Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení

Výzkum a věda | |

Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.


Výzkum na Floridské státní univerzitě pod vedením Williama Oatse se objevil v peer-reviewed magazínu Scientific Reports a týká se právě toho – tedy kvantových algoritmů.

Boltzmannův stroj je algoritmus nezastupitelné důležitosti, který by mohl pomoci vystavět budoucí umělé neuronové sítě využitelné k trénování algoritmů na řešení komplikovaných, komplexních problémů jako je rozpoznání obrazu, hledání nových léčiv či tvorba nových materiálů.

Nové nástroje a výpočetní síla kvantových počítačů nebudou k ničemu, pokud nebude existovat způsob, jak je inteligentně naprogramovat a aplikovat na konkrétní použití.

Qubity pracují jinak než klasické bity, a to kalkulováním pravděpodobnosti kvantového stavu před jejich pozorováním (tento myšlenkový proces částečně vysvětluje tzv. Schrödingerova kočka, byť zde je cíl a výsledek poněkud odlišný). Specializované kvantové počítače – quantum annealers – jsou jedním z nástrojů, který lze pro využití výkonu kvantové mechaniky využít. Zatím jsou však pouze ve fázi vývoje a jejich provoz extrémně náročný.

Boltzmannův stroj, algoritmus, který využívá právě pravděpodobnosti k tomu, aby se učil ze vstupů daných síti, by mohl vývoj kvantových počítačů uspíšit. Oatsův výzkum pokročil v tom, že nalezl způsob, jak automaticky kalkulovat jeden z důležitých parametrů algoritmu souvisejících s teplotou; sníží se tím míra testování a konfirmací výpočtů počítače, kterých je už tak v rámci kvantových počítačů hodně (chybovost je obrovská).


Úvodní foto: © vchalup - Adobe Stock


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Související články


Tagy

kvantové počítače kvantové technologie věda výzkum technologie qubity kvantové provázání kvantová superpozice algoritmy

Komentáře