Extrémní počasí? Extrémní algoritmy

Výzkum a věda | |

Extrémní počasí? Extrémní algoritmy

Kombinace hlubokého učení s analýzou sociálních sítí najde překvapivé využití u meteorologů i záchranářů.


Tým vědců z univerzity McGill vyvinuli algoritmus, který jim pomáhá snadno protřídit hromady příspěvků na sociálních sítích týkající se extrémního počasí jako jsou kupříkladu hurikány nebo povodně.

Pomocí odstranění přebytečného šumu se výzkumníci dostali k příspěvkům, které jsou potenciálně užitečné pro záchranáře – třeba kde je situace obzvláště špatná, kde se někdo nestihl evakuovat nebo kde je potřeba rychle pomoci.

Výzkumníci poznatky zveřejnili v uznávaném peer-reviewed magazínu Journal of Contingencies and Crisis Management.

Algoritmy vědci otestovali na Twitteru z dat z března 2019, kdy v Nebrasce proběhla série povodní, které způsobily až miliardu dolarů ve škodách a způsobily evakuaci tisíců lidí. Přes 1 200 tweetu bylo analyzováno, setříděno a využito jako vzor pro další rozvoj algoritmu.

Vědci si od novinky slibují hlavně asistenci záchranářům v případě vážných přírodních katastrof – inteligentní analýza příspěvků na sociálních sítích by potenciálně mohla zachránit životy. Autoři studie hodlají na projektu pracovat i nadále.


Úvodní foto: @ Depositphotos, welcomia


Články z rubriky

Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům"

Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.
více »


Související články


Tagy

AI umělá inteligence algoritmy hluboké učení deep learning věda výzkum studie USA sociální sítě Twitter

Komentáře