USA zvýšily státní výdaje na AI o 30 %, investuje i zbytek světa

Umělá inteligence | |

USA zvýšily státní výdaje na AI o 30 %, investuje i zbytek světa

Přes všechny politické, zdravotnické a všelijaké další události tato zpráva vcelku zapadla, ale svět na umělou inteligenci nezapomněl; ba naopak.


Zvýšení financování probíhá celosvětově a AI se těší nebývalému zájmu i přes všechno, co se v roce 2020 zatím událo.

Mezi největšími investory z řad států patří Spojené státy a Čína, tradiční konkurenti. Čína se chce v příští dekádě stát světovým lídrem do vývoje umělé inteligence a do technologie chce vložit až 150 miliard dolarů; USA v současnosti ročně alokují do AI asi 1,5 miliardy dolarů a 700 milionů do vývoje kvantových technologií.

Podle ABI Research se ale celkově daří lépe Spojeným státům, které nedávno překonaly Čínu jak hlavní lokaci pro investice do AI. Hlavní výhodou země je její diverzifikace, řada dobře medializovaných startupů a zdravá podnikatelská scéna.

Spojené království je v AI také aktivní, ale vyrovnat se globálním gigantům finančně nemůže, soustředí se proto hlavně na AI legislativu a etiku; ze země pochází přední experti na tato témata. Akademické instituce v zemi se na umělou inteligenci rovněž specializují primárně z těchto hledisek.

Do budoucna chystají Velká Británie a USA rozšíření vzájemné spolupráce tak, aby obě země dokázaly Číně aktivně konkurovat. Čistě finančním injekcím, které je východní obr ochotný do průmyslu vložit, se totiž vlastními, roztříštěnými silami, vyrovnat nemohou.


Úvodní foto: Fotolia @ willyam


Články z rubriky

Potvrzeno, Nvidia kupuje britský Arm za 40 miliard dolarů"

Ačkoliv akvizice Armu znamená pro Nvidia především snazší vstup na pole mobilních procesorů, kde dosud nebyla příliš aktivní, pustí se také do stavby superpočítačů (s níž má Nvidia bohaté zkušenosti)...
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Globální investice do AI se do čtyř let zdvojnásobí"

V letošním roce by výdaje na umělou inteligenci měly dosáhnout 50,1 miliardy dolarů. Největší zájem o technologie související s umělou inteligencí má maloobchod a bankovnictví, dvě třetiny investic ale...
více »


USA zvýšily státní výdaje na AI o 30 %, investuje i zbytek světa"

Přes všechny politické, zdravotnické a všelijaké další události tato zpráva vcelku zapadla, ale svět na umělou inteligenci nezapomněl; ba naopak.
více »


Související články


Tagy

umělá inteligence AI algoritmy technologie učení věda výzkum finance

Komentáře