Google: Budoucnost je v umělé inteligenci

Umělá inteligence | |

Google: Budoucnost je v umělé inteligenci

Podle výkonného ředitele Sundara Pichaie se „přesuneme z mobilního světa do světa umělé inteligence.“


Technologie umělé inteligence, jako je strojové učení, budou hrát klíčovou roli v určování směru budoucího vývoje, napsal Pichai v každoročním dopise akcionářům.

„Je to věc, která nám umožnila vytvořit produkty, jež se časem zlepšují, čímž se stávají užitečnějšími a nápomocnějšími,“ napsal Pichai, který jako příklady uvedl hlasové vyhledávání, nástroje pro jazykové překlady, rozpoznávání obličejů v obrázcích nebo filtry proti spamu.

Nedávné vítězství umělé inteligence AlphaGo od firmy DeepMind nad legendárním mistrem čínské deskové hry Go, Lee Sedolem, „mění svět umělé inteligence,“ dodal.

Narozdíl od jiných vizionářů v oboru, jakým je např. Elon Musk, si však Pichai nemyslí, že by umělá inteligence zvětovala konec člověka. Právě naopak: Pokládá ji za vítězství lidstva.

„Jde o další důležitý krok vpřed směrem k vytvoření umělé inteligence, která nám pomůže s našimi denními úkoly a cestami až k takové, jež by eventuálně zvládla poprat se s těmi velkými palčivými problémy, jakými jsou globální oteplování nebo diagnostika rakoviny,“ pokračuje.

To by vskutku pomohlo jak v pracovním, tak každodenním živote. „Váš telefon by měl aktivně přicházet s vhodnými a relevantními dokumenty, s programem, plánovat vaše schůzky, dát lidem vědět, pokud jdete pozdě, navrhovat odpovědi na zprávy či se postarat o platby a výdaje.“

V budoucnu Pichai očekává, že samotný koncept „zařízení“ zvolna vymizí.

„Postupem času se počítač, nehledě na jeho formu, promění v inteligentního asistenta, který vám pomůže projít vaším dnem,“ říká. „Přesuneme se z mobilního světa do světa umělé inteligence.“

Předseda Aplhabetu, společnosti, která Google vlastní, Eric Schmidt, byl vůčí umělé inteligenci podobně vstřícný.

Podobnou vizi budoucnosti má i Mark Zuckerberg, výkonný ředitel Facebooku; Ten sám do vývoje umělé intelince investoval značné množství finančních prostředků, např. do „chatbotů,“ neboli umělé inteligenci, která se za pomoci internetové interakce s člověkem učí novým, realistickým reakcím.

Letošní výroční zpráva akcionářům byla Pichaiovou první, Google totiž převzal v říjnu minulého roku. Larry Page a Sergey Brin, původní lídři společnosti, jsou nyní na vůdčích pozicích v Alphabetu, teprve minulý rok založené mateřské společnosti.

Zpráva Alphabet samotný neprojednávala, ačkoli funguje již šest měsíců. Alphabet oznámil ztráty přes 3,6 miliard dolarů skrze investice na rizikové projekty, jako jsou samoříditelná auta. Celkové příjmy za poslední tři měsíce roku 2015 však stouply na 4,9 miliardy.

„Jsem velmi spokojen s tím, jak Alphabet funguje,“ napsal Larry Page v dopise předcházejícím Pichaiově zprávě.Články z rubriky

AI nesebere práci Evropanům, ale Africe a Asii"

Jak je dobře známo, umělá inteligence nahradí některá zaměstnání a vytvoří nová – nic nového pod sluncem. Značný problém ovšem spočívá v tom, že zatímco inovativní profese budou spíše kvalifikované,...
více »


Facebook vyvíjí vlastního chatbota"

Facebook potvrdil, že pracuje na vlastním chatbotovi. Jeho konverzační AI bude konkurovat zavedeným virtuálním asistentům typu Alexa od Amazonu nebo Siri od Applu.
více »


Přitáhne umělá inteligence do IT více žen?"

Informační technologie jsou stále velmi mužské, jak v univerzitním prostředí, tak ve firmách. Éra AI by však mohla status quo trochu pozměnit.
více »


Australské vlaky jsou vybaveny snímači a kamerami, vrhají se do strojového učení"

Skupina vlaků ze Sydney získala inteligentní software vytvořený týmy z firem Downer EDI a Microsoft Azure. Systém má sledovat technický stav souprav a pomáhat s rozhodnutími na základě dat.
více »


G Suite od Googlu nabízí rozsáhlé inovace včetně podpory AI"

Google představil několik vylepšení on-line kancelářského balíku G Suite. Jejich smyslem je především zvýšení efektivity práce, lepší propojení s externími spolupracovníky a více kontroly nad firemními...
více »


Související články


Tagy

Google Aplhabet umělá inteligence budoucnost Musk Facebook

Komentáře