Qsim: open source kvantový simulátor pro vývoj algoritmů

Umělá inteligence | |

Qsim: open source kvantový simulátor pro vývoj algoritmů

Google se kvantovým výpočetním technologiím věnuje dlouhodobě – a úspěšně – není tedy divu, že jeden z prvních příkladů open source softwaru určený čistě pro kvantové algoritmy pochází právě z dílen amerického giganta.


Platforma zvaná qsim je plně open source a má výzkumníkům posloužit k vývoji a testování kvantových algoritmů. Firmy jako Google nebo Fujitsu jsou přesvědčeny, že kvantová budoucnost je jen otázkou času, nikoliv otázkou reality, a aktivně tak pracují na řešení problémů, které kvantové technologie přinesou – jmenovitě například bezpečnost.

Simulační software se v případě kvantových počítačů využívá pro psaní a debugging programovacího kódu pro kvantový svět. Qsim má práci vědců zjednodušit – dokáže předpřipravit algoritmy k experimentům na existujícím hardwaru kvantových (či spíše napůl kvantových) počítačů, které jsou již k dispozici, a také umožňuje algoritmy vytvářet a testovat v ideálních podmínkách.

Kvantový svět na křemíkovém základě

Místo klastru počítačů umožňuje qsim využít jediné zařízení, což je značná úspora zdrojů a umožní kvantové algoritmy rozšířit mezi větší procento odborníků.

Google sám popsal, že qsim využívali inženýři firmy k testování kvantových algoritmů a procesorů, například v případě neuronových sítí. Qsim bude nově integrován do programů Cirq a TensorFlow Quantum pro trénování kvantových modelů strojového učení.

Qsim je tak nejnovější součástí open source ekosystému softwarových nástrojů Googlu, mezi které patří dále programovací framework Cirq, repozitář vzorků ReCirq, knihovny typu OpenFermion a samozřejmě TensorFlow Quantum. Qsim akceptuje jak existující algoritmy, tak lze nové v qsimu přímo vyvíjet.

Své snahy v kvantové mechanice Google celkově shrnuje jako „Quantum AI“ a má představovat první dostupné, snadno rozšiřitelné nástroje pro nastartování budoucí kvantové éry.

Qsim samotný je vlastně kolekce C++ knihoven, které mají simulovat kvantový polovodič. Nahrazují kvantový hardware předtím, než k němu vědci před finálním testováním přistoupí, pro výzkumníky tak představuje zajímavý nástroj.


Úvodní foto: © vchalup - Adobe Stock


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Big data a multicloud: Řešení je mnoho, trh rychle roste"

Objem dat, které firmy i domácnosti zpracovávají, neustále roste; 90 % existujících dat vzniklo jen během posledních dvou let, a nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl v nejbližší budoucnosti zvrátit.
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde"

Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
více »


Zveme vás na konferenci Umělá inteligence 2021"

Konference se zaměří na praktický přínos technologií umělé inteligence v softwarových nástrojích pro podporu řízení a rozhodování, automatizaci provozu, v kybernetické bezpečnosti či IT.
více »


Související články


Tagy

kvantové počítače kvantové technologie CirQ TensorFlow qsim AI umělá inteligence Google technologie

Komentáře