Facebook vyvíjí zcela soběstačnou AI

Umělá inteligence | |

Facebook vyvíjí zcela soběstačnou AI

Seer – Jasnovidec, nová umělá inteligence vyvíjená Facebookem dokáže rozpoznávat fotografie s nebývalou přesností.


Zhruba miliarda veřejně dostupných instagramových fotografií. S takovým množstvím fotek pracují vývojáři Facebooku s cílem vyvinout algoritmus, který by se naučil sám automaticky rozeznávat jejich obsah. V čem je tento přístup unikátní?

Algoritmy umělé inteligence jsou běžně „cvičeny“ na datových setech předem kategorizovaných lidmi a mají tak na výběr z předem definovaných množin. V tomto případě však byly fotografie z Instagramu předloženy algoritmu bez takového předchozího zaškatulkování. Přesnost, s jakou byl jejich obsah správně identifikovat, dosáhla 84,5 %, tvrdí Facebook, který nový systém nazval Seer – Jasnovidec.

Podle odborníka na umělou inteligenci Caluma Chase může takový systém představovat „významný krok k nalezení svatého grálu počítačů se selským rozumem,“ pakliže se ukáže efektivní i v dlouhodobém časovém horizontu. Facebook přitom není jedinou firmou, která na podobném algoritmu pracuje.

Podobně soběstačná technologie už v minulosti prokázala výsledky při zpracování jazyka, fotografie a obrázky však představují větší výzvu. Jednotlivá slova je totiž snazší rozpoznat než rozdílné části obrázku, který se může skládat z více takovýchto částí (slov), navíc uspořádaných nepravidelně.

„Algoritmus musí umět určit, jaký pixel patří které části. Navíc, tento přístup se zákonitě mezi rozdílnými fotografiemi liší, jelikož i když budete hodnotit fotky kočky, na každé bude zachycená v jiné poloze a z jiného úhlu,“ uvádí Facebook na firemním blogu.

Trénování algoritmů na datových setech, které nebyly nejdřív kategorizovány lidmi, navíc může dle Facebooku přispět k jejich přesnosti a neutralitě. Jak totiž ukázala loňská studie vedená Leibnizovým institutem sociálních věd na univerzitě v německém Kolíně nad Rýnem, dokonce i počítačový program má předsudky – rozpoznávací software Googlu, Microsoftu i Amazonu hodnotil odlišným stylem fotografie mužů a fotografie žen, u nichž si více všímal fyzických rysů.

„Této předpojatosti vycházející z lidského vlivu se sice možná půjde zbavit, ale nic jako nezaujatá neutrální data neexistuje. Proto bude důležité pochopit, na základě čeho algoritmus činí svá rozhodnutí a kategorizace,“ komentovala pro BBC výzkum Facebooku profesorka Sandra Wachterová z Oxfordského internetového institutu.

 


Úvodní foto: Accenture


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Big data a multicloud: Řešení je mnoho, trh rychle roste"

Objem dat, které firmy i domácnosti zpracovávají, neustále roste; 90 % existujících dat vzniklo jen během posledních dvou let, a nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl v nejbližší budoucnosti zvrátit.
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde"

Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
více »


Zveme vás na konferenci Umělá inteligence 2021"

Konference se zaměří na praktický přínos technologií umělé inteligence v softwarových nástrojích pro podporu řízení a rozhodování, automatizaci provozu, v kybernetické bezpečnosti či IT.
více »


Související články


Tagy

AI facebook umělá inteligence instagram

Komentáře