Umělá inteligence do každé kanceláře

Umělá inteligence | |

Umělá inteligence do každé kanceláře

Podle analýzy společnosti Gartner se umělá inteligence stane do roku 2025 „kancelářským mainstreamem“. Co to znamená pro vás?


Kancelářské činnosti v příštích pár letech významně obohatí umělá inteligence. Tvrdí to aktuální analýza společnosti Gartner. Trend dle ní nastartuje využívání virtuálních asistentů, kteří se už osvědčili v domácnostech, a v roce 2025 má být technologie „mainstreamem“, ačkoliv dosud její větší rozšíření stále brzdí obavy spjaté s bezpečností a soukromím.

Gartner v analýze také odhaduje, že prodeje chytrých reproduktorů v roce 2021 přesáhnou hodnotu 3,5 miliardy dolarů, přičemž do té doby vzroste o čtvrtinu počet pracovníků, kteří virtuálního asistenta v práci používají na denní bázi.

„Jediná záhada je, proč to trvá tak dlouho,“ zamýšlí se viceprezident společnosti Matthew Cain, jenž je za analýzu zodpovědný. „Myslím, že všichni vidíme, jak Alexa nebo Siri dokážou obohatit náš život.“

Umělá inteligence by přitom neměla pomáhat jen s doplňkovými činnostmi, Gartner předpokládá, že rovněž pomůže manažerům v jejich rozhodování.

„Netvrdíme, že se člověk bude zodpovídat algoritmu, ale v roce 2025 už budou robošéfové zcela běžní,“ pokračuje Cain.

„Jen se zamyslete, v čem spočívá manažerská práce: plánování, přidělování práce, chystání výkazů, vedení podřízených, schvalování, třídění informací a dohlížení na výkon. Spoustu z toho může dělat umělá inteligence. Vašeho šéfa nenahradí algoritmus, ale váš šéf bude využívat umělou inteligenci, aby pracoval lépe a rutinní činnosti zvládal efektivněji.“

Pokroku se však není třeba obávat, představy, že nám „počítače seberou práci“, jsou prý liché. „V roce 2024 bude umělá inteligence představovat zásadní, ale převážně neviditelný prvek našich každodenních pracovních aktivit,“ přidává se Cainův kolega Leigh McMullen.

Ostatně, už dnes je umělá inteligence při řadě činností využívána, když softwaroví vývojáři využívají strojového učení k vylepšování svých aplikací.

Gartner v analýze uvádí též průzkum mezi zaměstnanci. Ti očekávají, že AI za ně bude vykonávat jednodušší a rutinní úkoly typu nacházení nebo třídění konkrétních informací.

„Jen málo lidí očekává, že jim umělá inteligence bude pomáhat řešit složité problémy,“ říká další ze zástupců společnosti Gartner, Helen Poitevinová.

„Ani od ní nečekají zázraky. Chtějí jen pomoct s každodenními činnostmi. Už dnes z umělé inteligence těží a možná si to ani neuvědomují. (…) V budoucnu se její význam ještě zvýší, ale pořád půjde jen o pomocníka s obecnými záležitostmi. Nikoliv o nástroj, který by za nás zvládal lékařskou diagnózu nebo schvaloval půjčku.“

Matthew Cain dodává, že „diskuze, zda umělá inteligence ničí, nebo naopak pomáhá vytvářet pracovní místa, je stále aktuální. Ano, jsou pozice, které s rozvojem umělé inteligence zaniknou, ale náš názor je ten, že míst, která díky ní vzniknou, bude víc. Z toho důvodu, že přináší větší efektivitu práce, díky které může firma růst. A rostoucí firma může nabírat více zaměstnanců.“


Úvodní foto: Fotolia @ willyam


Články z rubriky

Extrémní počasí? Extrémní algoritmy"

Kombinace hlubokého učení s analýzou sociálních sítí najde překvapivé využití u meteorologů i záchranářů.
více »


AI na CES 2021: Beauty tech i dezinfekční roboti"

Co zajímavého z hlediska AI se na letošním digitálním CES objevilo? Podívejme se na stručný výběr.
více »


Trend Micro: Zajistí AI kybernetickou bezpečnost?"

Analytici z Trend Micro předpokládají, že už v roce 2030 nahradí umělá inteligence kompletně lidský faktor v kybernetické bezpečnosti.
více »


Inteligentní antivirus/adblocker: Algoritmy proti kybernetickému zločinu"

Jedno z nejběžnějších míst, kde se uživatelé dostanou pod palbu malwaru a virů, jsou prohlížeče. Univerzity DTU a Aalborg spolu s CSI Security Group pracují na řešení, které by mohlo snadno a intuitivně...
více »


Neuronové sítě hrají videohry: Co nám prozradí o lidském mozku?"

Když řídíte auto, váš mozek zpracovává enormní množství vizuálních stimulů, které následně aplikuje na vytváření rychlých rozhodnutí typu zabrzdění nebo předjetí vozidel. Mozek potřebuje vaše...
více »


Související články


Tagy

AI umělá inteligence práce kancelář asistentka

Komentáře