Robot vyrábí roboty: Stroj od MIT dokáže produkovat drony

Robotika | |

Robot vyrábí roboty: Stroj od MIT dokáže produkovat drony

3D tiskárny dnes zvládnou tisknout skoro cokoliv, ale výroba komplexnějších zařízení je zatím nad síly lidstva. Laserová laboratoř MIT, CSAIL, zkusila jinou cestu.


Systém CSAIL tiskne funkční, specializovaná zařízení a roboty bez nutnosti zásahu člověka. Dále systém umožňuje uživatelům definovat strukturální geometrii dronu, navrhnout vnitřní složení drona a sestavit elektronické komponenty podle potřeby.

LaserFactory, jak MIT stroj nazývá, poté dron vytvoří a ten je ihned schopen letu. Jde o harmonii softwaru a hardwaru. Uživatel pomocí softwarových nástrojů drona navrhne a samotný hardware CSAILu ho poté vytvoří.

Podle doktoranda na CSAILu, Martina Nissera, by tento typ stroje mohli zužitkovat třeba produktoví vývojáři, různí kutilové, ale i vědci, výzkumníci nebo, což je komerčně asi nejzajímavější, odborníci v oblasti prototypizace. Být schopen rychle vytisknout prototyp nositelných zařízení, robotů a různé elektroniky má velký potenciál.

A přestože LaserFactory zatím tiskne jen drony, to budoucna by to umět měla.

Ačkoli je technologie daleko od reálného užití, její potenciál nelze popřít. Rychle tisknutelné drony by šlo využít kupříkladu pro dodávky zboží v době zvýšené poptávky nebo pro různé záchranné operace.

Největší překážkou pro další rozšíření produktu je vytváření složitější elektroniky; polovodiče jsou zkráka pořád polovodiče.


Úvodní foto: © fotomek - Adobe Stock


Články z rubriky

Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Robotická hra Švandova divadla jde shlédnout už jen do dnešní půlnoci"

Pražské Švandovo divadlo uveřejnilo k výročí hry Karla Čapka R.U.R., kde se slovo robot poprvé objevilo, robotem napsanou hru.
více »


Robot vyrábí roboty: Stroj od MIT dokáže produkovat drony"

3D tiskárny dnes zvládnou tisknout skoro cokoliv, ale výroba komplexnějších zařízení je zatím nad síly lidstva. Laserová laboratoř MIT, CSAIL, zkusila jinou cestu.
více »


AI na CES 2021: Beauty tech i dezinfekční roboti"

Co zajímavého z hlediska AI se na letošním digitálním CES objevilo? Podívejme se na stručný výběr.
více »


Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?"

Tradičně známá jako výrobce herního hardwaru, společnost Nvidia zároveň stojí v popředí výzkumu a vývoje AI v oblasti automobilismu a robotiky. Nejnovější konkurencí firmy se má stát čínský unicorn...
více »


Související články


Tagy

roboti robotika MIT stroje výroba lasery LaserFactory drony

Komentáře