Ultrazvuk: Odpověď pro autonomní roboty-chirurgy?

Robotika | |

Ultrazvuk: Odpověď pro autonomní roboty-chirurgy?

Operační místnosti vybavené roboty už dnes po světě nejsou ničím zvláštním, nové pokroky nyní slibuje ultrazvuk.


Skoro se zdá, že dnes je ultrazvuk znát hlavě v době těhotenství: vidět své dítě ještě před narozením, a jak se mu daří, už je tradičním rituálem maminek a tatínků. Sofistikovaná technologie však má daleko širší míru využití, i takovou, jakou by člověk těžko předvídal.

Nejpokročilejší robotické chirurgy stále ovládá člověk, primárně pomocí na míru stavěných, specializovaných ovladačů; dokážou toho hodně – mají paže schopné plynulého a flexibilního pohybu, rentgenové snímače, CT a specializované chirurgické nástroje. A jejich přesnost je samozřejmě neporovnatelná s člověkem.

Výsledkem by však mělo být to, aby byl robot schopen operovat sám, bez nutnosti člověka, který by ho řídil. To je zatím ještě daleko, ale vlastně jen otázkou času a technologií.

„Plně autonomní systémy zatím nejsou hojně rozšířeny, protože vyžadují velmi vysokou úroveň automatizace, obzvláště ve zpracování obrazu, což prozatím není možné a dostupné,“ popsali vědci ve studii Medical Image Analysis, která se současnými robotickými chirurgy zabývá.

Odpověď mají nabídnout právě ultrazvukové snímky. Detailní a proměnlivá mapa nejen chirurgického sálu, ale hlavně pacienta, by měl umožnit ultrazvuk – a pomoci v případech, kdy robot zkrátka nemá jiné možnosti, jak se orientovat, a nemůže si poradit pomocí intuice a zkušeností jako člověk.

Asistovat ve zpracování ultrazvukových snímků by měly pokročilé algoritmy strojového učení.


Úvodní foto: © ekkasit919 - Adobe Stock


Články z rubriky

Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Robotická hra Švandova divadla jde shlédnout už jen do dnešní půlnoci"

Pražské Švandovo divadlo uveřejnilo k výročí hry Karla Čapka R.U.R., kde se slovo robot poprvé objevilo, robotem napsanou hru.
více »


Robot vyrábí roboty: Stroj od MIT dokáže produkovat drony"

3D tiskárny dnes zvládnou tisknout skoro cokoliv, ale výroba komplexnějších zařízení je zatím nad síly lidstva. Laserová laboratoř MIT, CSAIL, zkusila jinou cestu.
více »


AI na CES 2021: Beauty tech i dezinfekční roboti"

Co zajímavého z hlediska AI se na letošním digitálním CES objevilo? Podívejme se na stručný výběr.
více »


Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?"

Tradičně známá jako výrobce herního hardwaru, společnost Nvidia zároveň stojí v popředí výzkumu a vývoje AI v oblasti automobilismu a robotiky. Nejnovější konkurencí firmy se má stát čínský unicorn...
více »


Související články


Tagy

roboti AI robotika zdravotnictví chirurgie strojové učení umělá inteligence rentgen ultrazvuk

Komentáře