Google: Budoucnost je v umělé inteligenci

Umělá inteligence | |

Google: Budoucnost je v umělé inteligenci

Podle výkonného ředitele Sundara Pichaie se „přesuneme z mobilního světa do světa umělé inteligence.“


Technologie umělé inteligence, jako je strojové učení, budou hrát klíčovou roli v určování směru budoucího vývoje, napsal Pichai v každoročním dopise akcionářům.

„Je to věc, která nám umožnila vytvořit produkty, jež se časem zlepšují, čímž se stávají užitečnějšími a nápomocnějšími,“ napsal Pichai, který jako příklady uvedl hlasové vyhledávání, nástroje pro jazykové překlady, rozpoznávání obličejů v obrázcích nebo filtry proti spamu.

Nedávné vítězství umělé inteligence AlphaGo od firmy DeepMind nad legendárním mistrem čínské deskové hry Go, Lee Sedolem, „mění svět umělé inteligence,“ dodal.

Narozdíl od jiných vizionářů v oboru, jakým je např. Elon Musk, si však Pichai nemyslí, že by umělá inteligence zvětovala konec člověka. Právě naopak: Pokládá ji za vítězství lidstva.

„Jde o další důležitý krok vpřed směrem k vytvoření umělé inteligence, která nám pomůže s našimi denními úkoly a cestami až k takové, jež by eventuálně zvládla poprat se s těmi velkými palčivými problémy, jakými jsou globální oteplování nebo diagnostika rakoviny,“ pokračuje.

To by vskutku pomohlo jak v pracovním, tak každodenním živote. „Váš telefon by měl aktivně přicházet s vhodnými a relevantními dokumenty, s programem, plánovat vaše schůzky, dát lidem vědět, pokud jdete pozdě, navrhovat odpovědi na zprávy či se postarat o platby a výdaje.“

V budoucnu Pichai očekává, že samotný koncept „zařízení“ zvolna vymizí.

„Postupem času se počítač, nehledě na jeho formu, promění v inteligentního asistenta, který vám pomůže projít vaším dnem,“ říká. „Přesuneme se z mobilního světa do světa umělé inteligence.“

Předseda Aplhabetu, společnosti, která Google vlastní, Eric Schmidt, byl vůčí umělé inteligenci podobně vstřícný.

Podobnou vizi budoucnosti má i Mark Zuckerberg, výkonný ředitel Facebooku; Ten sám do vývoje umělé intelince investoval značné množství finančních prostředků, např. do „chatbotů,“ neboli umělé inteligenci, která se za pomoci internetové interakce s člověkem učí novým, realistickým reakcím.

Letošní výroční zpráva akcionářům byla Pichaiovou první, Google totiž převzal v říjnu minulého roku. Larry Page a Sergey Brin, původní lídři společnosti, jsou nyní na vůdčích pozicích v Alphabetu, teprve minulý rok založené mateřské společnosti.

Zpráva Alphabet samotný neprojednávala, ačkoli funguje již šest měsíců. Alphabet oznámil ztráty přes 3,6 miliard dolarů skrze investice na rizikové projekty, jako jsou samoříditelná auta. Celkové příjmy za poslední tři měsíce roku 2015 však stouply na 4,9 miliardy.

„Jsem velmi spokojen s tím, jak Alphabet funguje,“ napsal Larry Page v dopise předcházejícím Pichaiově zprávě.Články z rubriky

Blíží se éra všudypřítomné inteligence, věří analytici z Deloitte"

Pokroky v hardwaru a softwaru umělé inteligence poháněných umělou inteligencí dávají růst množství chytrých zařízení, které dokáží rozpoznat a reagovat na vjemy zrakové, zvukové a další, a často...
více »


Red Hat: Klíčovými technologiemi pro rok 2019 budou umělá inteligence a strojové učení"

Společnost Red Hat ve své predikci poukazuje na technologie, které v tomto roce nejvíce ovlivní podnikové IT. Předpovídá, že rok 2019 bude revolučním především z pohledu automatizace bezpečnostních procesů,...
více »


Falešné fotografie jsou k nerozeznání od pravých: AI ukazuje své schopnosti"

Schopnosti umělé inteligence ještě zdaleka nejsou perfektní, nicméně vývoj pokračuje bleskovým tempem. Jak rychle si mnohdy ani neuvědomujeme.
více »


Evropa stále vede ve výzkumu umělé inteligence, ale Čína mocně dotahuje"

Zpráva z listopadu minulého roku analytické firmy Elsevier je vůči výzkumu a vývoji umělé inteligence na území Evropy dosti pozitivní.
více »


AI dokáže generovat věrohodné fake news, tvůrci se bojí zneužití"

Nezisková organizace OpenAI, která se věnuje vývoji umělé inteligence, a to obzvláště pro open source využití, omezila veřejně dostupnou verzi na AI založeného textového generátoru. Obává se, aby v nesprávných...
více »


Související články


Tagy

Google Aplhabet umělá inteligence budoucnost Musk Facebook

Komentáře