělá nejen pro Prahu, ale Českou republiku jako celek.


České vysoké učení technické v Praze, Univerzita Karlova, Akademie věd ČR a magistrát Prahy spojily své síly v unikátní iniciativě, která má podpořit rozvoj vědy a výzkumu v oblasti umělé inteligence. Do ČR má přilákat špičkové vědce z celého světa, rozšířit řady nadaných českých AI pracovníků, studentů a vědců a také napomoci vzniku nových startupů a technologických firem. Kromě magistrátu podporuje vznik prg.ai také vláda a některé významné soukromé společnosti s oboru.

Pokud se iniciativě bude dařit tak, jak má, měla by se Praha do pěti let stát nejen AI centrem republiky, ale zároveň i působištěm celoevropského významu – a kdo ví? V budoucnu třeba i světového.

Do pěti let by se ČR měla chlubit 5 000 AI výzkumníky a vývojáři, 500 AI absolventy a každoročně 50 novými firmami, které se budou na umělou inteligenci specializovat. Už dnes mimochodem pražské VŠ absolvuje na 100 AI odborníků ročně, což je vyšší číslo, než kterým se může pochlubit kanadský Montreal – a ten je svými nadanými AI talenty proslavený. Díky prg.ai však má v Praze toto číslo ještě o dost vzrůst.

 

Nová Praha s inteligencí lidskou i umělou

Iniciativa navazuje jak na Národní strategii umělé inteligence, tak také na snahy celé EU prosadit se v perspektivním oboru budoucnosti. „Jsem potěšena, že Česká republika začíná být tak aktivní v oblasti umělé inteligence – technologii, která formuje budoucnost. Evropa chce využít potenciálu umělé inteligence tím, že vytvoří konkurenceschopné technologie, kterým lidé mohou věřit, a tím, že se zaměří na potenciální rizika. Abychom toho dosáhli, potřebujeme všechny pomocné ruce. V tomto ohledu iniciativu prg.ai vítám, protože si klade za cíl spojit vědecké a výzkumné kapacity, veřejnou sféru a podnikatele, uvedla evropská komisařka Věra Jourová, která se účastnila i slavnostního zahájení činnosti spolku během včerejška.

Mezinárodní přesah prg.ai považují iniciátoři za zcela zásadní a shodují se v tom i s dalšími odborníky. „Koncentrace špičkové vědy a výzkumu je klíčem k úspěchu v oblastech, jako je právě umělá inteligence, a je to i jedním z hlavních cílů Národní AI strategie. Díky ní chceme především zapojit Česko do aktivit na evropské úrovni, a jsme proto rádi za všechny podobné iniciativy,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko, který měl přípravu klíčové strategie na starost.

„Naším hlavním cílem je především přilákat ty nejlepší mozky ze zahraničí a zvyšovat zájem o práci v pražském AI ekosystému,“ říká spoluzakladatel prg.ai prof. Michal Pěchouček z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. „Důležité je pro nás i budování značky Prahy jako světoznámého města, které je kosmopolitní, technologické a atraktivní jako místo pro práci i život. Pro vývoj umělé inteligence zkrátka potřebujete hlavně tu lidskou,“ dodává.

Česká metropole v minulosti neuměla využít pozitivní přínos technologií pro rozvoj konceptu chytrého města (vzpomeňme na nešťastné chytré lavičky), ale se vznikem prg.ai má nastat razantní změna. Propojení trojice akademických institucí s hlavním městem lze tak považovat za historický milník. Praha i další česká města získají tolik potřebný příliv odborníků, jejichž aktivity se v nadcházejících letech podepíší na růstu ekonomiky regionu i na ulehčení každodenního života obyvatel. Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy k projektu dodává: „Chceme z Prahy udělat světové centrum v oblasti umělé inteligence! Díky tomu máme příležitost propojovat v Praze špičkové odborníky od nás i ze zahraničí a vyvíjet moderní nástroje s vysokou přidanou hodnotou. Přínos pro Prahu je tak v přílivu peněz i pokrokového know-how. Nová řešení bude možné využít například pro efektivnější plánování objízdných tras při opravách ulic nebo zkrácení čekacích dob na světelných křižovatkách.“

 

