Extrémní počasí? Extrémní algoritmy

Výzkum a věda | |

Extrémní počasí? Extrémní algoritmy

Kombinace hlubokého učení s analýzou sociálních sítí najde překvapivé využití u meteorologů i záchranářů.


Tým vědců z univerzity McGill vyvinuli algoritmus, který jim pomáhá snadno protřídit hromady příspěvků na sociálních sítích týkající se extrémního počasí jako jsou kupříkladu hurikány nebo povodně.

Pomocí odstranění přebytečného šumu se výzkumníci dostali k příspěvkům, které jsou potenciálně užitečné pro záchranáře – třeba kde je situace obzvláště špatná, kde se někdo nestihl evakuovat nebo kde je potřeba rychle pomoci.

Výzkumníci poznatky zveřejnili v uznávaném peer-reviewed magazínu Journal of Contingencies and Crisis Management.

Algoritmy vědci otestovali na Twitteru z dat z března 2019, kdy v Nebrasce proběhla série povodní, které způsobily až miliardu dolarů ve škodách a způsobily evakuaci tisíců lidí. Přes 1 200 tweetu bylo analyzováno, setříděno a využito jako vzor pro další rozvoj algoritmu.

Vědci si od novinky slibují hlavně asistenci záchranářům v případě vážných přírodních katastrof – inteligentní analýza příspěvků na sociálních sítích by potenciálně mohla zachránit životy. Autoři studie hodlají na projektu pracovat i nadále.


Úvodní foto: @ Depositphotos, welcomia


Články z rubriky

Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům"

Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.
více »


Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí"

Šlo by pokročilé zpracování přirozeného jazyka (NLP) použít pro reprodukci pokročilých psaných textů a poezie?
více »


Odkud přijdou další koronaviry? Strojové učení pomáhá identifikovat zdroje nákazy"

Výzkum Liverpoolské univerzity naznačuje, jak by se budoucí koronaviry mohly přenést ze zvířat na člověka a dále se šířit populací.
více »


Vnímání vlastních končetin u robotů"

Jedním ze stále nedořešených problémů, které brání rozšíření sériové výrobě „inteligentních“ robotů, je nedostatečně rozvinuté rozpoznávání obrazu. Robot si kupříkladu musí být vědom svého...
více »


Související články


Tagy

AI umělá inteligence algoritmy hluboké učení deep learning věda výzkum studie USA sociální sítě Twitter

Komentáře