Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům

Výzkum a věda | |

Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům

Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.


Právě kvantové sítě jsou technologie, k níž v současnosti v praxi firmy míří. Jde o dosti omezený koncept, ale takový, který lze aplikovat na křemíkové technologie – a zrychlit tak běžné výpočetní technologie.

Kvantové provázání mezi dvěma skupinami

V laboratoři Chicagské univerzity se vědcům podařilo propojit dvě oddělená kvantová sila, každé obsahující tři qubity. Pomocí metr dlouhých superkondukčních kabelů se podařilo jeden qubit z každého sila propojit do stavu kvantového provázání.

Takto provázané kvantové bity připomínají fotony vyzařované mikrovlnným zářením. Kvantové provázání je stavem velmi složitým a nesmírně „křehkým“ – vyžaduje velmi specifické podmínky včetně třeba okolní teploty, která musí dosahovat teplot blízkých absolutní nule.

Ve chvíli, kdy se qubity provážou, tak sdílejí ty samé vlastnosti; pokud tedy zjistíme vlastnosti jednoho qubitu, automaticky známé i specifika toho na druhé straně. Pomocí kvantového provázání lze teoreticky vytvořit sítě provázaných qubitů, které by dokázaly vytvořit potenciálně opravdu velké kvantové komunikační sítě; technologii, která slibuje příští výpočetní revoluci.

Pořád je nutné překonat nepřeberné množství zdánlivě neřešitelných problémů, které brání širšímu rozšíření kvantových technologií. Přesto jde o významný posun: je to další krok vstříc vzdálené, kvantové budoucnosti.


Úvodní foto: @ University of Sydney


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Související články


Tagy

qubity kvantové počítače kvantové technologie kvantové provázání kvantová superpozice budoucnost předpověď věda výzkum

Komentáře