Chatboti ve zdravotnictví? Integrace jde pomalu, chybí peníze i pracovníci

Umělá inteligence | |

Chatboti ve zdravotnictví? Integrace jde pomalu, chybí peníze i pracovníci

Digitalizace zdravotnictví postupuje pomalu, bohužel v Česku je tento stav znásoben nedostatkem personálu i financí.


Chatboti, nebo také konverzační umělá inteligence, je dnes už vcelku běžný jev, známý z našich smartphonů, internetu věcí a různých dedikovaných zařízení. Existuje také řada různých způsobů využití, přičemž mezi nejčastější patří třeba call centra nebo plánování schůzek.

Konverzační AI ale také velmi dobře šla využívat ve zdravotnictví – samozřejmě jakožto podpůrný nástroj, nikoli nepostradatelná součást.

Místo sestry chatbot? To zatím nehrozí

Prozatím by je šlo nejlépe a nejsnáze uzpůsobit pro diagnostiku pacientů; takové „před-vyšetření“, řekněme. Pacient by chatbotovi popsal projevy svých potíží – třeba kašel nebo horečka. Chatbot by se byl schopen vyptávat na dodatečné otázky typu „jaký druh kašle máte? Suchý nebo vlhký?“ a tak podobně, čímž by mohl lékaře – případně i sestru – připravit na další léčbu nebo dodatečné otázky k pacientově stavu.

Problém technologie spočívá hlavně v etickém hledisku. Kdo by byl zodpovědný, pokud by chatbot někde udělal chybu? A důvěřovali by pacienti vůbec chatbotům, kdyby jim třeba software doporučil domácí léčbu?

Je tak jasné, že jakékoliv nasazení chatbotů v blízké budoucnosti by vždy muselo být pod dohledem zkušené sestry nebo lékaře. Tím se ovšem dostáváme k paradoxní situaci, ve které se opět ukazuje hlavní problém zdravotnictví – nedostatek personálu. Technologie tak ztrácí svůj smysl.

Když jde o zdraví, je nasazení nedokonalých algoritmů nesmírně problematické. Zdá se tak, že zatím se umělá inteligence ve zdravotnictví nejvíce uplatní ve formě její poddruhu, rozpoznávání obrazu. Neuronové sítě schopné se z desítek tisíc předchozích dat naučit rozpoznávat na snímcích z rentgenu nebo třeba sonografu rakovinové nádory a podobně mají potenciál, který nelze ignorovat.


Úvodní foto: © Alexander Limbach - Adobe Stock


Články z rubriky

Potvrzeno, Nvidia kupuje britský Arm za 40 miliard dolarů"

Ačkoliv akvizice Armu znamená pro Nvidia především snazší vstup na pole mobilních procesorů, kde dosud nebyla příliš aktivní, pustí se také do stavby superpočítačů (s níž má Nvidia bohaté zkušenosti)...
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Globální investice do AI se do čtyř let zdvojnásobí"

V letošním roce by výdaje na umělou inteligenci měly dosáhnout 50,1 miliardy dolarů. Největší zájem o technologie související s umělou inteligencí má maloobchod a bankovnictví, dvě třetiny investic ale...
více »


USA zvýšily státní výdaje na AI o 30 %, investuje i zbytek světa"

Přes všechny politické, zdravotnické a všelijaké další události tato zpráva vcelku zapadla, ale svět na umělou inteligenci nezapomněl; ba naopak.
více »


Související články


Tagy

AI umělá inteligence algoritmy učení technologie zdravotnictví neuronové sítě rentgen chatboti rozpoznávání obrazu

Komentáře