Nová kvantová kapitola?

Výzkum a věda | |

Nová kvantová kapitola?

Výzkumníci ze Sydneyské univerzity a Microsoftu úspěšně otestovali technologii qubitového čipu, který dokáže komunikovat s několika tisícovkami quibitů – stavebních bloků kvantových počítačů.


„Využití potenciálu kvantových počítačů bude vyžadovat tisíce, možná miliony qubitů,“ řekl k tomu profesor David Reilly, designér čipu, který drží významné pozice v Microsoftu i na univerzitě v Sydney.

Má pravdu. Současné polo-kvantové počítače trpí hlavně velmi nízkým počtem qubitů, ty nejvýkonnější mají jen několik desítek. Technologie narazila na limity křemíkových čipů.

Výsledky Reillyho jsou nadmíru slibné, operovat však stále musí o teplotě blízké absolutní nule (-274,15 stupňů celsia). Díky ní je možné dosáhnout potřebných kvantových efektů. O vyšších teplotách neumíme efekty reprodukovat, a není jasné, zda někdy budeme.

Kvantová zařízení jsou sice velmi pokroková, ale stále jsou založená na omezeních naší křemíkové architektury, protože jinak zatím počítače dělat neumíme. Běžné dráty a kabely jsou stále klíčovou součástí i kvantových počítač.

Nový čip využívá pouze dva dráty, které informace přinášejí – což je významný a důležitý pokrok.

Novinka je to skvělá, ale dopady na praxi jsou zatím nejasné, omezení, kterým kvantové počítače činí, je vícero. Nový čip je ovšem jednoznačně krok správným směrem.


Úvodní foto: @ University of Sydney


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Související články


Tagy

kvantové počítače kvantové technologie Microsoft Sydney univerzity věda výzkum technologie qubity

Komentáře