Austrálie volá po nasazení „sociálních robotů“

Robotika | |

Austrálie volá po nasazení „sociálních robotů“

Deprese, drogy, alkoholismus, poruchy stravování – i na to by se měly zaměřit sociální roboti. Australští vědci z Australian Center for Robotic Vision volají po rozšíření pilotních projektů.


Plošné zkoušky sociálních robotů ve zdravotnictví mají být zavedeny hlavně kvůli tomu, že současných projektů je málo, a jejich analýzy nevedou k jednoznačným závěrům. Vědci našli pouze 27 relevantních testů sociálních robotů v reálném prostředí. Sociální roboty mimochodem definují jako „humanoidní nebo nehumanoidní roboty, kteří dokáží komunikovat nebo interagovat s lidmi pomocí verbální nebo neverbální komunikace“.

Mnoho z nich nemělo pokračování, zaměřovaly se jen na malou sadou účastníků nebo byly limitovány hlavně na zdraví dětských pacientů, autismus nebo starší dospělé; žádný projekt se kupříkladu zatím nezaměřil na dospívající jedince.

 

Terapie robotem

Nyní by se sociální roboti měli zaměřit na vážné záležitosti typu depresí, zneužívání drog, nadměrného pití alkoholu nebo různých psychických poruch stravování, věří vědci z Australian Center for Robotic Vision.

„Je překvapivé, že se sociální roboti nedočkali relevantního testování v dalších zdravotních oblastech nebo u dospívajících či mladých dospělých. Takové pilotní projekty by byly vhodné a důležité,“ píše doktorka Nicole Robinson z centra v nedávné studii publikované v Journal of Medical Internet Research ve spolupráci s kolegy z QUT (Queenslandská technologická univerzita).

Ač zatím uskutečněných testů bylo málo, jejich výsledky obecně byly pozitivní, případně nebyl u pacienta pozorován žádný rozdíl. Vyskytlo se několik případů, kdy se pacientovy příznaky nebo úzkost zhoršily v porovnání s léčbou u lékaře – člověka, ale bylo jich málo a skutečné důvody nejsou známy a mohou být připsány jiným souvislostem.

Sociální roboti by mohli pomáhat hlavně tam, kde se pacient může bát svěřit se doktorovi nebo s ním mluvit, například ze strachu ze sociálního stigmatu a podobně.Články z rubriky

Austrálie volá po nasazení „sociálních robotů“"

Deprese, drogy, alkoholismus, poruchy stravování – i na to by se měly zaměřit sociální roboti. Australští vědci z Australian Center for Robotic Vision volají po rozšíření pilotních projektů.
více »


Rukavice pomáhají robotům naučit se držet objekty"

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) zvládli pomocí rukavic vybavených senzory shromáždit obrovský soubor dat sloužících umělé inteligenci k poznávání předmětů pouze pomocí...
více »


Zájem o kolaborativní roboty prudce stoupá, řeší totiž nedostatek lidí"

Globální trh s kolaborativními roboty čeká v následujících letech prudký nárůst. Do roku 2025 se předpokládá navýšení investic o více než dvacetinásobek - ze 710 milionů na 12,3 miliard dolarů, což...
více »


Nvidia vytváří robotického kuchyňského asistenta"

Nvidii se věnujeme docela často – kromě videoher a superpočítačů se věnuje také umělé inteligenci a robotice.
více »


Ultrazvuk: Odpověď pro autonomní roboty-chirurgy?"

Operační místnosti vybavené roboty už dnes po světě nejsou ničím zvláštním, nové pokroky nyní slibuje ultrazvuk.
více »


Související články


Tagy

robotika roboti zdravotnictví terapie léčba sociální roboti deprese drogy alkohol psychologie

Komentáře