Hlavní navigace

Ti, co naslouchají strojům: Neuron Soundware poznají poruchy podle zvuku

29. 5. 2019

Sdílet

 Autor: © whitehoune - Adobe Stock
Zlaté české ručičky. Přesně toto rčení Neuron Soundware dobře potvrzují, protože jejich řešení je nejen inovativní, ale hlavně žádané.

Jste-li řidiči, jistě umíte podle zvuku motoru rozpoznat, zda je vše v pořádku; u laptopu podle hlasitosti větráku poznáte, jak moc notebook topí a pokud začne někde něco cvakat, víte, že máte problém.

U průmyslových strojů – jakýchkoliv – to není příliš odlišné. Pokročilá neuronová síť dokáže pomocí zachyceného zvuku rozpoznat, zda je stroj v pořádku, a pokud není, upozorní, že je čas na údržbu; detekce je zaměřena na anomálie, neobvyklé zvuky.

 

Cvak, cvak, cvak

Funguje to třeba u větrných elektráren nebo také motorů, kogeneračních jednotek a podobně, což umožňuje zpřesnit údržbu a zamezit nečekaným haváriím. Prediktivní údržba, snížení nákladů, optimalizace životnosti strojů. Zní to dobře, a přitom stačí poslouchat.

Nahrávat zvuky lze velmi jednoduše, postačí kvalitní mikrofon, firma případně vyrábí vlastní produkt nCard, kterým lze zvuky snadno a kvalitně nahrávat nahrávat; k dispozici je navíc aplikace pro Android, která nahrávky zaznamenává v bezztrátovém standardu FLAC. Hlavním smyslem aplikace je, aby si uživatel mohl nahrávky označit a následně je zaslat do cloudového úložiště k analýze.

Na záznam, ale i spouštění komplexních modelů strojového učení, není vždy nutné využívat cloudové úložiště: Neuron Soundware využívá výhod edge computingu, a jejich nBox umožní záznam zvuku v různých typech standardů (WAV, OGG, FLAC), data poté zvládně samostatně zpracovávat. Obvykle se však alespoň částečného využití cloudu zákazník nevyhne, obzvláště pro náročnější výpočty.

V zásadě jde o jednoduché řešení, které je podpořeno komplexní neuronovou sítí hlubokého učení; ta díky velké sadě předvstupních dat dokáže na základě předchozích zkušeností rychle a dosti spolehlivě odhalit jakékoliv poruchy.

příloha_ovladnete_sva_data

Poslech navíc může probíhat průběžně, po krátkých časových úsecích, nebo jen nárazově, dle voleb zákazníka - či přesněji dle typu stroje. U kontinuálně běžících zřízení (např. motorů) je z hlediska nákladů jen občasné poslouchaní praktické.

Pokud se chcete o práci Neuron Soundware dozvědět více, počkejte si na náš rozhovor s Pavlem Konečným, CEO společnosti, který blíže přibližuje to, jak firma operuje a jak celý proces vlastně funguje.

Byl pro vás článek přínosný?