Apple se vrhá na strojové učení

Umělá inteligence | |

Apple se vrhá na strojové učení

Známý výrobce mobilních zařízení vyvíjí Overton, systém strojového učení, který má být schopný sám sebe zdokonalovat.


Apple s iOS 13 slibuje nejen výrazně vylepšenou Siri, ale ohlásil také vývoj revoluční technologie pro strojové učení pojmenované Overton. Prezentuje ji na právě probíhající konferenci Interspeech zaměřené na technologie související se strojovým zpracováním mluveného slova.

Na té firma představuje také své další projekty zabývající se například detekováním výrazu nebo úmyslu prostřednictvím hlasu nebo vývojem nástrojů pro porozumění hlasovým nuancím.

Největší pozornost však poutá Overton, údajně první technologie svého druhu, která má zajistit správu mechanismů strojového učení samotným strojům, ne lidem.

Hlasová interakce je tím nejzjevnějším, k čemu dochází, když virtuální asistentce Siri položíte otázku. Mechanismy strojového učení jí následně musí porozumět, vsadit do kontextu a přijít na co možná nejpřesnější odpověď.

Jde tedy o proces mnohem složitější, než se může na první pohled zdát. Samozřejmě, někdy od Siri dostanete jen data nalezená na Wikipedii (a to i tehdy, když kontroluje i jiné stránky), cílem vývojářů však musí být, aby se Siri stala hodnověrným nástrojem schopným komplexně zodpovědět komplexní dotazy.

I do té míry, že je bude schopná předvídat. Docílit toho už bude mnohem těžší.

Jak si mohou být vývojáři jistější, že Siri daná odpověď bude tou nejpřesnější možnou? Právě to je výzva, kterou se snaží pokořit s Overtonem, který „automatizuje životní cyklus technologie, její nasazení a monitoring“.

Jinými slovy: stroj sám sebe udržuje, opravuje a přizpůsobuje učící procesy v návaznosti na externí podněty, což jej dělá přesnějším.

Představa vývojářů je taková, že za takového stavu se pak lidé mohou soustředit pouze na supervizi na nejvyšší úrovni neboli řídit a úkolovat Overton bez toho, aby kvůli nutným, ovšem dílčím změnám sami znovu a znovu upravovali komplexní kódy. Tuto činnost by měl Overton zvládat sám.

Vývoj nové technologie naznačuje, že Apple má ambice ze Siri udělat víc než jen digitálního kamaráda, ke kterému se někdy obracíte pro radu, i když víte, že nemusíte dostat úplně dostačující odpověď.

Ostatně, Siri byla vytvořena coby hlasem řízený pomocník schopný při všednědenních činnostech dodat potřebné informace. Tím do jisté míry je, její využití však zůstává omezené. Rozšířit by ho mohl právě projekt Overton, který výkon virtuální asistentky zefektivní a zpřesní.

Může však mít také dopady na soukromí uživatelů. Jen se zamyslete. Apple vyvíjí systémy, které mají být vysoce přesné, systémy běžící na zařízeních iOS. Overton těmto systémům zaručí určitou míru nezávislosti, aniž by přitom vývojářům musel nabízet vhled do jednotlivých procesů, kterými se zdokonaluje.

To znamená, že správci dat (v tomto případě sami vývojáři) jsou v tomto procesu odsunuti do obecnějších strategických rolí, v nichž jim osobní uživatelské informace nemusí být vůbec známy.

Apple vyvíjí zařízení schopná strojového učení za účelem plnění definovaných úkolů, ale zároveň jim teď poskytuje možnost přizpůsobovat si způsob, jakým se učí. Jeho tvůrci tvrdí, že Overton je prvním systémem schopným sám sebe monitorovat a zdokonalovat se.

A budeme-li číst mezi řádky, může být také technologií, která pozná vašeho domácího mazlíčka, až si ho budete chtít vyfotit...


Úvodní foto: © Pavel Ignatov - Fotolia.com


Články z rubriky

Potvrzeno, Nvidia kupuje britský Arm za 40 miliard dolarů"

Ačkoliv akvizice Armu znamená pro Nvidia především snazší vstup na pole mobilních procesorů, kde dosud nebyla příliš aktivní, pustí se také do stavby superpočítačů (s níž má Nvidia bohaté zkušenosti)...
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Globální investice do AI se do čtyř let zdvojnásobí"

V letošním roce by výdaje na umělou inteligenci měly dosáhnout 50,1 miliardy dolarů. Největší zájem o technologie související s umělou inteligencí má maloobchod a bankovnictví, dvě třetiny investic ale...
více »


USA zvýšily státní výdaje na AI o 30 %, investuje i zbytek světa"

Přes všechny politické, zdravotnické a všelijaké další události tato zpráva vcelku zapadla, ale svět na umělou inteligenci nezapomněl; ba naopak.
více »


Související články


Tagy

Overton Apple strojové učení AI umělá inteligence Siri

Komentáře