Deep learning a BCI čipy ve zdravotnictví

Výzkum a věda | |

Deep learning a BCI čipy ve zdravotnictví

Deep learning – hluboké učení – představuje pro zdravotnictví velmi lákavou techniku. Algoritmy hlubokého učení jsou inspirovány lidským mozkem, a i proto dokážou pracovat s daty pracovat ve spolupráci s lékaři tak účinně.


Hluboké učení je také součástí BCI čipů – čipů mozek-počítač – které představují úplně nový způsob komunikace člověka se strojem. Umožňují totiž částečně navrátit cit do končetin lidem s poškozením míchy a do budoucna teoreticky umožnit snazší komunikaci člověka s počítači pomocí vlastního mozku.

Vše je prozatím experimentální, ale první pokusy jsou velice slibné. Na tomto poli je aktivní třeba také excentrický miliardář Elon Musk, který BCI čipy firmy Neuralink testoval na prasatech, a velmi úspěšně.

Tento až sci-fi výzkum dosáhl v posledních letech takových pokroků, aby šlo začít reálně uvažovat o jeho případném využití ve zdravotnictví; právě tam jsou totiž inovace využitelné nejlépe. Čipy, které by mohly pomoct lidem s poškozením mozku a páteře by mohly vylepšit život stovkám tisíc lidí.

Ovládání invalidního vozíku pomocí vlastní hlavy se zdá v současnosti zdá až příliš divoké, nicméně z teoretického hlediska víme, že něco takového možné je – i když praxe ještě pár (desítek?) let potrvá.

V základu existují dva hlavní typy BCI čipů: Invazivní a neinvazivní. Neinvazivní BCI jsou pouhé snímače připevněné na hlavu, která měří aktivitu mozku a data převádí do počítače. Invazivní BCI jsou to, co si většina z nás při představě „mozkového čipu“ vybaví: Tedy procesor reálně umístěný v lebce – a to, co reálně testuje Neuralink.

BCI čipy zatím nejsou ani zdaleka dokonalé – trefí se přibližně v 60 až 80 % případů, což je relativně málo. Problém je jak v technologii samotné, tak v uživatelích, kteří nemají s BCI čipy žádné zkušenosti; konec konců, nikdo z nás nemá.

Technologie je pořád relativně na začátku, ale budoucnost je slibná: Cestu povedou startupy a vlivné AI firmy.


Úvodní foto: @ Depositphotos, agsandrew


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Související články


Tagy

AI BCI čipy umělá inteligence čipy zdravotnictví lékaři zdraví věda výzkum studie algoritmy Neuralink Elon Musk

Komentáře