Oculus Go skončil, pro VR je to dobrá zpráva

PC a technika | |

Oculus Go skončil, pro VR je to dobrá zpráva

Oculus Go patřil mezi nejlevnější z headsetů pro virtuální realitu. Jeho konec nepřekvapuje, pro trh jako takový je ale dobrý.


V úterý přestal Oculus svůj nejlevnější headset úplně nabízet a již nebude vyrábět žádné další kusy.

Obyčejně jsou podobně důležité produkty oplakávány, ale v případě Oculusu Go to neplatí. Proč? Protože při pohledu současnýma očima jde o dosti hrozivý přístroj: Nedostačuje, kvalita zobrazení je špatná, imerze nulová a kvalita výroby také nebyla nic moc.

Rift, Quest a Go

Obzvláště v konkurenci s Oculusem Rift, nebo nedejbože Oculusem Quest – což ve své podstatě také nejsou zrovna drahé headsety – působí Go prostě dost zbytečně. To, že by právě tenhle headset dostal někoho do VR je nesmysl; spíš naopak ukáže, jak moc ještě technologie potřebuje vyspět.

Velkou změnu představuje také princip room-scale, kdy VR dokáže využívat aktivně okolí uživatele, jeho místnost, kde hraje. Oculus původně na room-scale kašlal, sázel na zážitek s ovladačem v ruce a v sedě.

Aby dohnal konkurenci, musel se přeorientovat a Rift dostal své – stále brilantní – ovladače Touch. Go ale ne; na ten potřebujete mobil a sednout si s ovladačem. A to je zkrátka překonaný design, který navíc moc nefungoval ani ve své době.

V roce 2018 se Go změnil – samostatný smartphone již nebyl nutností a cenovka 200 dolarů působila příjemně; A pokud vám stačí sledovat 360stupňová videa? Ok, proč ne.

Bez hráčů jde VR těžko

Inovovaný Oculus Go měl být nápad, či spíše způsob, jak zpřístupnit VR nejen hráčům – což je sice rostoucí trh s dobrými maržemi, ale uživatelů je v řádu desítek milionů, maximálně stovek – ale širokým masám, které stojí spíše třeba o filmy a seriály.

Ale to fungovat nemůže, ne v případě, že zážitek není uživatelsky přívětivý a imerze dostatečná. A to Go ani nadále nenabízelo. Chyběla navíc celá řada základních aplikacích; Oculus bez Lone Echo snad ani není Oculus, a Go ho nemělo a nemá. Hardware nestačí, což je cena, kterou zatím uživatelé musí platit za headset bez kabelů. I když, jak ukázal Quest, jde to i jinak.

Plus, dalším důvodem je, že obsahu prostě není dost. Hardware je k ničemu, když na něm není co pustit.

Oculus Go je definitivně mrtvý, a je to dobře jak pro trh, tak pro Oculus. Vývoj lepšího hardwaru musí pokračovat, jinak se z VR mainstream nikdy nestane. A zatím k němu má ještě pořád opravdu hodně daleko.


Úvodní foto: © Pixabay


Články z rubriky

Kvantové počítače jsou realitou, ale v roce 2021 je nečekejme"

John Roese, technický ředitel pro Dell Technologies, přednesl – samozřejmě v online prostředí, jinak to dnes moc nejde – svoji predikci pro některé z bleeding-edge technologií.
více »


Jak uniknout z vendor locku?"

Vendor lock, pod kterým se schovává absolutní závislost na produktech, službách či know-how jednoho dodavatele, se potenciálně může týkat úplně všech.
více »


Forrester: IoT chaos na obzoru"

Zařízení je hodně, stejně tak standardů – a způsobů připojení. Trh bude mít ještě co dělat.
více »


ONLINE SPECIÁL: AI v boji proti bezpečnostním hrozbám"

JAK NA TO, když chceme automatizaci a strojové učení použít v IT bezpečnosti.
více »


Microsoft koupil Bethesdu: Druhá největší herní transakce všech dob"

Druhá největší transakce za 7,5 miliard dolarů proběhla ke konci září, když Microsoft koupil studio ZeniMax a s ním i studio Bethesda a přidružené vývojáře.
více »


Související články


Tagy

VR Oculus virtuální realita headsety Go Rift Quest HTC Vive konkurence videohry trh

Komentáře