Microsoft: Zaměstnanci stojí o AI dovednosti, smysluplnou práci a vyšší odměnu

Umělá inteligence | |

Microsoft: Zaměstnanci stojí o AI dovednosti, smysluplnou práci a vyšší odměnu

Téměř dvě pětiny dotázaných se domnívá, že pokud firma nebude investovat do jejich znalostí a dovedností spojených s umělou inteligencí, budou uvažovat o změně zaměstnavatele.


Mezinárodní průzkum společnosti Microsoft zaměřený na využívání technologií umělé inteligence (AI) odhalil, že mezi nejsilnější motivátory zaměstnanců v ČR patří smysluplnější práce, vyšší odměny a vyšší hodnota na trhu práce.

Průzkum probíhal mezi 12 000 zaměstnanci a lídry velkých společností napříč dvaceti trhy v období od 12. do 30. 3. 2020. Za Českou republiku se do něj zapojilo téměř 500 zaměstnanců a lídrů ze společností nad 250 zaměstnanců.

Z dat dále vyplynulo, že zaměstnanci sami chtějí pracovat s technologiemi AI – pro téměř polovinu pracovníků českých firem (48 %), které jsou ve využívání AI technologií nejdále (AI lídři), je práce s umělou inteligencí nejen smysluplnější, ale i zábavnější.

K největším motivačním faktorům pro prohlubování dovedností v oblasti umělé inteligence pak podle Microsoftu patří především svoboda volby dovedností či možnost vyšší odměny.

Celých 37 % pracovníků všech dotazovaných společností současně uvádí, že pokud firma nebude investovat do jejich znalostí a dovedností spojených s AI, budou uvažovat o změně zaměstnavatele.

Chcete být konkurenceschopní? Věnujte se AI

Téměř dvě třetiny (62 %) lidí, kteří pracují pro AI lídry, podle Microsoftu tvrdí, že je jejich organizace aktivně připravuje na AI svět. Toto číslo klesá pod 40 % u zaměstnanců ve společnostech, kde bylo doposud nasazeno méně AI technologií.

Tento trend dle společnosti potvrzuje příležitost právě pro firmy, které jsou teprve na počátku své „AI cesty“ – příležitost pro zaměstnavatele, aby se soustředili na dovednosti spojené s umělou inteligencí, potažmo pro zaměstnance, aby využili bezplatné možnosti online kurzů zaměřených na nové technologie.

Pro všechny firmy jde nyní o naprosto bezprecedentní situaci, a to bez ohledu na jejich velikost, odvětví či geografickou polohu,“ říká Rudolf Urbánek, generální ředitel Microsoft Česká republika a Slovensko.

A právě využívání AI, jež pohání digitální transformaci, se podle něj nyní mimořádně zrychlilo. „Věřím, že AI bude v této době hrát rozhodující roli a firmám umožní zvýšit flexibilitu a konkurenceschopnost,“ odhaduje Urbánek.

A právě využívání AI, jež pohání digitální transformaci, se nyní zrychlilo skutečně mimořádným tempem. Věřím, že AI bude v této době hrát rozhodující roli a firmám umožní zvýšit flexibilitu a konkurenceschopnost,“ dodává.

Měkké dovednosti jsou stejně důležité jako technické

Průzkum Microsoftu dále ukázal, že 88 % českých AI lídrů aktivně nabírá nebo plánuje zaměstnat lidi, kteří již měkké nebo technické dovednosti mají. Více než dvě třetiny (69 %) uvádí, že rozvíjejí kromě AI dovedností i technické a měkké dovednosti svých pracovníků.

Mezi měkké a technické dovednosti, které by firmy podle Microsoftu měly rozvíjet u svých zaměstnanců, patří například kognitivní dovednosti jako psaní, kritické myšlení, rozhodování, projektový management, zpracování a interpretace informací či zpracování dat.

Mezi doporučované technologické dovednosti řadí analýzu dat, odborné výzkumy či vývoj a technický design. Z fyzických dovedností doporučuje jemnou a hrubou motoriku, opravářské a technické dovednosti, monitorování a kontrolu.

Firmy by však neměly zanedbávat ani sociální a emoční dovednosti zaměstnanců, mezi které patří například komunikace, vyjednávání, empatie, adaptabilita, učenlivost, iniciativnost, podnikavost a pedagogika.

Graf – Míra využití AI technologií

Graf – Míra využití AI technologií

Zdroj: Microsoft


Úvodní foto: © agsandrew - Fotolia.com


Články z rubriky

Vědci vytrénovali algoritmus hlubokého učení k identifikaci operátorů ilegálních dronů"

Malé bezpilotní letouny jsou mezi lidmi stále populárnější. To ale bohužel vede i k jejich potenciálnímu zneužití v rukou zločinců, podvodníků nebo, v nejhorším případě, teroristů.
více »


Okamžitá monetizace videí pomocí umělé inteligence"

Česká firma se slovenským vedením, Cinnamon, se zabývá monetizací videí, textu a obrazu za uživatelem reálně shlédnutý obsah.
více »


Lepší protézy pro chůzi v nerovném terénu díky umělé inteligenci"

Nejde jen o hardware – důležitý je i způsob, jakým protézy interagují s lidským tělem, tj. software.
více »


AI pomáhá předpovídat vedlejší účinky chemoterapie"

Rakovina je bohužel nedílnou součástí lidské existence a naneštěstí i života mnoha z nás. Umělá inteligence a strojové učení ale mohou obzvláště v této oblasti pomoci.
více »


Vyšší management se zaměřuje na AI, pro podniky je klíčový, tvrdí průzkum Appen"

Nový průzkum od firmy Appen potvrdil, že pro vyšší management je AI důležitým, ba dokonce klíčovým tématem.
více »


Související články


Tagy

Microsoft umělá inteligence AI dovednosti

Komentáře