Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy

Umělá inteligence | |

Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.


Několik univerzit vedené Washingtonskou univerzitou se spojilo v prozkoumávání nového jevu, který ukazuje sílu umělé inteligence aplikovanou pro účely úpravy snímků. Deepfake ve videích už je jev dobře známý a neustále se zlepšující, úprava satelitních snímků je ale stále ještě novinkou.

Pomocí satelitních snímků tří měst se povedlo vědcům, primárně replikací metod známý z úprav audia a videa, identifikovat možné způsoby detekce falešných satelitních snímků. Přidávají k tomu navíc důrazné varování před falsifikací geografických dat, které by mohly vést k budoucím problémům.

Nízká kvalita obrazu nebo deepfake?

Upravené satelitní snímky působí velice realisticky, a jejich tvorba není podle vědců o nic náročnější než tvorba deepfake videí. Na problém umělou inteligencí upravených satelitních snímků upozornila už v roce 2019 americká National Geospatial-Intelligence Agency, zaměřená na analýzu map a satelitních snímků pro Ministerstvo obrany USA. Mohou podle ní představovat reálné nebezpečí pro národní bezpečnost.

Ke studii satelitních snímků a jejich potenciálního falšování využi tým vědců vedenýdoktorandem Bo Zhao AI framework využívaný k manipulaci s video a audio soubory. Při aplikaci na satelitní snímky se algoritmus učí rozpoznávat konkrétní vzorce na fotografiích, a ty poté aplikuje při vytváření deepfake snímků.

Vědci v rámci experimentu vzali mapy a satelitní snímky tří měst, Tacomy, Seattlu a Pekingu a z těch vytvořila nové, „falešné“ město. Výsledek je až překvapivě věrohodný, a člověka by snadno zmátl. Trénované oko hned pozná, že je něco špatně, ale laik může nízkou kvalitu výsledku přisoudit zkrátka špatné kvalitě snímku; něčemu, co u satelitních fotografií není neobvyklé.

Falšování geografických dat může do budoucna představovat problém, výzkum na holistickém řešení už však probíhá. Jako silná zbraň by se mohl projevit fact-checking satelitních snímků fungující na podobném principu jako webové stránky bojující proti dezinformacím.


Úvodní foto: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com


Články z rubriky

Díky cloudu je nasazení umělé inteligence mnohem snazší"

Překvapivě dostupnost AI technologií není v současné době zdaleka největší překážkou nasazení umělé inteligence ve firmách. Mezi nejčastější patří právě nedostatek znalostí a zkušeností, nedostupnost...
více »


Big data a multicloud: Řešení je mnoho, trh rychle roste"

Objem dat, které firmy i domácnosti zpracovávají, neustále roste; 90 % existujících dat vzniklo jen během posledních dvou let, a nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl v nejbližší budoucnosti zvrátit.
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde"

Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
více »


Zveme vás na konferenci Umělá inteligence 2021"

Konference se zaměří na praktický přínos technologií umělé inteligence v softwarových nástrojích pro podporu řízení a rozhodování, automatizaci provozu, v kybernetické bezpečnosti či IT.
více »


Související články


Tagy

věda výzkum studie fact-checking AI umělá inteligence deepfake satelity fotografie videa algoritmy

Komentáře