Čtení mysli? Jednou možná, ukazuje finský startup

Výzkum a věda | |

Čtení mysli? Jednou možná, ukazuje finský startup

V současnosti je čtení mysli věc zhola nemožná – klíčové slovo je ale ono „v současnosti“.


Vědci na Helsinské univerzitě vyvinuli techniku, který by mohla vyobrazovat to, co si člověk myslí, pomocí hloubkového monitoringu jeho mozku.

Experiment modeluje signály z mozku pomocí umělé inteligence. Počítač nejprve signály zaznamená a následně prostřednictvím umělé inteligence vyprodukuje obrázek; nejde o komunikaci mozku s počítačem, ale oboustranné interakci nebo generativní neuronovou sítí a lidským mozkem.

31 dobrovolníkům připojených na EEG vědci postupně ukázali stovky fotografií generovaných umělou inteligencí, vesměs lidi s různým vzhledem. Účastníci výzkumu se museli zaměřit na specifické rozlišovací prvky jako věk, zda se na fotografii usmívají, barvu kůže a podobně, a v rapidně ukazovaných snímcích lidí si „v mysli“ utvořit svůj obrázek.

EEG ve stejnou chvíli převádělo data do neuronové sítě, přičemž neuronová síť tak zachytila, když dobrovolníci na fotografii našli něco, na co mysleli – úsměv, obličej s vráskami a podobně. Účastníkům byly následně ukázány finální fotografie a to, zda šlo o obličej, na který mysleli. Neuronová síť s metodikou nazývanou neuroadaptivní generativní modelování dosáhla přesnosti přibližně 83 %.

Nejde o čtení mysli ani zdaleka, spíše o asistované generování fotografie, obrazu, který je v mozku usazen – je to ale zase o krok blíž odhalení tajů lidské mysli. Tisk obrázků či myšlenek, které máme v hlavě? To by v budoucnu být možné mohlo, alespoň dle současného poznání,.


Úvodní foto: @ Depositphotos


Články z rubriky

Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Kvantový průlom? Jsme na cestě ke skutečným kvantovým počítačům"

Vědcům z Chicagské univerzity se poprvé v historii povedlo propojit dvě oddělené skupiny qubitů do kvantového provázání skrze kabel. Jde o jedinečný průlom, který by měl zrychlit tvorbu kvantových sítí.
více »


Neuronová poezie. Básně algoritmy stále neumí"

Šlo by pokročilé zpracování přirozeného jazyka (NLP) použít pro reprodukci pokročilých psaných textů a poezie?
více »


Odkud přijdou další koronaviry? Strojové učení pomáhá identifikovat zdroje nákazy"

Výzkum Liverpoolské univerzity naznačuje, jak by se budoucí koronaviry mohly přenést ze zvířat na člověka a dále se šířit populací.
více »


Související články


Tagy

umělá inteligence AI algoritmy technologie věda výzkum studie neuronové sítě neuroadaptinví generativní modelování EEG

Komentáře