Rychlejší reakce na budoucí pandemie

Umělá inteligence | |

Rychlejší reakce na budoucí pandemie

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.


Výzkum se primárně zaměřuje na zrychlení vývoj antivirotik a experimentálních vakcín pomocí umělé inteligence. Na jeden z takových výzkumů pro University of Washington School of Medicine dal 5 milionů dolarů Microsoft.

Cílem je v budoucnu vytvářet nové vakcíny primárně pomocí počítače – vytvářet proteiny s biologickými funkcemi schopné efektivně „vyřadit“ viry a jejich proteinové vzorce.

Logika takového výzkumu je jednoduchá. Bílkoviny jsou to, co pohání imunní systém člověka a zároveň slouží i pro další komplexní funkce, které pohání život na Zemi jako takové – ukládání sluneční energie v rostlinách a podobně je rovněž účelem bílkovin.

Dosud jsme ale s proteiny neuměli pořádně manipulovat; jsme omezeně schopní modifikovat ty, které existují, ale výroba syntetických, umělých bílkovin zůstává velkou výzvou. A na to je nový výzkum zaměřen, využívá mimo jiné technik hlubokého učení.

V minulém desetiletí se věda na bílkoviny začala více zaměřovat, což vedlo k experimentálním léčbám rakoviny, inovativním vakcínám a novým materiálům. Další výzkum by mohla urychlit také pandemie Covidu, která na nutnost rychlého vývoje efektivních protilátek jasně ukázala.


Úvodní foto: © Pixabay


Články z rubriky

Vyšel Computerworld 5/21"

Hlavní tématy čísla jsou business inteligence, umělá inteligence, podnikové systémy ERP a třeba zaké řízení dat v cloudu. Kromě jiného se i dozvíte, kdy si pomocí počítačových čipů dovedeme opravit...
více »


Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma"

Nvidia se na umělou inteligenci zaměřuje dlouhodobě, a její nové CPU zaměřené na datacentra a postavené na architektuře britského Armu toho má být dalším důkazem.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Hledáme svatý grál AI konverzačních chatbotů, říká v podcastu Tomáš Zajíček ze společnosti PromethistAI"

Český start-up PromethistAI buduje globální platformu pro vývoj konverzačních robotů a zároveň vyvíjí chatboty pro pomoc lidem s duševními problémy. V podcastu Computerworldu jsme o detailech práce s umělou...
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Související články


Tagy

virus věda výzkum studie USA AI hluboké učení

Komentáře