Ultrazvuk: Odpověď pro autonomní roboty-chirurgy?

Robotika | |

Ultrazvuk: Odpověď pro autonomní roboty-chirurgy?

Operační místnosti vybavené roboty už dnes po světě nejsou ničím zvláštním, nové pokroky nyní slibuje ultrazvuk.


Skoro se zdá, že dnes je ultrazvuk znát hlavě v době těhotenství: vidět své dítě ještě před narozením, a jak se mu daří, už je tradičním rituálem maminek a tatínků. Sofistikovaná technologie však má daleko širší míru využití, i takovou, jakou by člověk těžko předvídal.

Nejpokročilejší robotické chirurgy stále ovládá člověk, primárně pomocí na míru stavěných, specializovaných ovladačů; dokážou toho hodně – mají paže schopné plynulého a flexibilního pohybu, rentgenové snímače, CT a specializované chirurgické nástroje. A jejich přesnost je samozřejmě neporovnatelná s člověkem.

Výsledkem by však mělo být to, aby byl robot schopen operovat sám, bez nutnosti člověka, který by ho řídil. To je zatím ještě daleko, ale vlastně jen otázkou času a technologií.

„Plně autonomní systémy zatím nejsou hojně rozšířeny, protože vyžadují velmi vysokou úroveň automatizace, obzvláště ve zpracování obrazu, což prozatím není možné a dostupné,“ popsali vědci ve studii Medical Image Analysis, která se současnými robotickými chirurgy zabývá.

Odpověď mají nabídnout právě ultrazvukové snímky. Detailní a proměnlivá mapa nejen chirurgického sálu, ale hlavně pacienta, by měl umožnit ultrazvuk – a pomoci v případech, kdy robot zkrátka nemá jiné možnosti, jak se orientovat, a nemůže si poradit pomocí intuice a zkušeností jako člověk.

Asistovat ve zpracování ultrazvukových snímků by měly pokročilé algoritmy strojového učení.Články z rubriky

Umělá inteligence je budoucností ERP"

I navzdory kulturním bariérám či zastaralým technologiím je umělá inteligence (AI) připravena převzít funkce klasického podnikového softwaru. Dodavatelé ERP v současnosti přidávají do svých produktů funkce...
více »


Zájem o robotické automatizace procesů raketově roste"

O více než 63 % rostl v minulém roce trh RPA softwaru, tedy nástrojů a řešení pro robotickou automatizaci procesů. S globálním obratem 846 milionů dolarů sice stále nejde o gigantický softwarový trh, zároveň...
více »


Nový Zéland testuje drony pro údržbu letadel"

Bezpilotní letouny se rychleji dostanou tam, kam to člověku trvá dlouho, a vyfotí technický stav letadla.
více »


Austrálie volá po nasazení „sociálních robotů“"

Deprese, drogy, alkoholismus, poruchy stravování – i na to by se měly zaměřit sociální roboti. Australští vědci z Australian Center for Robotic Vision volají po rozšíření pilotních projektů.
více »


Rukavice pomáhají robotům naučit se držet objekty"

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) zvládli pomocí rukavic vybavených senzory shromáždit obrovský soubor dat sloužících umělé inteligenci k poznávání předmětů pouze pomocí...
více »


Související články


Tagy

roboti AI robotika zdravotnictví chirurgie strojové učení umělá inteligence rentgen ultrazvuk

Komentáře