Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma

PC a technika | |

Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma

Nvidia se na umělou inteligenci zaměřuje dlouhodobě, a její nové CPU zaměřené na datacentra a postavené na architektuře britského Armu toho má být dalším důkazem.


Specializovaný mikročip využívá energeticky úsporná jádra, čtvrtou generaci technologie Nvidia NVLink, paměťový podsystém LPDDR5x, unifikovanou koherenci mezipaměti a další vývoj zaměřený na trénink a zpracování algoritmů umělé inteligence.

Samozřejmě součástí jako také vylepšení mířená na High Performance Computing, kde Nvidia oproti konkurenci ztrácí – a změna má nastat i díky procesoru Grace. V AI by mohl postavení firmy posílit výrazně, a výzkum AI dominuje i v oblasti HPC.

Jde o první CPU pro datacentra v portfoliu amerického obra, a první ukázky vypadají dobře. Současné nejrychlejší serverové procesory by Grace měl pro potřeby AI překonávat o více než desetinásobek, primárně v oblastech jako je NLP, datová analytika nebo supercomputing.

Pro maximální výkon však bude nutné CPU Grace propojit s grafickými kartami Nvidie; propojení CPU a GPU je něco, na co firma hodně sází. Slibuje rychlost propojení kompatibilních CPU a GPU až 900 Gb/s.

Už nyní víme, že na architektuře Grace chtějí první superpočítače postavit CSCS (Švýcarské národní superpočítačové centrum) a Národní laboratoř Los Alamos, kterou spravuje americké Ministerstvo energetiky.


Úvodní foto: Ⓒ Nvidia


Články z rubriky

Nvidia kupuje DeepMap"

Americká Nvidia kupuje DeepMap, společnost vytvářející precizní mapy ve vysoké kvalitě.
více »


Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma"

Nvidia se na umělou inteligenci zaměřuje dlouhodobě, a její nové CPU zaměřené na datacentra a postavené na architektuře britského Armu toho má být dalším důkazem.
více »


Kvantové počítače jsou realitou, ale v roce 2021 je nečekejme"

John Roese, technický ředitel pro Dell Technologies, přednesl – samozřejmě v online prostředí, jinak to dnes moc nejde – svoji predikci pro některé z bleeding-edge technologií.
více »


Jak uniknout z vendor locku?"

Vendor lock, pod kterým se schovává absolutní závislost na produktech, službách či know-how jednoho dodavatele, se potenciálně může týkat úplně všech.
více »


Forrester: IoT chaos na obzoru"

Zařízení je hodně, stejně tak standardů – a způsobů připojení. Trh bude mít ještě co dělat.
více »


Související články


Tagy

HPC technologie superpočítače datacentra CPU GPU Nvidia AI umělá inteligence NLP datová analytika supercomputing

Komentáře