Qsim: open source kvantový simulátor pro vývoj algoritmů

Umělá inteligence | |

Qsim: open source kvantový simulátor pro vývoj algoritmů

Google se kvantovým výpočetním technologiím věnuje dlouhodobě – a úspěšně – není tedy divu, že jeden z prvních příkladů open source softwaru určený čistě pro kvantové algoritmy pochází právě z dílen amerického giganta.


Platforma zvaná qsim je plně open source a má výzkumníkům posloužit k vývoji a testování kvantových algoritmů. Firmy jako Google nebo Fujitsu jsou přesvědčeny, že kvantová budoucnost je jen otázkou času, nikoliv otázkou reality, a aktivně tak pracují na řešení problémů, které kvantové technologie přinesou – jmenovitě například bezpečnost.

Simulační software se v případě kvantových počítačů využívá pro psaní a debugging programovacího kódu pro kvantový svět. Qsim má práci vědců zjednodušit – dokáže předpřipravit algoritmy k experimentům na existujícím hardwaru kvantových (či spíše napůl kvantových) počítačů, které jsou již k dispozici, a také umožňuje algoritmy vytvářet a testovat v ideálních podmínkách.

Kvantový svět na křemíkovém základě

Místo klastru počítačů umožňuje qsim využít jediné zařízení, což je značná úspora zdrojů a umožní kvantové algoritmy rozšířit mezi větší procento odborníků.

Google sám popsal, že qsim využívali inženýři firmy k testování kvantových algoritmů a procesorů, například v případě neuronových sítí. Qsim bude nově integrován do programů Cirq a TensorFlow Quantum pro trénování kvantových modelů strojového učení.

Qsim je tak nejnovější součástí open source ekosystému softwarových nástrojů Googlu, mezi které patří dále programovací framework Cirq, repozitář vzorků ReCirq, knihovny typu OpenFermion a samozřejmě TensorFlow Quantum. Qsim akceptuje jak existující algoritmy, tak lze nové v qsimu přímo vyvíjet.

Své snahy v kvantové mechanice Google celkově shrnuje jako „Quantum AI“ a má představovat první dostupné, snadno rozšiřitelné nástroje pro nastartování budoucí kvantové éry.

Qsim samotný je vlastně kolekce C++ knihoven, které mají simulovat kvantový polovodič. Nahrazují kvantový hardware předtím, než k němu vědci před finálním testováním přistoupí, pro výzkumníky tak představuje zajímavý nástroj.


Úvodní foto: © vchalup - Adobe Stock


Články z rubriky

Inteligentní antivirus/adblocker: Algoritmy proti kybernetickému zločinu"

Jedno z nejběžnějších míst, kde se uživatelé dostanou pod palbu malwaru a virů, jsou prohlížeče. Univerzity DTU a Aalborg spolu s CSI Security Group pracují na řešení, které by mohlo snadno a intuitivně...
více »


Neuronové sítě hrají videohry: Co nám prozradí o lidském mozku?"

Když řídíte auto, váš mozek zpracovává enormní množství vizuálních stimulů, které následně aplikuje na vytváření rychlých rozhodnutí typu zabrzdění nebo předjetí vozidel. Mozek potřebuje vaše...
více »


Qsim: open source kvantový simulátor pro vývoj algoritmů"

Google se kvantovým výpočetním technologiím věnuje dlouhodobě – a úspěšně – není tedy divu, že jeden z prvních příkladů open source softwaru určený čistě pro kvantové algoritmy pochází právě...
více »


Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?"

Tradičně známá jako výrobce herního hardwaru, společnost Nvidia zároveň stojí v popředí výzkumu a vývoje AI v oblasti automobilismu a robotiky. Nejnovější konkurencí firmy se má stát čínský unicorn...
více »


AI ve zdravotnictví usnadní práci a pomůže s diagnostikou"

Málokdo by dnes tvrdil, že proces digitální transformace se týká pouze technologických a jim příbuzných firem. Denně technologie mění řadu oborů. Zvláštní postavení mezi nimi má zdravotnictví. Zdraví...
více »


Související články


Tagy

kvantové počítače kvantové technologie CirQ TensorFlow qsim AI umělá inteligence Google technologie

Komentáře