IdeaSense: V chytrých zařízeních do domácnosti vidí budoucnost až 43 % Čechů

PC a technika | |

IdeaSense: V chytrých zařízeních do domácnosti vidí budoucnost až 43 % Čechů

Zatímco k myšlence chytré domácnosti se pozitivně staví 51 % mužů, optimisticky o ní smýšlí jen 34 % žen. Průzkum rovněž odhalil, že třetina Čechů je připravená v budoucnu používat hlasové ovládání.


Společnost IdeaSense zjišťovala, jak se sílící trend chytrých technologií a internetu věcí v oblasti bydlení promítá do života Čechů a do jaké míry by jednotlivé nápady a vylepšení chtěli začlenit do svého života.

Chytrá domácnost se dle průzkumu zamlouvá 43 % respondentů, ale jen 24 % by ji v současné době chtělo instalovat. Třetina (33 %) považuje za přirozenou součást technologického vývoje hlasové ovládání a 47 % by rádo nechalo instalovat solární panely.

Náklonost ke konceptu chytré domácnosti se ovšem podle IdeaSense liší dle pohlaví. Zatímco pozitivně ji hodnotí 51 % mužů, mezi ženami to je jen 34 %. Celkem 22 % Čechů je k celé ideji skeptická a 20 % zmínilo, že v nich vyvolává spíše obavy. Šestina (15 %) nemá na koncept specifický názor.

Hlasové ovládání se do českých domácnostní vkrádá jen postupně

IdeaSense dále uvádí, že česká společnost je v pohledu na hlasové ovládání poněkud rozpolcená. Jen 6 % respondentů potvrdilo, že ho již aktivně používá, a 33 % s jeho využíváním do budoucna počítá.

Společnost na druhou stranu podotýká, že 39 % Čechů si momentálně nedokáže představit, že by se hlasové příkazy staly běžnou součástí jejich denních aktivit, a 22 % uvedlo, že tento typ technologie používat ani nechtějí.

Dům staví člověk, ne robot

Pokud jde o kompletní výstavbu domů bez zásahu lidské síly, česká společnost dle průzkumu považuje myšlenku spíše za abstraktní. Takovou skutečnost si dokáže představit pouze 26 % Čechů, přičemž stavba prostřednictvím robotů je atraktivnější spíše pro muže (36 %).

U žen se jedná pouze o 16 %. Odklon od tradiční konstrukce podle IdeaSense prozatím nevidí reálně 68 % respondentů, 6 % z nich svůj názor nevyjádřilo.

AI má pro Čechy zatím neuchopitelný potenciál

Společnost v neposlední řadě uvádí, že názory na jednotlivé moderní přístupy ve stavebnictví se v ČR liší. Například 47 % respondentů by rádo využilo instalace solárních panelů a 34 % lidí se zamlouvá možnost 3D simulace domu i interiéru.

Celkem 29 % Čechů by dokonce využilo virtuální realitu pro vizualizaci modelu domu či vnitřního vybavení, ale jen 24 % by v současné době nechalo instalovat chytrou domácnost. Co se týče využití výše zmíněných robotů pro samotnou výstavbu, alternativu by využilo pouze 13 % dotázaných.

Využití umělé inteligence v běžném životě představuje vysoký potenciál, potvrdili jsme si ale, že řada inovačních konceptů je pro české spotřebitele v současné době stále neuchopitelná,“ komentuje výzkum CCO IdeaSense Lukáš Vynikal.

Je zajímavé pozorovat, jaké inovace by rádi využili a co je pro ně naopak věcí budoucnosti. Pro nás jsou získaná data důležitým odrazovým můstkem a představují pro nás výzvu, jak jednotlivé technologie Čechům přiblížit,” dodává.

Zdroj: IdeaSense


Úvodní foto: @ Laurent - Fotolia.com


Články z rubriky

Díky cloudu může datacentrum využívat každá firma"

Vlastní server si totiž už dávno nemusíte fyzicky pořizovat. Pro firmy či jednotlivce dává mnohem větší smysl využít výhod moderních cloudových služeb.
více »


Nvidia kupuje DeepMap"

Americká Nvidia kupuje DeepMap, společnost vytvářející precizní mapy ve vysoké kvalitě.
více »


Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma"

Nvidia se na umělou inteligenci zaměřuje dlouhodobě, a její nové CPU zaměřené na datacentra a postavené na architektuře britského Armu toho má být dalším důkazem.
více »


Kvantové počítače jsou realitou, ale v roce 2021 je nečekejme"

John Roese, technický ředitel pro Dell Technologies, přednesl – samozřejmě v online prostředí, jinak to dnes moc nejde – svoji predikci pro některé z bleeding-edge technologií.
více »


Jak uniknout z vendor locku?"

Vendor lock, pod kterým se schovává absolutní závislost na produktech, službách či know-how jednoho dodavatele, se potenciálně může týkat úplně všech.
více »


Související články


Tagy

IdeaSense chytrá domácnost umělá inteligence AI hlasové ovládání robot 3D simulace virtuální realita Lukáš Vynikal stav

Komentáře