Accenture: Deset příkladů reálného nasazení technologií budoucnosti v současnosti

Výzkum a věda | |

Accenture: Deset příkladů reálného nasazení technologií budoucnosti v současnosti

Společnost Accenture ve své nové studii Technology Vision 2018 zmapovala aktuální výrazné technologické trendy, které se sice naplno rozvinou až v příštích letech, ale již dnes se stávají součástí pilotních projektů a případových studií. Chcete příklady?


Společnost Accenture vydala novou studii Technology Vision 2018, jež vymezuje zásadní technologické trendy, které ovlivňují naši současnost i blízkou budoucnost. Aplikace umělé inteligence, rozšířené reality, blockchainu či pokročilých analytických funkcí se prosazují již nyní.

Velmi rychlé pokroky v rozvoji umělé inteligence a dalších technologií urychlují vytváření inteligentních podniků a umožňují společnostem aktivně vstupovat do životů lidí. Nutnou podmínkou úspěchu bude změna způsobu vedení firem,“ uvedl Gianrodolfo Tonielli, šéf divize Accenture Technology.

Virtuální realita ukazuje byty, pracoviště i vrty

Jaké příklady můžeme již nyní najít v České republice? Například startup Flatio umožňuje zájemcům o koupi nemovitosti pomocí brýlí s aplikací virtuální reality tyto prostory „navštívit“ a projít si je, což je zážitek nesrovnatelný s prohlídkou fotografií.

Česká HR společnosti Proudly zase využívá virtuální realitu pro přilákání potenciálních zaměstnanců tím, že vytváří virtuální prohlídky pracovišť, které uchazečům o zaměstnání přiblížují kulturu a atmosféru té které společnosti a poskytují jim reálný pohled na práci v jejím prostředí.

Polská společnost CTA zase využívá VR pro školení pracovníků z ropného a energetického průmyslu. Například pro nácvik chování v nebezpečných situacích, které mohou nastat na pobřežních plošinách, který tak může probíhat na dálku.

Aplikace rozšířené reality jsou zase přímo stvořené pro různé simulační a tréninkové programy. Například Penny Market v Rumunsku začal využívat chytré brýle, aby zrychlil vyskladňování zboží. Díky jejich využití se zvýšila produktivita práce a časové úspory dosáhly až 30 %.

Umělá inteligence hlídá ropu a léčí rakovinu

Společnost Čepro, které zajišťuje přepravu, skladování a prodej ropy, zase využívá systém, který vyhodnocuje anomálie dat a pomáhá tak předejít potenciálním problémům. Znalost přepravních charakteristik a síťových toků jim umožňuje dělat kvalifikovaná nákupní rozhodnutí.

Amazon se díky svému zařízení Echo a robotické asistentce Alexe začlenil do života lidí do takové míry, že bytoví developeři stavějí inteligentní uzamykatelné skříňky umožňující kurýrům doručovat zboží, i když nikdo není doma.

Umělá inteligence také pomáhá s výzkumem léčiv pro boj s rakovinou. Maďarská firma Turbine vytvořila AI systém který modeluje, jak funguje rakovina na molekulární úrovni a testuje, jak na něj působí různé chemické sloučeniny a další potenciální léčiva.

Jako další praktickou aplikaci lze uvést AI nástroj pro identifikaci nepravdivých údajů na webu a sociálních médiích AdVerif.ai , který využívá Evropská unie. Ten při ověření údajů spouští algoritmus porovnávající zdroje uvedené v článku s katalogem stránek, které zveřejňují falešné zprávy.

Dalším příkladem aplikace AI „pro lidi“ je ze slovenské Tatra banky, která využívá systém rozpoznávání tváří pro hodnocení spokojenosti zákazníků. AI v této bance ale také pomáhá v reálném čase testovat bankovní produkty a vyhodnocovat demografická data.

Estonská státní správa už jede na blockchainu

Jiným příkladem, tentokrát ze státní správy, je partnerský ekosystém založený na technologii blockchainu, který využívá Estonsko. Veřejné údaje, zdravotní záznamy, informace o pobytu lidí, apod. jsou uloženy a udržovány výhradně místními úřady, ne v podobě centralizované databáze.

Při získávání informací potřebných k různým úkonům státní správy, ať už jde o vytvoření rodného listu nebo podání policejní zprávy, vládní zaměstnanci používají X-road, inteligentní systém, který automaticky určí identitu dotazovatele a ověří jeho pověření k přístupu.

Zdroj: Accenture


Úvodní foto: @ Laurent - Fotolia.com


Články z rubriky

Jak efektivněji nabíjet samořiditelné elektrovozy? Řešením může být hluboké učení"

Budoucnost přepravy spočívá v autonomních vozidel poháněných bateriemi, přinejmenším to tak zatím vypadá.
více »


Software na rozpoznávání emocí je na vzestupu. Jeho využití je však diskutabilní"

Technologie na detekci emocí by měla být regulována, tvrdí nová studie.
více »


Do světa kvantových počítačů už se pouští i Amazon"

Nejnovější součást obřího ekosystému veřejného cloudu AWS je experimentování s kvantovými počítači – samozřejmě bez toho, že by je uživatelé museli vlastnit.
více »


Vložka do bot připojená k internetu pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou"

Nejenom cloudem živ jest člověk. Medicínské aplikace internetu věcí a dalších technologií jsou velmi perspektivní oblasti, a k novým pokrokům v oblasti dochází prakticky denně.
více »


Machine Learning Prague: Největší evropská konference o strojovém učení se opět blíží"

Strojové učení stojí v popředí výzkumu a vývoje, algoritmy, kterým dává vzniknout, najdou využití v průmyslu, medicíně, vědě a dalších oborech. Machine Learning Prague neboli MLP, největší konference...
více »


Související články


Tagy

Accentre analýzy technologie trendy AI umělá inteligence virtuální realita blockchain

Komentáře