Accenture: Deset příkladů reálného nasazení technologií budoucnosti v současnosti

Výzkum a věda | |

Accenture: Deset příkladů reálného nasazení technologií budoucnosti v současnosti

Společnost Accenture ve své nové studii Technology Vision 2018 zmapovala aktuální výrazné technologické trendy, které se sice naplno rozvinou až v příštích letech, ale již dnes se stávají součástí pilotních projektů a případových studií. Chcete příklady?


Společnost Accenture vydala novou studii Technology Vision 2018, jež vymezuje zásadní technologické trendy, které ovlivňují naši současnost i blízkou budoucnost. Aplikace umělé inteligence, rozšířené reality, blockchainu či pokročilých analytických funkcí se prosazují již nyní.

Velmi rychlé pokroky v rozvoji umělé inteligence a dalších technologií urychlují vytváření inteligentních podniků a umožňují společnostem aktivně vstupovat do životů lidí. Nutnou podmínkou úspěchu bude změna způsobu vedení firem,“ uvedl Gianrodolfo Tonielli, šéf divize Accenture Technology.

Virtuální realita ukazuje byty, pracoviště i vrty

Jaké příklady můžeme již nyní najít v České republice? Například startup Flatio umožňuje zájemcům o koupi nemovitosti pomocí brýlí s aplikací virtuální reality tyto prostory „navštívit“ a projít si je, což je zážitek nesrovnatelný s prohlídkou fotografií.

Česká HR společnosti Proudly zase využívá virtuální realitu pro přilákání potenciálních zaměstnanců tím, že vytváří virtuální prohlídky pracovišť, které uchazečům o zaměstnání přiblížují kulturu a atmosféru té které společnosti a poskytují jim reálný pohled na práci v jejím prostředí.

Polská společnost CTA zase využívá VR pro školení pracovníků z ropného a energetického průmyslu. Například pro nácvik chování v nebezpečných situacích, které mohou nastat na pobřežních plošinách, který tak může probíhat na dálku.

Aplikace rozšířené reality jsou zase přímo stvořené pro různé simulační a tréninkové programy. Například Penny Market v Rumunsku začal využívat chytré brýle, aby zrychlil vyskladňování zboží. Díky jejich využití se zvýšila produktivita práce a časové úspory dosáhly až 30 %.

Umělá inteligence hlídá ropu a léčí rakovinu

Společnost Čepro, které zajišťuje přepravu, skladování a prodej ropy, zase využívá systém, který vyhodnocuje anomálie dat a pomáhá tak předejít potenciálním problémům. Znalost přepravních charakteristik a síťových toků jim umožňuje dělat kvalifikovaná nákupní rozhodnutí.

Amazon se díky svému zařízení Echo a robotické asistentce Alexe začlenil do života lidí do takové míry, že bytoví developeři stavějí inteligentní uzamykatelné skříňky umožňující kurýrům doručovat zboží, i když nikdo není doma.

Umělá inteligence také pomáhá s výzkumem léčiv pro boj s rakovinou. Maďarská firma Turbine vytvořila AI systém který modeluje, jak funguje rakovina na molekulární úrovni a testuje, jak na něj působí různé chemické sloučeniny a další potenciální léčiva.

Jako další praktickou aplikaci lze uvést AI nástroj pro identifikaci nepravdivých údajů na webu a sociálních médiích AdVerif.ai , který využívá Evropská unie. Ten při ověření údajů spouští algoritmus porovnávající zdroje uvedené v článku s katalogem stránek, které zveřejňují falešné zprávy.

Dalším příkladem aplikace AI „pro lidi“ je ze slovenské Tatra banky, která využívá systém rozpoznávání tváří pro hodnocení spokojenosti zákazníků. AI v této bance ale také pomáhá v reálném čase testovat bankovní produkty a vyhodnocovat demografická data.

Estonská státní správa už jede na blockchainu

Jiným příkladem, tentokrát ze státní správy, je partnerský ekosystém založený na technologii blockchainu, který využívá Estonsko. Veřejné údaje, zdravotní záznamy, informace o pobytu lidí, apod. jsou uloženy a udržovány výhradně místními úřady, ne v podobě centralizované databáze.

Při získávání informací potřebných k různým úkonům státní správy, ať už jde o vytvoření rodného listu nebo podání policejní zprávy, vládní zaměstnanci používají X-road, inteligentní systém, který automaticky určí identitu dotazovatele a ověří jeho pověření k přístupu.

Zdroj: Accenture


Úvodní foto: @ Laurent - Fotolia.com


Články z rubriky

Vědci vytrénovali algoritmus hlubokého učení k identifikaci operátorů ilegálních dronů"

Malé bezpilotní letouny jsou mezi lidmi stále populárnější. To ale bohužel vede i k jejich potenciálnímu zneužití v rukou zločinců, podvodníků nebo, v nejhorším případě, teroristů.
více »


Biometrické zabezpečení pro Safari, Apple přidává funkce do svého prohlížeče"

Face ID a Touch ID budou nově dostupné i pro prohlížeč Safari. Ten je značně minoritní, avšak v rámci platformy Applu stále populární.
více »


AI pomáhá předpovídat vedlejší účinky chemoterapie"

Rakovina je bohužel nedílnou součástí lidské existence a naneštěstí i života mnoha z nás. Umělá inteligence a strojové učení ale mohou obzvláště v této oblasti pomoci.
více »


Akrobacie s drony: Nové algoritmy vedou k obratnějším bezpilotním letounům"

Drony jsou užitečné nejen pro vojenské účely, ale také třeba pro logistiku nebo v případě humanitární katastrofy.
více »


Ericsson: Spotřebitelé kladou důraz na životní prostředí"

Stále více spotřebitelů se při rozhodování o koupi produktů nebo technologií zamýšlí nad tím, zda mohou pomoci zlepšit životní prostředí a přemýšlí nad udržitelným způsobem života.
více »


Související články


Tagy

Accentre analýzy technologie trendy AI umělá inteligence virtuální realita blockchain

Komentáře