Byznys i edukace

Cílem prg.ai je spolupráce napříč akademickým prostředím i průmyslem a podpora českého byznysu. „Jde o budování komplexního ekosystému, jehož základními kameny jsou koncentrace excelentního základního a aplikovaného výzkumu, jeho přenášení do praxe, firem a budování startupů, úspěšná aplikace AI v průmyslu a mezinárodní spolupráce,“ říká rektor ČVUT v Praze doc. Vojtěch Petráček. Iniciativa se proto opírá i o domácí technologické firmy. Pro Avast, Seznam, či Socialbakers totiž umělá inteligence hraje stále důležitější roli. „S fakultami, výzkumnými centry a jednotlivými členy prg.ai již delší dobu aktivně spolupracujeme, protože chceme podporovat excelentní výzkum, kvalitní vědce a IT vzdělávání. V Česku máme talentované lidi a jsem rád, že prg.ai chce naplnit jejich potenciál. To, věřím, povede k většímu zájmu o studium počítačových věd a umělé inteligence i k tomu, že tu bude vznikat špičková věda uplatnitelná v praxi,“ říká Ondřej Vlček, nastupující CEO firmy Avast.

Právě s českými podniky plánuje iniciativa aktivně spolupracovat na rekvalifikaci a vytváření AI pracovních míst, přípravě a implementaci inovačních strategií a zavádění pilotních projektů. Vedle spolupráce se zavedenými firmami si iniciativa klade za cíl zvýšit počet startupů založených na prg.ai univerzitách a ústavech. Zaměří se proto na inkubaci vysokoškolských projektů, jejich financování a navazování transparentní spolupráce. Pro integraci do regionálních a světových sítí hodlá prg.ai úzce spolupracovat s dalšími AI centry v Česku, EU, Švýcarsku, Izraeli a Severní Americe. „Rozsáhlá podpora inovačních a výzkumných center je jednou z klíčových aktivit Akademie věd,“ říká předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. „Je to totiž skutečně efektivní a ověřený prostředek, jak Českou republiku nejen posunout na evropskou špičku během relativně několika málo let, ale stabilně ji tam i udržet,“ dodává.

Pro zvýšení povědomí o přínosech umělé inteligence a jejích etických, právních a ekonomických aspektech chce prg.ai aktivně podporovat veřejnou diskuzi a vzdělávání. V přípravě je vedlejší volitelná specializace prg.ai Minor, kterou si budou moct zapsat studenti různých technických i netechnických oborů jak na UK, tak na ČVUT. „Mezi jednu z nejdůležitějších rolí univerzit bezesporu patří spojovat a propojovat různé vědní oblasti. Jsem velmi rád, že Univerzita Karlova svou aktivní účastí v projektu prg.ai k tomuto propojování přispěje nejen v Praze, ale i v celé České republice. Je nepochybné, že konkrétních dopadů prg.ai bude celá řada, ale už teď velmi konkrétně profilujeme např. péči o etické standardy při vývoji technologií umělé inteligence a velkou pozornost věnujeme i podpoře prostupnosti bakalářských studijních programů v oblasti AI,“ uzavírá rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima.Články z rubriky

Canalys: 8 % automobilů v Evropě se prodává s 2. úrovní autonomního řízení"

Samořiditelná auta jsou na vzestupu; těch s 2. úrovní se v ČR prodá 8 %, v USA dokonce 10 %.
více »


Když si Stanford vyhlédne českou univerzitu: FIT ČVUT v Praze nabízí studentům programování po americku"

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze nabízí druhým rokem stovce studentů českých středních škol jedinečnou příležitost vyzkoušet si, jak vypadá studium jednoho předmětu na prestižní Stanfordově...
více »


Odborníci z UC Berkeley budou učit MBA studenty na VŠE"

Nedostatek odborníků, kteří umí ve své profesi pracovat s daty a umělou inteligencí, je problém i v Česku. Vysoká škola ekonomická v Praze proto ve spolupráci s KPMG nebo Škoda Auto v září spouští první...
více »


Rukavice pomáhají robotům naučit se držet objekty"

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) zvládli pomocí rukavic vybavených senzory shromáždit obrovský soubor dat sloužících umělé inteligenci k poznávání předmětů pouze pomocí...
více »


HPE kupuje výrobce superpočítačů Cray"

Legendární firma, která stvořila první superpočítač na světě a zároveň je zodpovědná za dodávání komponentů i do těch nejnovějších, má nápadníka.
více »


Související články


Tagy

umělá inteligence AI Praha prg.ai UK ČVUT univerzity byznys školství smart city

Komentáře