Globální investice do AI se do čtyř let zdvojnásobí

Umělá inteligence | |

Globální investice do AI se do čtyř let zdvojnásobí

V letošním roce by výdaje na umělou inteligenci měly dosáhnout 50,1 miliardy dolarů. Největší zájem o technologie související s umělou inteligencí má maloobchod a bankovnictví, dvě třetiny investic ale nepůjdou do výzkumu a vývoje, nýbrž do hardwaru.


Analytici z IDC ve své nové prognóze odhaduje, že celosvětové výdaje na systémy na principu umělé inteligence (AI) se v roce 2024 vyšplhají na 110 miliard dolarů. Letos by měl přitom trh dosáhnout hodnoty 50,1 miliardy dolarů.

Investice by tak do roku 2024 měly růst v průměru o 20,1 %. Analytici naznačují, že za výrazným růstem budou stát především organizace pokračující v digitální transformaci s cílem udržet si svoji konkurenceschopnost v digitální ekonomice.

Společnosti budou zavádět AI nejen proto, že mohou, ale i proto, že musí,“ vysvětluje Ritu Jyotiová z IDC. „Ty, které se začnou spoléhat na umělou inteligenci, získají výhodu z hlediska flexibility a škálovatelnosti.“

V popředí stojí retail a finanční průmysl

Organizace podle IDC začínají využívat umělou inteligenci ze dvou hlavních důvodů – pro zajištění lepší zákaznické zkušenosti a zlepšení výkonů pracovníků. To se odráží v oblastech, kde je AI implementovaná nejčastěji.

Jedná se například o automatizované zákaznické služby, automatizovanou analýzu a prevenci hrozeb či automatizované IT. Mezi nejrychleji rostoucí oblasti využití podle analytiků patří automatizované HR, farmaceutický výzkum či již zmiňované automatizované IT.

Za řešení AI podle prognózy nejvíce utratí maloobchod a bankovnictví; zatímco první zmiňované odvětví se bude soustředit především na vylepšení zákaznické zkušenosti, banky budou využívat IT pro analýzu a vyšetřování podvodů.

Servery a cloud

Stacey Soohoová z IDC podotýká, že aktualizovaná prognóza bere v potaz dopady pandemie onemocnění covid-19. Ta podle ní v krátkodobém horizontu narušila dodavatelský řetězec, na druhou stranu otevřela i nové možnosti pro využití AI v širším měřítku.

Umělá inteligence zůstává pro mnoho podniků klíčovou technologií na cestě k oživení a adopce umělé inteligence pomůže mnoha organizacím přebudovat nebo vylepšit budoucí zdroje příjmů,“ uvádí.

IDC upřesňuje, že zhruba třetina výdajů na AI poputuje na software a služby, zbytek připadne na hardware. Nejsilnější softwarovou kategorií budou aplikace AI (14,1 miliardy dolarů), nejsilnější mezi službami pak budou IT služby (14,5 miliardy).

Kategorii hardwaru budou dominovat investice do serverů (11,2 miliardy dolarů). Analytici rovněž předpovídají, že nejrychlejší růst do konce prognózovaného období zaznamená software (v průměru o 22,5 % ročně).

Z geografického hlediska se o více než polovinu výdajů na AI postarají Spojené státy, následované západní Evropou. Na třetí příčce se umístí Čína. Nejprudší růst by pak podle IDC mělo zaznamenat Japonsko (v průměru o 32,1 % ročně).


Úvodní foto: © agsandrew - Fotolia.com


Články z rubriky

Potvrzeno, Nvidia kupuje britský Arm za 40 miliard dolarů"

Ačkoliv akvizice Armu znamená pro Nvidia především snazší vstup na pole mobilních procesorů, kde dosud nebyla příliš aktivní, pustí se také do stavby superpočítačů (s níž má Nvidia bohaté zkušenosti)...
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Globální investice do AI se do čtyř let zdvojnásobí"

V letošním roce by výdaje na umělou inteligenci měly dosáhnout 50,1 miliardy dolarů. Největší zájem o technologie související s umělou inteligencí má maloobchod a bankovnictví, dvě třetiny investic ale...
více »


USA zvýšily státní výdaje na AI o 30 %, investuje i zbytek světa"

Přes všechny politické, zdravotnické a všelijaké další události tato zpráva vcelku zapadla, ale svět na umělou inteligenci nezapomněl; ba naopak.
více »


Související články


Tagy

IDC předpověď 2020 2024 umělá inteligence AI analýza software servery cloud služby Čína USA Evropa

Komentáře