Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma

PC a technika | |

Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma

Nvidia se na umělou inteligenci zaměřuje dlouhodobě, a její nové CPU zaměřené na datacentra a postavené na architektuře britského Armu toho má být dalším důkazem.


Specializovaný mikročip využívá energeticky úsporná jádra, čtvrtou generaci technologie Nvidia NVLink, paměťový podsystém LPDDR5x, unifikovanou koherenci mezipaměti a další vývoj zaměřený na trénink a zpracování algoritmů umělé inteligence.

Samozřejmě součástí jako také vylepšení mířená na High Performance Computing, kde Nvidia oproti konkurenci ztrácí – a změna má nastat i díky procesoru Grace. V AI by mohl postavení firmy posílit výrazně, a výzkum AI dominuje i v oblasti HPC.

Jde o první CPU pro datacentra v portfoliu amerického obra, a první ukázky vypadají dobře. Současné nejrychlejší serverové procesory by Grace měl pro potřeby AI překonávat o více než desetinásobek, primárně v oblastech jako je NLP, datová analytika nebo supercomputing.

Pro maximální výkon však bude nutné CPU Grace propojit s grafickými kartami Nvidie; propojení CPU a GPU je něco, na co firma hodně sází. Slibuje rychlost propojení kompatibilních CPU a GPU až 900 Gb/s.

Už nyní víme, že na architektuře Grace chtějí první superpočítače postavit CSCS (Švýcarské národní superpočítačové centrum) a Národní laboratoř Los Alamos, kterou spravuje americké Ministerstvo energetiky.


Úvodní foto: Ⓒ Nvidia


Články z rubriky

Díky cloudu může datacentrum využívat každá firma"

Vlastní server si totiž už dávno nemusíte fyzicky pořizovat. Pro firmy či jednotlivce dává mnohem větší smysl využít výhod moderních cloudových služeb.
více »


Nvidia kupuje DeepMap"

Americká Nvidia kupuje DeepMap, společnost vytvářející precizní mapy ve vysoké kvalitě.
více »


Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma"

Nvidia se na umělou inteligenci zaměřuje dlouhodobě, a její nové CPU zaměřené na datacentra a postavené na architektuře britského Armu toho má být dalším důkazem.
více »


Kvantové počítače jsou realitou, ale v roce 2021 je nečekejme"

John Roese, technický ředitel pro Dell Technologies, přednesl – samozřejmě v online prostředí, jinak to dnes moc nejde – svoji predikci pro některé z bleeding-edge technologií.
více »


Jak uniknout z vendor locku?"

Vendor lock, pod kterým se schovává absolutní závislost na produktech, službách či know-how jednoho dodavatele, se potenciálně může týkat úplně všech.
více »


Související články


Tagy

HPC technologie superpočítače datacentra CPU GPU Nvidia AI umělá inteligence NLP datová analytika supercomputing

Komentáře