Akrobacie s drony: Nové algoritmy vedou k obratnějším bezpilotním letounům

Robotika | |

Akrobacie s drony: Nové algoritmy vedou k obratnějším bezpilotním letounům

Drony jsou užitečné nejen pro vojenské účely, ale také třeba pro logistiku nebo v případě humanitární katastrofy.


Zatím ale drony trpí řadou nedostatků, tou hlavní jsou nedokonalé algoritmy. Tým vědců z univerzity v Curychu se ve spojení s Intelem rozhodl právě tyto řídící algoritmy vylepšit. Jejich dron je schopen provádět různé akrobatické kousky.

Lepší algoritmy vedou k autonomnějším dronům

Jistě, to v praxi nutné není, ale čím obratnější dron je, tím širší možnosti využití má. Je to další krok k vývoji, ke kterému nutně trh směřuje: Tedy autonomním, samostatně fungujícím dronům, schopným se orientovat v okolním prostředí a samostatně se navádět.

Taková realita je ještě roky vzdálená, ale lepší algoritmy jsou klíčovou součástí vývoje.

Základem nových algoritmů je neuronová síť strojového učení, která bere data z kamer a snímačů a přímo tyto informace překlápí do ovládacích příkazů. Neuronová síť je cvičená čistě skrze simulované akrobatické kousky. To má několik výhod; simulace skrze referenční trajektorie nevyžaduje, aby stejnou akrobacii předváděl v běžném letadle pilot, což je neefektivní a velmi nákladné. Zvyšuje se tím také potenciál škálování a snižuje riziko poškození dronu.

Několik hodin trénování stačí k tomu, aby šel dron používat a nevyžaduje už další úpravy. Algoritmus se tak během hodin naučí takovou leteckou akrobacii, kterou sotva zvládají i ti nejlepší lidští piloti. Zatím jsou lidé v letu celkově lepší: Dokážou lépe reagovat na nepředvídatelné situace a změny v okolním prostředí.

Je však jen otázkou času, než je drony překonají. Lidské reflexy si s těmi strojovými zkrátka nezadají.


Úvodní foto: © andromedicus - Adobe Stock


Články z rubriky

Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Robotická hra Švandova divadla jde shlédnout už jen do dnešní půlnoci"

Pražské Švandovo divadlo uveřejnilo k výročí hry Karla Čapka R.U.R., kde se slovo robot poprvé objevilo, robotem napsanou hru.
více »


Robot vyrábí roboty: Stroj od MIT dokáže produkovat drony"

3D tiskárny dnes zvládnou tisknout skoro cokoliv, ale výroba komplexnějších zařízení je zatím nad síly lidstva. Laserová laboratoř MIT, CSAIL, zkusila jinou cestu.
více »


AI na CES 2021: Beauty tech i dezinfekční roboti"

Co zajímavého z hlediska AI se na letošním digitálním CES objevilo? Podívejme se na stručný výběr.
více »


Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?"

Tradičně známá jako výrobce herního hardwaru, společnost Nvidia zároveň stojí v popředí výzkumu a vývoje AI v oblasti automobilismu a robotiky. Nejnovější konkurencí firmy se má stát čínský unicorn...
více »


Související články


Tagy

Neuronové sítě umělá inteligence AI počítačové vidění studie věda výzkum ML strojové učení drony létání algoritmy

Komentáře