Austrálie volá po nasazení „sociálních robotů“

Robotika | |

Austrálie volá po nasazení „sociálních robotů“

Deprese, drogy, alkoholismus, poruchy stravování – i na to by se měly zaměřit sociální roboti. Australští vědci z Australian Center for Robotic Vision volají po rozšíření pilotních projektů.


Plošné zkoušky sociálních robotů ve zdravotnictví mají být zavedeny hlavně kvůli tomu, že současných projektů je málo, a jejich analýzy nevedou k jednoznačným závěrům. Vědci našli pouze 27 relevantních testů sociálních robotů v reálném prostředí. Sociální roboty mimochodem definují jako „humanoidní nebo nehumanoidní roboty, kteří dokáží komunikovat nebo interagovat s lidmi pomocí verbální nebo neverbální komunikace“.

Mnoho z nich nemělo pokračování, zaměřovaly se jen na malou sadou účastníků nebo byly limitovány hlavně na zdraví dětských pacientů, autismus nebo starší dospělé; žádný projekt se kupříkladu zatím nezaměřil na dospívající jedince.

 

Terapie robotem

Nyní by se sociální roboti měli zaměřit na vážné záležitosti typu depresí, zneužívání drog, nadměrného pití alkoholu nebo různých psychických poruch stravování, věří vědci z Australian Center for Robotic Vision.

„Je překvapivé, že se sociální roboti nedočkali relevantního testování v dalších zdravotních oblastech nebo u dospívajících či mladých dospělých. Takové pilotní projekty by byly vhodné a důležité,“ píše doktorka Nicole Robinson z centra v nedávné studii publikované v Journal of Medical Internet Research ve spolupráci s kolegy z QUT (Queenslandská technologická univerzita).

Ač zatím uskutečněných testů bylo málo, jejich výsledky obecně byly pozitivní, případně nebyl u pacienta pozorován žádný rozdíl. Vyskytlo se několik případů, kdy se pacientovy příznaky nebo úzkost zhoršily v porovnání s léčbou u lékaře – člověka, ale bylo jich málo a skutečné důvody nejsou známy a mohou být připsány jiným souvislostem.

Sociální roboti by mohli pomáhat hlavně tam, kde se pacient může bát svěřit se doktorovi nebo s ním mluvit, například ze strachu ze sociálního stigmatu a podobně.


Úvodní foto: © zapp2photo - Adobe Stock


Články z rubriky

Drony se příští rok rozletí směrem k podnikovému IT"

V příštím roce bude podle analytiků Gartneru celosvětově dodáno více než půl milionu podnikových IoT dronů (datově připojených létajících dronů využívaných v podnikové sféře), což představuje...
více »


Umělá inteligence je budoucností ERP"

I navzdory kulturním bariérám či zastaralým technologiím je umělá inteligence (AI) připravena převzít funkce klasického podnikového softwaru. Dodavatelé ERP v současnosti přidávají do svých produktů funkce...
více »


Zájem o robotické automatizace procesů raketově roste"

O více než 63 % rostl v minulém roce trh RPA softwaru, tedy nástrojů a řešení pro robotickou automatizaci procesů. S globálním obratem 846 milionů dolarů sice stále nejde o gigantický softwarový trh, zároveň...
více »


Nový Zéland testuje drony pro údržbu letadel"

Bezpilotní letouny se rychleji dostanou tam, kam to člověku trvá dlouho, a vyfotí technický stav letadla.
více »


Austrálie volá po nasazení „sociálních robotů“"

Deprese, drogy, alkoholismus, poruchy stravování – i na to by se měly zaměřit sociální roboti. Australští vědci z Australian Center for Robotic Vision volají po rozšíření pilotních projektů.
více »


Související články


Tagy

robotika roboti zdravotnictví terapie léčba sociální roboti deprese drogy alkohol psychologie

Komentáře