Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy

Umělá inteligence | |

Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.


Několik univerzit vedené Washingtonskou univerzitou se spojilo v prozkoumávání nového jevu, který ukazuje sílu umělé inteligence aplikovanou pro účely úpravy snímků. Deepfake ve videích už je jev dobře známý a neustále se zlepšující, úprava satelitních snímků je ale stále ještě novinkou.

Pomocí satelitních snímků tří měst se povedlo vědcům, primárně replikací metod známý z úprav audia a videa, identifikovat možné způsoby detekce falešných satelitních snímků. Přidávají k tomu navíc důrazné varování před falsifikací geografických dat, které by mohly vést k budoucím problémům.

Nízká kvalita obrazu nebo deepfake?

Upravené satelitní snímky působí velice realisticky, a jejich tvorba není podle vědců o nic náročnější než tvorba deepfake videí. Na problém umělou inteligencí upravených satelitních snímků upozornila už v roce 2019 americká National Geospatial-Intelligence Agency, zaměřená na analýzu map a satelitních snímků pro Ministerstvo obrany USA. Mohou podle ní představovat reálné nebezpečí pro národní bezpečnost.

Ke studii satelitních snímků a jejich potenciálního falšování využi tým vědců vedenýdoktorandem Bo Zhao AI framework využívaný k manipulaci s video a audio soubory. Při aplikaci na satelitní snímky se algoritmus učí rozpoznávat konkrétní vzorce na fotografiích, a ty poté aplikuje při vytváření deepfake snímků.

Vědci v rámci experimentu vzali mapy a satelitní snímky tří měst, Tacomy, Seattlu a Pekingu a z těch vytvořila nové, „falešné“ město. Výsledek je až překvapivě věrohodný, a člověka by snadno zmátl. Trénované oko hned pozná, že je něco špatně, ale laik může nízkou kvalitu výsledku přisoudit zkrátka špatné kvalitě snímku; něčemu, co u satelitních fotografií není neobvyklé.

Falšování geografických dat může do budoucna představovat problém, výzkum na holistickém řešení už však probíhá. Jako silná zbraň by se mohl projevit fact-checking satelitních snímků fungující na podobném principu jako webové stránky bojující proti dezinformacím.


Úvodní foto: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com


Články z rubriky

Vyšel Computerworld 5/21"

Hlavní tématy čísla jsou business inteligence, umělá inteligence, podnikové systémy ERP a třeba zaké řízení dat v cloudu. Kromě jiného se i dozvíte, kdy si pomocí počítačových čipů dovedeme opravit...
více »


Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma"

Nvidia se na umělou inteligenci zaměřuje dlouhodobě, a její nové CPU zaměřené na datacentra a postavené na architektuře britského Armu toho má být dalším důkazem.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Hledáme svatý grál AI konverzačních chatbotů, říká v podcastu Tomáš Zajíček ze společnosti PromethistAI"

Český start-up PromethistAI buduje globální platformu pro vývoj konverzačních robotů a zároveň vyvíjí chatboty pro pomoc lidem s duševními problémy. V podcastu Computerworldu jsme o detailech práce s umělou...
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Související články


Tagy

věda výzkum studie fact-checking AI umělá inteligence deepfake satelity fotografie videa algoritmy

Komentáře