Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí

Výzkum a věda | |

Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí

Šlo by pokročilé zpracování přirozeného jazyka (NLP) použít pro reprodukci pokročilých psaných textů a poezie?


Teoreticky ano – u prózy to lze rozumně předpokládat během dalších let vývoje. U poezie je to ale komplikovanější; jde o záležitost vrcholně subjektivní, kreativní, abstraktní. Básník tvoří báseň různě, postupně, procesem, který generátory napodobit neumí.

Nápodoba kreativního tvůrčího procesu

Nedávná studie se proto zaměřila na možnost, kdy by algoritmus opakovaně kontroloval již napsanou báseň a postupně ji vylepšoval, a napodobil tak lidský kreativní proces.

Pomocí zpětnovazebního učení – typu strojového učení používaného v rámci NLP jen výjimečně – vědci se svou studií zveřejněnou na ArXivu dosahují zajímavých výsledků. Algoritmus neví, jaký je rým, ale naučí se dávat pozor na konce slov v každém verši a chápe, že je nutné upravovat slova v básni tak, aby se stala koherentní.

Framework navržený ve studii je velmi obecný a jde aplikovat i na jiné problémy v rámci generování textu; je to zajímavý náhled na rozšířený problém.

Praktické řešení je však zatím v nedohlednu. Poezii ještě stroje hned tak umět nebudou; přinejmenším ne tak, aby tím dosáhli úrovně, která je nám lidem blízká a kterou budeme schopni chápat.


Úvodní foto: @ Depositphotos, 4masik


Články z rubriky

Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům"

Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.
více »


Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí"

Šlo by pokročilé zpracování přirozeného jazyka (NLP) použít pro reprodukci pokročilých psaných textů a poezie?
více »


Odkud přijdou další koronaviry? Strojové učení pomáhá identifikovat zdroje nákazy"

Výzkum Liverpoolské univerzity naznačuje, jak by se budoucí koronaviry mohly přenést ze zvířat na člověka a dále se šířit populací.
více »


Související články


Tagy

algoritmy strojové učení zpětnovazební učení AI ML NLP zpracování přirozeného jazyka

Komentáře