Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí

Výzkum a věda | |

Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí

Šlo by pokročilé zpracování přirozeného jazyka (NLP) použít pro reprodukci pokročilých psaných textů a poezie?


Teoreticky ano – u prózy to lze rozumně předpokládat během dalších let vývoje. U poezie je to ale komplikovanější; jde o záležitost vrcholně subjektivní, kreativní, abstraktní. Básník tvoří báseň různě, postupně, procesem, který generátory napodobit neumí.

Nápodoba kreativního tvůrčího procesu

Nedávná studie se proto zaměřila na možnost, kdy by algoritmus opakovaně kontroloval již napsanou báseň a postupně ji vylepšoval, a napodobil tak lidský kreativní proces.

Pomocí zpětnovazebního učení – typu strojového učení používaného v rámci NLP jen výjimečně – vědci se svou studií zveřejněnou na ArXivu dosahují zajímavých výsledků. Algoritmus neví, jaký je rým, ale naučí se dávat pozor na konce slov v každém verši a chápe, že je nutné upravovat slova v básni tak, aby se stala koherentní.

Framework navržený ve studii je velmi obecný a jde aplikovat i na jiné problémy v rámci generování textu; je to zajímavý náhled na rozšířený problém.

Praktické řešení je však zatím v nedohlednu. Poezii ještě stroje hned tak umět nebudou; přinejmenším ne tak, aby tím dosáhli úrovně, která je nám lidem blízká a kterou budeme schopni chápat.


Úvodní foto: @ Depositphotos, 4masik


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Související články


Tagy

algoritmy strojové učení zpětnovazební učení AI ML NLP zpracování přirozeného jazyka

Komentáře