IdeaSense: V chytrých zařízeních do domácnosti vidí budoucnost až 43 % Čechů

PC a technika | |

IdeaSense: V chytrých zařízeních do domácnosti vidí budoucnost až 43 % Čechů

Zatímco k myšlence chytré domácnosti se pozitivně staví 51 % mužů, optimisticky o ní smýšlí jen 34 % žen. Průzkum rovněž odhalil, že třetina Čechů je připravená v budoucnu používat hlasové ovládání.


Společnost IdeaSense zjišťovala, jak se sílící trend chytrých technologií a internetu věcí v oblasti bydlení promítá do života Čechů a do jaké míry by jednotlivé nápady a vylepšení chtěli začlenit do svého života.

Chytrá domácnost se dle průzkumu zamlouvá 43 % respondentů, ale jen 24 % by ji v současné době chtělo instalovat. Třetina (33 %) považuje za přirozenou součást technologického vývoje hlasové ovládání a 47 % by rádo nechalo instalovat solární panely.

Náklonost ke konceptu chytré domácnosti se ovšem podle IdeaSense liší dle pohlaví. Zatímco pozitivně ji hodnotí 51 % mužů, mezi ženami to je jen 34 %. Celkem 22 % Čechů je k celé ideji skeptická a 20 % zmínilo, že v nich vyvolává spíše obavy. Šestina (15 %) nemá na koncept specifický názor.

Hlasové ovládání se do českých domácnostní vkrádá jen postupně

IdeaSense dále uvádí, že česká společnost je v pohledu na hlasové ovládání poněkud rozpolcená. Jen 6 % respondentů potvrdilo, že ho již aktivně používá, a 33 % s jeho využíváním do budoucna počítá.

Společnost na druhou stranu podotýká, že 39 % Čechů si momentálně nedokáže představit, že by se hlasové příkazy staly běžnou součástí jejich denních aktivit, a 22 % uvedlo, že tento typ technologie používat ani nechtějí.

Dům staví člověk, ne robot

Pokud jde o kompletní výstavbu domů bez zásahu lidské síly, česká společnost dle průzkumu považuje myšlenku spíše za abstraktní. Takovou skutečnost si dokáže představit pouze 26 % Čechů, přičemž stavba prostřednictvím robotů je atraktivnější spíše pro muže (36 %).

U žen se jedná pouze o 16 %. Odklon od tradiční konstrukce podle IdeaSense prozatím nevidí reálně 68 % respondentů, 6 % z nich svůj názor nevyjádřilo.

AI má pro Čechy zatím neuchopitelný potenciál

Společnost v neposlední řadě uvádí, že názory na jednotlivé moderní přístupy ve stavebnictví se v ČR liší. Například 47 % respondentů by rádo využilo instalace solárních panelů a 34 % lidí se zamlouvá možnost 3D simulace domu i interiéru.

Celkem 29 % Čechů by dokonce využilo virtuální realitu pro vizualizaci modelu domu či vnitřního vybavení, ale jen 24 % by v současné době nechalo instalovat chytrou domácnost. Co se týče využití výše zmíněných robotů pro samotnou výstavbu, alternativu by využilo pouze 13 % dotázaných.

Využití umělé inteligence v běžném životě představuje vysoký potenciál, potvrdili jsme si ale, že řada inovačních konceptů je pro české spotřebitele v současné době stále neuchopitelná,“ komentuje výzkum CCO IdeaSense Lukáš Vynikal.

Je zajímavé pozorovat, jaké inovace by rádi využili a co je pro ně naopak věcí budoucnosti. Pro nás jsou získaná data důležitým odrazovým můstkem a představují pro nás výzvu, jak jednotlivé technologie Čechům přiblížit,” dodává.

Zdroj: IdeaSense


Úvodní foto: @ Laurent - Fotolia.com


Články z rubriky

Microsoft koupil Bethesdu: Druhá největší herní transakce všech dob"

Druhá největší transakce za 7,5 miliard dolarů proběhla ke konci září, když Microsoft koupil studio ZeniMax a s ním i studio Bethesda a přidružené vývojáře.
více »


Oculus dává ruce pryč od PC, chce se soustředit na samostatná zařízení"

Oculus, vlastněný Facebook, vydal populární Oculus Rift (S) a snad ještě populárnější Oculus Quest. Právě na tu druhou, bezdrátovou variantu, se chce dále soustředit.
více »


WEBCAST: Robustní ochrana firemní infrastruktury & cloudů"

aneb Vše, co vás zajímá o společnosti Kaspersky
více »


Oculus Go skončil, pro VR je to dobrá zpráva"

Oculus Go patřil mezi nejlevnější z headsetů pro virtuální realitu. Jeho konec nepřekvapuje, pro trh jako takový je ale dobrý.
více »


Varování na budoucí nákazy pomocí IoT"

Firma WISeKey, která se specializuje na IoT a kryptografii, pracuje na systému pro detekci nových virových nákaz. Dokáže je včas detekovat a případně doporučit karanténu.
více »


Související články


Tagy

IdeaSense chytrá domácnost umělá inteligence AI hlasové ovládání robot 3D simulace virtuální realita Lukáš Vynikal stav

Komentáře