Nová kvantová kapitola?

Výzkum a věda | |

Nová kvantová kapitola?

Výzkumníci ze Sydneyské univerzity a Microsoftu úspěšně otestovali technologii qubitového čipu, který dokáže komunikovat s několika tisícovkami quibitů – stavebních bloků kvantových počítačů.


„Využití potenciálu kvantových počítačů bude vyžadovat tisíce, možná miliony qubitů,“ řekl k tomu profesor David Reilly, designér čipu, který drží významné pozice v Microsoftu i na univerzitě v Sydney.

Má pravdu. Současné polo-kvantové počítače trpí hlavně velmi nízkým počtem qubitů, ty nejvýkonnější mají jen několik desítek. Technologie narazila na limity křemíkových čipů.

Výsledky Reillyho jsou nadmíru slibné, operovat však stále musí o teplotě blízké absolutní nule (-274,15 stupňů celsia). Díky ní je možné dosáhnout potřebných kvantových efektů. O vyšších teplotách neumíme efekty reprodukovat, a není jasné, zda někdy budeme.

Kvantová zařízení jsou sice velmi pokroková, ale stále jsou založená na omezeních naší křemíkové architektury, protože jinak zatím počítače dělat neumíme. Běžné dráty a kabely jsou stále klíčovou součástí i kvantových počítač.

Nový čip využívá pouze dva dráty, které informace přinášejí – což je významný a důležitý pokrok.

Novinka je to skvělá, ale dopady na praxi jsou zatím nejasné, omezení, kterým kvantové počítače činí, je vícero. Nový čip je ovšem jednoznačně krok správným směrem.


Úvodní foto: @ University of Sydney


Články z rubriky

Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům"

Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.
více »


Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí"

Šlo by pokročilé zpracování přirozeného jazyka (NLP) použít pro reprodukci pokročilých psaných textů a poezie?
více »


Odkud přijdou další koronaviry? Strojové učení pomáhá identifikovat zdroje nákazy"

Výzkum Liverpoolské univerzity naznačuje, jak by se budoucí koronaviry mohly přenést ze zvířat na člověka a dále se šířit populací.
více »


Vnímání vlastních končetin u robotů"

Jedním ze stále nedořešených problémů, které brání rozšíření sériové výrobě „inteligentních“ robotů, je nedostatečně rozvinuté rozpoznávání obrazu. Robot si kupříkladu musí být vědom svého...
více »


Související články


Tagy

kvantové počítače kvantové technologie Microsoft Sydney univerzity věda výzkum technologie qubity

Komentáře