Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano

Umělá inteligence | |

Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.


Studie napovídá, že by nástroj, který využívá umělou inteligenci a strojové učení k odhalení struktury konkrétní sloučenin emitovaných buňkami ve vzorcích krevní plazmy, mohl posloužit jako neinvazivní přístup k detekci některých typů rakoviny.

V tomto případě se jedná konkrétně o rakovinu vaječníků a rakovinu slinivky– obě náročné na detekci, a obou je několik druhů; klíčové je mimo jiné rozlišit mezi nádory nezhoubnými a zhoubnými.

Jako pes

Výsledky studie byly prezentovány v American Society of Clinical Oncology, zveřejněny budou dále v peer-reviewed magazínu. Celkový výzkum je prozatím v raném stádiu – metoda rozhodně nebude použitelná do praxe minimálně několik let, a bude muset také projít klíčovými klinickými testy.

„Elektronický nos“ který vědci vyvinuli je vybaven nanosnímači kalibrovanými tak, aby dokázali detekovat chemické sloučeniny, které všechny buňky vydávají. Na podobném principu fungují třeba nosy psů; ty jde vycvičit tak, aby dokázaly odhalit různé nemoci.

V testovacím vzorku nového nástroje bylo celkem 93 pacientů, 20 z nich s nezhoubnou rakovinou vaječníků, 20 se zhoubnou a 20 bez rakoviny, 13 s nezhoubnou rakovinou slinivky, 10 se zhoubnou a 10 v kontrolní skupině. Nástroj dokázal detekovat rakovinu s přesností 95 u rakoviny vaječníků a 90 procent u rakoviny slinivky; nástroj zároveň správně identifikoval, že celkem 8 z pacientů se nachází v ranném stádiu rakoviny.

Technologie je inspirována reálnou čichovou detekcí, a na podobném základě testuje novinky několik různých institucí.


Úvodní foto: © Sergey Nivens - Fotolia.com


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Big data a multicloud: Řešení je mnoho, trh rychle roste"

Objem dat, které firmy i domácnosti zpracovávají, neustále roste; 90 % existujících dat vzniklo jen během posledních dvou let, a nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl v nejbližší budoucnosti zvrátit.
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde"

Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
více »


Zveme vás na konferenci Umělá inteligence 2021"

Konference se zaměří na praktický přínos technologií umělé inteligence v softwarových nástrojích pro podporu řízení a rozhodování, automatizaci provozu, v kybernetické bezpečnosti či IT.
více »


Související články


Tagy

medicína zdravotnictví AI ML strojové učení umělá inteligence

Komentáře