Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům

Výzkum a věda | |

Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům

Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.


Právě kvantové sítě jsou technologie, k níž v současnosti v praxi firmy míří. Jde o dosti omezený koncept, ale takový, který lze aplikovat na křemíkové technologie – a zrychlit tak běžné výpočetní technologie.

Kvantové provázání mezi dvěma skupinami

V laboratoři Chicagské univerzity se vědcům podařilo propojit dvě oddělená kvantová sila, každé obsahující tři qubity. Pomocí metr dlouhých superkondukčních kabelů se podařilo jeden qubit z každého sila propojit do stavu kvantového provázání.

Takto provázané kvantové bity připomínají fotony vyzařované mikrovlnným zářením. Kvantové provázání je stavem velmi složitým a nesmírně „křehkým“ – vyžaduje velmi specifické podmínky včetně třeba okolní teploty, která musí dosahovat teplot blízkých absolutní nule.

Ve chvíli, kdy se qubity provážou, tak sdílejí ty samé vlastnosti; pokud tedy zjistíme vlastnosti jednoho qubitu, automaticky známé i specifika toho na druhé straně. Pomocí kvantového provázání lze teoreticky vytvořit sítě provázaných qubitů, které by dokázaly vytvořit potenciálně opravdu velké kvantové komunikační sítě; technologii, která slibuje příští výpočetní revoluci.

Pořád je nutné překonat nepřeberné množství zdánlivě neřešitelných problémů, které brání širšímu rozšíření kvantových technologií. Přesto jde o významný posun: je to další krok vstříc vzdálené, kvantové budoucnosti.


Úvodní foto: @ University of Sydney


Články z rubriky

Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům"

Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.
více »


Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí"

Šlo by pokročilé zpracování přirozeného jazyka (NLP) použít pro reprodukci pokročilých psaných textů a poezie?
více »


Odkud přijdou další koronaviry? Strojové učení pomáhá identifikovat zdroje nákazy"

Výzkum Liverpoolské univerzity naznačuje, jak by se budoucí koronaviry mohly přenést ze zvířat na člověka a dále se šířit populací.
více »


Související články


Tagy

qubity kvantové počítače kvantové technologie kvantové provázání kvantová superpozice budoucnost předpověď věda výzkum

Komentáře