Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?

Umělá inteligence | |

Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?

Tradičně známá jako výrobce herního hardwaru, společnost Nvidia zároveň stojí v popředí výzkumu a vývoje AI v oblasti automobilismu a robotiky. Nejnovější konkurencí firmy se má stát čínský unicorn Horizon Robotics.


Horizon momentálně v Series C financování hledá 700 milionů dolarů, které by firmě měly pomoci dosáhnout stanoveného cíle – konkurovat Nvidii. Horizon se specializuje na AI čipy pro roboty a autonomní vozidla, něco, co dělá právě americká Nvidia.

Do Horizonu investovaly mimo jiné velké jihokorejské konglomeráty, jmenovitě SK Group, v ICT nejznámější pro výrobce polovodičů SK Hynix.

Čínská ICT nezávislost

Startup založil před třemi lety jeden ze zakladatelů obrovsky populární (v asijském světě) sociální platformy Baidu.

S novými finančními injekcemi slibuje Horizon zrychlit plány na vývoj a prodej čipů především do oblasti automobility a též robotiky. Ekosystém firmy má být alespoň z části otevřený a partneři firmy do něj mají mít přístup.

Čínské firmy se v posledních letech snaží zbavit závislosti na západních technologiích, což se zemi daří celkem dobře, byť s určitými limity: U základních součástek, stejně jako průmyslových strojů nebo softwaru, stále mnohdy spoléhají na USA a Evropu.

Ke své výhodě má Čína velký a zdravý startupový ekosystém, často podporovanými velkými čínskými firmami jako Huawei nebo ZTE. Štědré finanční prostředky znamenají dost peněz na vývoj technologií, které mají naději se v budoucnu vyrovnat technologiím z USA či Evropy.

Snahy asijského tygra poněkud zpomalila celní válka s USA, Číně se však podařilo do jisté míry efekt amerických restrikcí omezit. Obzvláště v oblasti prodeje telefonů od firem jako Huawei, či ve výstavbě infrastruktury k 5G sítím, ale země utrpěla značné ztráty.

Partnery a OEM Horizonu jsou prozatím firmy jako Audi, Bosch, Continental a lokální automobilky. Ve většině případů, co se týče zahraničních společností, jde o firmy, které mají zájem o hlubší průnik do čínského automobilového trhu. Čína samotná pak chce stát v popředí vývoje samořiditelných automobilů.


Úvodní foto: @ Depositphotos, Scharfsinn


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Big data a multicloud: Řešení je mnoho, trh rychle roste"

Objem dat, které firmy i domácnosti zpracovávají, neustále roste; 90 % existujících dat vzniklo jen během posledních dvou let, a nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl v nejbližší budoucnosti zvrátit.
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde"

Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
více »


Zveme vás na konferenci Umělá inteligence 2021"

Konference se zaměří na praktický přínos technologií umělé inteligence v softwarových nástrojích pro podporu řízení a rozhodování, automatizaci provozu, v kybernetické bezpečnosti či IT.
více »


Související články


Tagy

Čína SK Hynix IT ICT technologie Nvidia Horizon AI umělá inteligence AI čipy polovodiče

Komentáře