Rozumí češtině a umí tančit: Robot Pepper T-Dee zlepšuje zákaznickou zkušenost

Robotika | |

Rozumí češtině a umí tančit: Robot Pepper T-Dee zlepšuje zákaznickou zkušenost

Operátor T-Mobile dnes na své pražské pobočce představil humanoidního robota Peppera. To by nebylo nic až tak zvláštního, v ČR už jich je několik, nebýt jednoho významného rozdílu: T-Dee totiž rozumí českému jazyku.


Humanoidní robot Pepper druhé generace od japonských SoftBank Robotics je stále populárnější, nedávno jsme o něm psali i my. Kromě Letiště Václava Havla, hotelu Pyramida a ČVUT je tak nyní v ČR další trvalý Pepper.

Od svých kolegů se ale liší. Zatímco ostatní Pepperové česky mluvit obvykle umí, ale příkazy je nutné jim zadávat dotykem skrze tablet, Pepper T-Mobilu rozumí mluvené češtině. Firma Adastra, která pro ČR a Slovensko zajišťuje softwarovou stránku robota, zdůraznila, že jde o prvního Peppera, se kterým jde komunikovat česky bez nutnosti využít integrovaný tablet.

Pepper v současnosti dokáže reagovat asi na 250 frází různými zábavnými způsoby. Jeho hlavním účelem není radit zákazníkům nebo podpořit prodej, ale spíše je pobavit vtipnými průpovídkami a poutavým rozhovorem.

Porozumění není dokonalé, ale je dostačující

Při testování robota vyplynulo, že „jazyková výbava“ prozatím trpí menšími porodními bolestmi, obzvláště s přízvukem má Pepper problémy. To však není nic zvláštního, stačí se podívat, jak si v tomto ohledu vedou hlasoví asistenti nadnárodních korporací typu Amazon nebo Google: občasnému neporozumění se člověk nevyhne a na to, jak složitá čeština je, dokáže robot zachytávat zvukové vjemy až překvapivě dobře. Zaznamenal jsem o něco větší chybovost při porozumění než u tradičních hlasových asistentů, ale v poměrně hlučné místnosti byla odchylka přijatelná.

Pokročilejší hlasoví asistenti typu Alexa nebo Google Assistant mají navíc tu nevýhodu, že česky neumí.

Pepper tak nyní zvládá už 17 jazyků, včetně slovenštiny a češtiny. Nyní stráví T-Dee další měsíc na pražské pobočce T-Mobilu na I. P. Pavlova, následně, pokud se při pilotním projektu u zákazníků osvědčí, bude putovat po dalších prodejnách telekomunikačního operátora. A kdo ví? Možnost nákupu dalších Pepperů Radek Janíček, manažer podpory prodejen T-Mobilu, nevyvrátil.

„Zatím Peppera T-Dee testujeme na prodejně a reakce zákazníků jsou jen pozitivní,“ optimisticky říká Janíček. „I pro kolegy je milým zpestřením. Nejprve si chceme vyzkoušet, kam až v jeho zapojení můžeme zajít. Až poté se rozhodneme, kolik jich v budoucnu pořídíme.“

Během prezentace reagoval robot dynamicky, kýval hlavou, díky snímačům očividně vnímal podněty ve svém okolí, byť samozřejmě v omezené míře a dle svého programování. Je nutné japonské SoftBank přiznat, že ví, jak roboty vyrábět: 120centrimetrový robot je opravdu roztomilý, nyní je navíc doplněn mnohem hravějším a jemnějším českým hlasem. Působí dobře, a na zabavení zákazníků, kteří zpočátku nebudou mít s technologií zkušenosti, může skutečně dobře zabrat. Zákaznická zkušenost určitě neutrpí.

Pepper navíc dokáže hovor začít sám, což je bezpochyby kladný detail – především proto, že tak může vyburcovat k hovoru a hrám i ty, co by se jinak styděli. Pokud někdo mluvit nechce, nemusí, rozhraní skrze tablet je nadále plně funkční.

 

Svět je plný Pepperů, přibydou i v ČR

Jako každý Pepper je i T-Dee schopen rozpoznávat pomocí výrazu obličeje základní lidské emoce, nicméně prozatím není tato funkce využita. Snímače pouze rozpoznají, zda před robotem (nebo u něj) někdo stojí, či ne. Reaguje také na dotyk, po pohlazení sdělí průpovídku nebo, poněkud děsivě, zamňouká.

Umí také docela slušně tančit (vzhledem k faktu, že nemá nohy), nebo v rámci kvízu zazpívat kus melodie cizí státní hymny.

Přestože Pepper je spíše kuriozitou, nástrojem pro zlepšení zákaznické zkušenosti (zisky z něj opravdu čekat nejdou), vybral si T-Mobile na představení „českého“ Peppera velmi vhodnou dobu. Robůtek je mediálně populární a lidi zajímá, ale zároveň už je tolik neděsí, neboť se s ním mají možnost setkat i třeba na letišti; často o něm také četli.

Dá se očekávat, že se do ČR dostane ještě daleko více Pepperů, byť cena není zrovna z nejpřívětivějších. Další kusy lze tušit především u větších společností, které se chtějí blýsknout svým přístupem k nejmodernějším technologiím.

Součástí Peppera T-Dee je samozřejmě i základní umělá inteligence, která mu umožňuje dynamicky reagovat na informace sesbírané ze snímačů, rozmístěných po celém těle robota.Články z rubriky

Česko roku 2018: Roboty využívá 6 % firem v ČR, z velkých podniků dokonce třetina"

Český statistický úřad přinesl statistiky za rok 2018 a robotika v České republice je jednoznačně na vzestupu, byť nástup je zatím pomalý. Nejvíce roboty využívají automobilky a velké podniky.
více »


Rozumí češtině a umí tančit: Robot Pepper T-Dee zlepšuje zákaznickou zkušenost"

Operátor T-Mobile dnes na své pražské pobočce představil humanoidního robota Peppera. To by nebylo nic až tak zvláštního, v ČR už jich je několik, nebýt jednoho významného rozdílu: T-Dee totiž rozumí...
více »


Čtyřnohý robot se po pádu sám postaví díky zpětnovazebnému učení"

Zvednout čtyřnohého robota zpět na nohy poté, co spadne, patří mezi větší inženýrské a programovací výzvy ve vývoji robotů, své o tom vědí třeba Boston Dynamics.
více »


Robotičtí vojáci: realita nebo sci-fi?"

Postarší studie věnovaná kybernetické válce v současnosti opět ožívá, a to nejen kvůli aféře s volbami v USA.
více »


Robotický vysavač Deebot Ozmo 960 používá AI pro rozpoznání předmětů na podlaze"

Letošní CES je plný zvláštních produktů, jako každý rok. Úsměvně, ale vlastně docela užitečně, působí malý robotický vysavač Deebot Ozmo 960.
více »


Související články


Tagy

robotika umělá inteligence Pepper operátoři telekomunikace čeština snímače

Komentáře