Čtení mysli? Jednou možná, ukazuje finský startup

Výzkum a věda | |

Čtení mysli? Jednou možná, ukazuje finský startup

V současnosti je čtení mysli věc zhola nemožná – klíčové slovo je ale ono „v současnosti“.


Vědci na Helsinské univerzitě vyvinuli techniku, který by mohla vyobrazovat to, co si člověk myslí, pomocí hloubkového monitoringu jeho mozku.

Experiment modeluje signály z mozku pomocí umělé inteligence. Počítač nejprve signály zaznamená a následně prostřednictvím umělé inteligence vyprodukuje obrázek; nejde o komunikaci mozku s počítačem, ale oboustranné interakci nebo generativní neuronovou sítí a lidským mozkem.

31 dobrovolníkům připojených na EEG vědci postupně ukázali stovky fotografií generovaných umělou inteligencí, vesměs lidi s různým vzhledem. Účastníci výzkumu se museli zaměřit na specifické rozlišovací prvky jako věk, zda se na fotografii usmívají, barvu kůže a podobně, a v rapidně ukazovaných snímcích lidí si „v mysli“ utvořit svůj obrázek.

EEG ve stejnou chvíli převádělo data do neuronové sítě, přičemž neuronová síť tak zachytila, když dobrovolníci na fotografii našli něco, na co mysleli – úsměv, obličej s vráskami a podobně. Účastníkům byly následně ukázány finální fotografie a to, zda šlo o obličej, na který mysleli. Neuronová síť s metodikou nazývanou neuroadaptivní generativní modelování dosáhla přesnosti přibližně 83 %.

Nejde o čtení mysli ani zdaleka, spíše o asistované generování fotografie, obrazu, který je v mozku usazen – je to ale zase o krok blíž odhalení tajů lidské mysli. Tisk obrázků či myšlenek, které máme v hlavě? To by v budoucnu být možné mohlo, alespoň dle současného poznání,.


Úvodní foto: @ Depositphotos


Články z rubriky

Umělá inteligence začíná pomáhat s diagnózou Alzheimera"

Vývojáři z IBM vyvíjejí systém, který na základě analýzy řeči dokáže rozpoznat riziko propuknutí Alzheimerovy choroby.
více »


Čtení mysli? Jednou možná, ukazuje finský startup"

V současnosti je čtení mysli věc zhola nemožná – klíčové slovo je ale ono „v současnosti“.
více »


Potvrzeno, Nvidia kupuje britský Arm za 40 miliard dolarů"

Ačkoliv akvizice Armu znamená pro Nvidia především snazší vstup na pole mobilních procesorů, kde dosud nebyla příliš aktivní, pustí se také do stavby superpočítačů (s níž má Nvidia bohaté zkušenosti)...
více »


Vývoj aplikací do lidského mozku"

Už dnes se začínají vyvíjet aplikace, které pomocí čipu mozek-počtač (brain-computer interface, BCI) pomáhají lidem s poškozením míchy a podobně znovu ovládat své končetiny.
více »


Chatboti ve zdravotnictví? Integrace jde pomalu, chybí peníze i pracovníci"

Digitalizace zdravotnictví postupuje pomalu, bohužel v Česku je tento stav znásoben nedostatkem personálu i financí.
více »


Související články


Tagy

umělá inteligence AI algoritmy technologie věda výzkum studie neuronové sítě neuroadaptinví generativní modelování EEG

Komentáře