Rychlejší reakce na budoucí pandemie

Umělá inteligence | |

Rychlejší reakce na budoucí pandemie

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.


Výzkum se primárně zaměřuje na zrychlení vývoj antivirotik a experimentálních vakcín pomocí umělé inteligence. Na jeden z takových výzkumů pro University of Washington School of Medicine dal 5 milionů dolarů Microsoft.

Cílem je v budoucnu vytvářet nové vakcíny primárně pomocí počítače – vytvářet proteiny s biologickými funkcemi schopné efektivně „vyřadit“ viry a jejich proteinové vzorce.

Logika takového výzkumu je jednoduchá. Bílkoviny jsou to, co pohání imunní systém člověka a zároveň slouží i pro další komplexní funkce, které pohání život na Zemi jako takové – ukládání sluneční energie v rostlinách a podobně je rovněž účelem bílkovin.

Dosud jsme ale s proteiny neuměli pořádně manipulovat; jsme omezeně schopní modifikovat ty, které existují, ale výroba syntetických, umělých bílkovin zůstává velkou výzvou. A na to je nový výzkum zaměřen, využívá mimo jiné technik hlubokého učení.

V minulém desetiletí se věda na bílkoviny začala více zaměřovat, což vedlo k experimentálním léčbám rakoviny, inovativním vakcínám a novým materiálům. Další výzkum by mohla urychlit také pandemie Covidu, která na nutnost rychlého vývoje efektivních protilátek jasně ukázala.


Úvodní foto: © Pixabay


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Big data a multicloud: Řešení je mnoho, trh rychle roste"

Objem dat, které firmy i domácnosti zpracovávají, neustále roste; 90 % existujících dat vzniklo jen během posledních dvou let, a nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl v nejbližší budoucnosti zvrátit.
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde"

Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
více »


Zveme vás na konferenci Umělá inteligence 2021"

Konference se zaměří na praktický přínos technologií umělé inteligence v softwarových nástrojích pro podporu řízení a rozhodování, automatizaci provozu, v kybernetické bezpečnosti či IT.
více »


Související články


Tagy

virus věda výzkum studie USA AI hluboké učení

Komentáře