Google: Budoucnost je v umělé inteligenci

Umělá inteligence | |

Google: Budoucnost je v umělé inteligenci

Podle výkonného ředitele Sundara Pichaie se „přesuneme z mobilního světa do světa umělé inteligence.“


Technologie umělé inteligence, jako je strojové učení, budou hrát klíčovou roli v určování směru budoucího vývoje, napsal Pichai v každoročním dopise akcionářům.

„Je to věc, která nám umožnila vytvořit produkty, jež se časem zlepšují, čímž se stávají užitečnějšími a nápomocnějšími,“ napsal Pichai, který jako příklady uvedl hlasové vyhledávání, nástroje pro jazykové překlady, rozpoznávání obličejů v obrázcích nebo filtry proti spamu.

Nedávné vítězství umělé inteligence AlphaGo od firmy DeepMind nad legendárním mistrem čínské deskové hry Go, Lee Sedolem, „mění svět umělé inteligence,“ dodal.

Narozdíl od jiných vizionářů v oboru, jakým je např. Elon Musk, si však Pichai nemyslí, že by umělá inteligence zvětovala konec člověka. Právě naopak: Pokládá ji za vítězství lidstva.

„Jde o další důležitý krok vpřed směrem k vytvoření umělé inteligence, která nám pomůže s našimi denními úkoly a cestami až k takové, jež by eventuálně zvládla poprat se s těmi velkými palčivými problémy, jakými jsou globální oteplování nebo diagnostika rakoviny,“ pokračuje.

To by vskutku pomohlo jak v pracovním, tak každodenním živote. „Váš telefon by měl aktivně přicházet s vhodnými a relevantními dokumenty, s programem, plánovat vaše schůzky, dát lidem vědět, pokud jdete pozdě, navrhovat odpovědi na zprávy či se postarat o platby a výdaje.“

V budoucnu Pichai očekává, že samotný koncept „zařízení“ zvolna vymizí.

„Postupem času se počítač, nehledě na jeho formu, promění v inteligentního asistenta, který vám pomůže projít vaším dnem,“ říká. „Přesuneme se z mobilního světa do světa umělé inteligence.“

Předseda Aplhabetu, společnosti, která Google vlastní, Eric Schmidt, byl vůčí umělé inteligenci podobně vstřícný.

Podobnou vizi budoucnosti má i Mark Zuckerberg, výkonný ředitel Facebooku; Ten sám do vývoje umělé intelince investoval značné množství finančních prostředků, např. do „chatbotů,“ neboli umělé inteligenci, která se za pomoci internetové interakce s člověkem učí novým, realistickým reakcím.

Letošní výroční zpráva akcionářům byla Pichaiovou první, Google totiž převzal v říjnu minulého roku. Larry Page a Sergey Brin, původní lídři společnosti, jsou nyní na vůdčích pozicích v Alphabetu, teprve minulý rok založené mateřské společnosti.

Zpráva Alphabet samotný neprojednávala, ačkoli funguje již šest měsíců. Alphabet oznámil ztráty přes 3,6 miliard dolarů skrze investice na rizikové projekty, jako jsou samoříditelná auta. Celkové příjmy za poslední tři měsíce roku 2015 však stouply na 4,9 miliardy.

„Jsem velmi spokojen s tím, jak Alphabet funguje,“ napsal Larry Page v dopise předcházejícím Pichaiově zprávě.


Úvodní foto: © Google


Články z rubriky

Big data a multicloud: Řešení je mnoho, trh rychle roste"

Objem dat, které firmy i domácnosti zpracovávají, neustále roste; 90 % existujících dat vzniklo jen během posledních dvou let, a nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl v nejbližší budoucnosti zvrátit.
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde"

Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
více »


Zveme vás na konferenci Umělá inteligence 2021"

Konference se zaměří na praktický přínos technologií umělé inteligence v softwarových nástrojích pro podporu řízení a rozhodování, automatizaci provozu, v kybernetické bezpečnosti či IT.
více »


Vyšel Computerworld 5/21"

Hlavní tématy čísla jsou business inteligence, umělá inteligence, podnikové systémy ERP a třeba zaké řízení dat v cloudu. Kromě jiného se i dozvíte, kdy si pomocí počítačových čipů dovedeme opravit...
více »


Související články


Tagy

Google Aplhabet umělá inteligence budoucnost Musk Facebook

Komentáře