Varování na budoucí nákazy pomocí IoT

PC a technika | |

Varování na budoucí nákazy pomocí IoT

Firma WISeKey, která se specializuje na IoT a kryptografii, pracuje na systému pro detekci nových virových nákaz. Dokáže je včas detekovat a případně doporučit karanténu.


Mnoho IoT zařízení snímá tělesnou teplotu. V kombinaci s geografickou polohou se tato data dají použít k identifikaci epicenter nákazy v jejich úplném počátku. Nově vznikající nákazy by se tak daly zastavit ještě předtím, než napáchají vážnější škody.

Společnost WISeKey na takovém řešení údajně pracuje. „Pomocí miliard vzájemně propojených IoT senzorů můžeme detekovat šíření nových virů. Využíváme k tomu pouze anonymní identity a chování daných osob,“ sdělil WISeKey na své tiskové konferenci. Společnost tvrdí, že je její řešení plně bezpečné a důvěryhodné.

Největším problémem není vytvoření této platformy, IoT zařízení je na světě víc než dost (podle WISeKey jich je přes 1,5 miliardy). Náročnější je udržet všechna tato data o poloze a zdraví uživatelů v soukromí. Jakým způsobem lze sbírat přesná, individuální data, která však musí být plně anonymní?

WISeKey vidí budoucnost v silnější IoT bezpečnosti, které docílí pomocí blockchainu a umělé inteligence. Chce mezi lidmi rozšířit IoT senzory, které pracují s aplikací WIShelter. Ty společně snímají tělesnou teplotu a informace o poloze. Nasbíraná data se následně využijí pro identifikaci nových virových epicenter.

Vývoj už je v plném proudu a stihl vyprodukovat první zařízení. Využívá čip RSL10 a teplotní senzor N34TS108 od společnosti ON Semiconductor. Konektivitu poskytuje úsporný Bluetooth čip BLE IT-005. Zařízení je dále vybaveno sadou WISeKey VaultIC407, která poskytuje kryptografické služby, algoritmy a certifikátovou autentizaci, obsahuje také ochranu proti neoprávněné manipulaci. Modul VaultIC407 se již nějakou dobu používá ve zdravotních kartách.

Na systému „Foresight IoT Early Warning System“ pracují i další firmy jako IBM, Microsoft, AWS, SAP a další.

„IoT lze využít naplno jen tehdy, když jsou všechna zařízení, data a všechny přidružené společnosti a aplikace bezpečné a důvěryhodné,“ sdělila společnost ve svém prohlášení.

„Musíme naléhavě vylepšit bezpečnost IoT. Tato technologie bude generovat obrovské množství dat, která půjdou velmi dobře využít,“ dodává WISeKey.


Úvodní foto: Adobe Stock


Články z rubriky

Oculus dává ruce pryč od PC, chce se soustředit na samostatná zařízení"

Oculus, vlastněný Facebook, vydal populární Oculus Rift (S) a snad ještě populárnější Oculus Quest. Právě na tu druhou, bezdrátovou variantu, se chce dále soustředit.
více »


WEBCAST: Robustní ochrana firemní infrastruktury & cloudů"

aneb Vše, co vás zajímá o společnosti Kaspersky
více »


Oculus Go skončil, pro VR je to dobrá zpráva"

Oculus Go patřil mezi nejlevnější z headsetů pro virtuální realitu. Jeho konec nepřekvapuje, pro trh jako takový je ale dobrý.
více »


Varování na budoucí nákazy pomocí IoT"

Firma WISeKey, která se specializuje na IoT a kryptografii, pracuje na systému pro detekci nových virových nákaz. Dokáže je včas detekovat a případně doporučit karanténu.
více »


Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba"

Zveme vás na virtuální návštěvu HPE Discover Virtual Experience, na seznámení s HPE GreenLake, a představení horkých novinek z HPE. Sledujte 27. 5. naše živé vysílání >>
více »


Související články


Tagy

virus IoT epidemie nemoc blockchain umělá inteligence senzor teplota poloha

Komentáře