Už brzy: 5G routery a rozbočovače pro podnikové využití, ale zatím jen v USA

PC a technika | |

Už brzy: 5G routery a rozbočovače pro podnikové využití, ale zatím jen v USA

Zatím máme jistotu toho, že 5G routery nabídne D-Link, HTC, Huawei, Netgear, Inseego, Samsung a, poněkud překvapivě, možná i Nokia.


Většina hlavních prodejců smartphonů už letos začne do vlajkových lodí zahrnovat čipy schopné připojit se na 5G síť – a to i přesto, že potřebné infrastruktury se ještě letos prakticky jistě nedočkáme, a dost možná ani v roce 2020.

Výrobci routerů nehodlají zůstat pozadu a slibují tak řadu zařízení, která by mohla vyjít na světlo světa už letos. Jaké to jsou?

 

D-Link 5G gateway

DWR-2010 5G NR Enhanced Gateway firma představila už v lednu. Po vložení SIM karty pro příjem 5G a 4G LTE signálu od operátora je následně připojení šířeno do zařízení propojených skrze Wi-Fi nebo Ethernet. Disponuje AC2600 dvoupásmovou Wi-Fi s MU-MIMO a 5 ethernetovými porty.

Podporuje Wi-Fi Mesh technologii D-Linku, očekáván je v druhé polovině roku 2019. Kromě podniků by se mohla tato brána dostat i k běžným spotřebitelům, D-Link v tom má dlouho tradici.

 

HTC 5G rozbočovač

„Chytrý hub“ od HTC poběží na Qualcomm Snapdragonu x50 5G modemovém čipsetu, o moc více toho o něm ale nevíme. HTC jej oznámilo ve spolupráci s operátorem Sprint a je míněn pro americký trh, zda se dostane i do Evropy jisté není. Využití však najde i na australském trhu, takže to možné je.

 

Sada zařízení Huawei

Čínský rychlík toho představí více a má svůj vlastní 5G čipset, Balong 5G01. K tomu bude prodávat dva 5G routery, jeden větší a jeden menší model. Směrovače zatím společnost testuje v Kanadě – ostatně, v USA by těžko mohla vzhledem k právním problémům, jímž čelí.

Pokud bude Huawei pokračovat ve výstavbě infrastruktury v Evropě, je velmi pravděpodobné, že se s jeho routery setkáme – s Deutsche Telekomem (T-Mobile) spolupracuje dlouhodobě.

 

Inseego 5G mobilní hotspot

Inseego není v ČR příliš známá firma, v současnosti chystá routery pouze pro americký Verizon, který v ČR neoperuje.

 

Netgear Nighthawk 5G mobilní hotspot

Netgear je zde naopak zastoupen znatelně a konkrétně jeho řada Nighthawk, z níž vychází i nový 5G router, je v současnosti v prodeji i v naší republice. V USA by se měl prodávat již na jaře, zatím na síti AT&T. Budoucí rozšíření do Evropy je pravděpodobné.

Běží na Qualcomm Snapdragon X50 5G čipsetu, má i displej na zobrazování informací. Další data zatím známa nejsou.

 

Černý kůň: Nokia

Přestože zatím neoznámila žádné 5G zařízení, bude dobré znovuzrozenou společnost sledovat. V posledních letech se totiž Nokia prodrala kupředu a stála v popředí vývoje a testování 5G hardwaru, a to ve spolupráci primárně s Qualcommem.

Na začátku roku podnik spojil mobilní a networkingovou divizi do jedné jediné a vytvořil tak samostatnou entitu.

 

Samsung zatím jen v USA

Stejně jako většina firem, i Samsung zatím plánuje své produkty jen pro americký trh a v Evropě si budeme muset pár let počkat.

Firma plánuje routery, specializovaná zařízení a samozřejmě také smartphony.Články z rubriky

IDC: Chytrá sluchátka se v Evropě prodávají víc než chytré hodinky"

V Evropě se v prvním kvartálu 2019 prodalo meziročně o 118,5 % více kusů nositelné elektroniky. Ve střední a východní Evropě vzrostla poptávka po chytrých hodinkách o 140 %, spotřebitelé jsou ochotní utrácet...
více »


Samsung rozšířil řadu SmartThings o další chytrá zařízení"

Systém pro chytrou domácnost se dočkal jednak nových zařízení, a jednak podpory zařízení třetích stran.
více »


Celní válka se komplikuje: Dostane Huawei 2 roky výjimku?"

Americké ministerstvo obchodu doporučuje restrikcím vůči Huawei dát 2 roky výjimku.
více »


Konica Minolta představila chytré brýle pro průmysl"

S AR/VR brýlemi se v posledních měsících roztrhl pytel, a své řešení chytrých brýlí nyní na trh přinesla i Konica Minolta.
více »


Skončila konference Game Access, přinesla spoustu hvězd i indie vývojářů"

Brněnská konference Game Access, přes drobné technické nedostatky, které se projevily třeba při projevu Jonathana Blowa, prokázala, že patří mezi významné akce evropského kalibru.
více »


Související články


Tagy

router switch networking síť 5G Samsung Huawei Netgear D-Link HTC Evropa USA

Komentáře