Revoluce virtuální reality se nekoná

PC a technika | |

Revoluce virtuální reality se nekoná

VR je na vzestupu už dlouho, ale stále jde o více či méně okrajovou technologii, primárně oblíbenou mezi hráči.


Letos už by se ale mohla rozšířit víc. Hardware je skvělý a zlevňuje, chystá se pokračování Half-Life, které může přilákat nové uživatele, a nejvíc chybí hlavně onen software – působivé aplikace, pro které by stálo za to investovat do výkonného počítače a headsetu.

Virtuální realita by totiž neměla být omezena pouze na videohry, ale mohla by se stát i nástrojem produktivity.

Headsety stále nejsou běžné

Pozitivní náhled dávají prodeje headsetu Oculus Quest, který je samostatný a není potřeba ho mít propojený s počítačem. Prodává se tak rychle, jak ho Oculus – vlastněný Facebookem – dokáže vyrábět.

Což dává smysl, je asi nejuniverzálnější ze současných headsetů, i když má řadu slabin.

To ale ukazuje, že při dalším snížení ceny a rozvinutí stávajících designů tu je dostatečná uživatelská základna na to, aby se vyplatil nejen vývoj hardwaru, ale i kvalitního softwaru.

Něco podobného se děje i s high-endovým Indexem. Je vyprodán na několik měsíců dopředu, není ale jasné, kolik jich Valve vůbec vyrobilo. Prodejní čísla zatím nezveřejnil ani Facebook, ani Valve.

Celkově však má VR headset jen přibližně 0,87 % uživatelů Steamu, hlavní platformy pro VR, což je nějakých 800 000 lidí, a to do počtů bereme i Windows Mixed Reality.

Oculus Quest běží samostatně na vlastním softwaru, i tak ale nejde o zrovna pozitivní množství uživatelů. Necelý milion je zkrátka málo.

Co je důležité – VR revoluce nepřišla a je dost pravděpodobné, že ani nikdy nepřijde. Místo toho se postupně stane jednou z významných platforem pro uživatele, ale žádnou, která by byla nepostradatelná nebo ležela v každé domácnosti. Jednou možná, ale do roku 2030 jen těžko.

To by musela přijít opravdu velká změna, která by hromadně přesvědčila většinu uživatelů počítačů a konzolí, že bez VR nemá cenu ani zábava, ani práce. A nezdá se, že by něco takového brzy přišlo.


Úvodní foto: © Pixabay


Články z rubriky

Je tu nový Samsung Galaxy S20"

Řada Samsung Galaxy S20 jako první série této značky plně podporuje 5G, nabízí fotoaparát s pokročilou umělou inteligencí a už nabírá předobjednávky.
více »


Revoluce virtuální reality se nekoná"

VR je na vzestupu už dlouho, ale stále jde o více či méně okrajovou technologii, primárně oblíbenou mezi hráči.
více »


Mobilní podvody, sofistikované škodlivé spamy, IoT malware a botnety v roce 2020"

Další prognózu na příští rok v oblasti bezpečnosti přináší Avast. Bezpečnostní odborníci z Avast Threat Labs předpokládají větší zaměření na ochranu dat, a to zejména v oblasti umělé inteligence.
více »


Zákazníci potvrdili zájem o Black Friday, prodeje rostou"

Digitální svátek Black Friday se od svého vzniku hodně proměnil.
více »


Forrester: Edge computing bude hitem roku 2020"

Internet věcí a spotřebitelská zařízení budou v roce 2020 klíčovou technologií, napovídá nedávný výzkum od Forrester Research.
více »


Související články


Tagy

VR virtuální realita rozšířená realita videohry budoucnost předpověď data headsety Valve Oculus

Komentáře