Čtení mysli? Jednou možná, ukazuje finský startup

Výzkum a věda | |

Čtení mysli? Jednou možná, ukazuje finský startup

V současnosti je čtení mysli věc zhola nemožná – klíčové slovo je ale ono „v současnosti“.


Vědci na Helsinské univerzitě vyvinuli techniku, který by mohla vyobrazovat to, co si člověk myslí, pomocí hloubkového monitoringu jeho mozku.

Experiment modeluje signály z mozku pomocí umělé inteligence. Počítač nejprve signály zaznamená a následně prostřednictvím umělé inteligence vyprodukuje obrázek; nejde o komunikaci mozku s počítačem, ale oboustranné interakci nebo generativní neuronovou sítí a lidským mozkem.

31 dobrovolníkům připojených na EEG vědci postupně ukázali stovky fotografií generovaných umělou inteligencí, vesměs lidi s různým vzhledem. Účastníci výzkumu se museli zaměřit na specifické rozlišovací prvky jako věk, zda se na fotografii usmívají, barvu kůže a podobně, a v rapidně ukazovaných snímcích lidí si „v mysli“ utvořit svůj obrázek.

EEG ve stejnou chvíli převádělo data do neuronové sítě, přičemž neuronová síť tak zachytila, když dobrovolníci na fotografii našli něco, na co mysleli – úsměv, obličej s vráskami a podobně. Účastníkům byly následně ukázány finální fotografie a to, zda šlo o obličej, na který mysleli. Neuronová síť s metodikou nazývanou neuroadaptivní generativní modelování dosáhla přesnosti přibližně 83 %.

Nejde o čtení mysli ani zdaleka, spíše o asistované generování fotografie, obrazu, který je v mozku usazen – je to ale zase o krok blíž odhalení tajů lidské mysli. Tisk obrázků či myšlenek, které máme v hlavě? To by v budoucnu být možné mohlo, alespoň dle současného poznání,.


Úvodní foto: @ Depositphotos


Články z rubriky

Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Související články


Tagy

umělá inteligence AI algoritmy technologie věda výzkum studie neuronové sítě neuroadaptinví generativní modelování EEG

Komentáře