Nový Zéland testuje drony pro údržbu letadel

Robotika | |

Nový Zéland testuje drony pro údržbu letadel

Bezpilotní letouny se rychleji dostanou tam, kam to člověku trvá dlouho, a vyfotí technický stav letadla.


Air New Zealand využívá drony k inspekci lehko i těžko dosažitelných částí letadla. Během údržby nejprve drony proletí předem naplánovanou trasu kolem letadla zvenčí a vyfotí součástky a povrchy ve vysoké kvalitě. Fotografie jsou poté zpracovány softwarem, který zvýrazňuje a zařazuje defekty, které inženýři poté zkontrolují.

„Obvykle není dobré mít letadlo a drony na jednom místě – ale myslíme, že takto se jim bude společně dařit dobře,“ popsal s humorem šéf pozemních operací Air New Zealand Carrie Hurihanganui

Normálně trvá údržba letadla kolem šesti hodin, s dronem to zabere jen jednu až dvě; opravy začnou rychleji, a tudíž i letadlo se dříve opět dostane do vzduchu. Aerolinka na řešení spolupracovala se singapurskou firmou ST Engineering, která se zabývá opravou a údržbou letadel a je největší firmou svého druhu na světě.

Systém, který firma vyvinula, se jmenuje DroScan a testování probíhá přímo v Singapuru, blízko letiště Changi, kde letadla Air New Zealand podstupují údržbu. Systém má inženýrům firmy šetřit čas a umožnit jim věnovat se


Úvodní foto: © andromedicus - Adobe Stock


Články z rubriky

Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Robotická hra Švandova divadla jde shlédnout už jen do dnešní půlnoci"

Pražské Švandovo divadlo uveřejnilo k výročí hry Karla Čapka R.U.R., kde se slovo robot poprvé objevilo, robotem napsanou hru.
více »


Robot vyrábí roboty: Stroj od MIT dokáže produkovat drony"

3D tiskárny dnes zvládnou tisknout skoro cokoliv, ale výroba komplexnějších zařízení je zatím nad síly lidstva. Laserová laboratoř MIT, CSAIL, zkusila jinou cestu.
více »


AI na CES 2021: Beauty tech i dezinfekční roboti"

Co zajímavého z hlediska AI se na letošním digitálním CES objevilo? Podívejme se na stručný výběr.
více »


Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?"

Tradičně známá jako výrobce herního hardwaru, společnost Nvidia zároveň stojí v popředí výzkumu a vývoje AI v oblasti automobilismu a robotiky. Nejnovější konkurencí firmy se má stát čínský unicorn...
více »


Související články


Tagy

drony letectví údržba finance náklady fotografie software hardware

Komentáře