Vývoj aplikací do lidského mozku

Výzkum a věda | |

Vývoj aplikací do lidského mozku

Už dnes se začínají vyvíjet aplikace, které pomocí čipu mozek-počtač (brain-computer interface, BCI) pomáhají lidem s poškozením míchy a podobně znovu ovládat své končetiny.


Firma Neurotechnology z Litvy ve středu oznámila spuštění produktu BrainAccess Development Kit – tedy vývojářské sady pro programování BCI čipů.

Neurotechnology je jedna z nejstarších firem tohoto druhu, funguje již od roku 1990 a neurotechnologiím se věnuje hlavně z hlediska R&D.

Vývoj budoucnosti

Vývojářská sada je dosti pokročilá, zahrnuje nutné elektrody, na hlavě nositelné zařízení, elektroencefalograf, zařízení pro zachytávání EEG signálu, software na zpracování těchto signálů i vzorové BCI algoritmy.

BrainAccess vývojářská sada má sloužit k budoucímu vývoji aplikací, které umožní člověku ovládat počítač skrze pohyby očí a různých velmi jemných aktivit, jako je třeba relaxace svalů a podobně. Takové algoritmy by teoreticky mohly najít aplikaci i jinde.

Konvenční EEG, známé skoro každému z nás z ordinací lékařů nebo z nemocnic, vyžaduje pro své fungování vlhký gel, které elektrodám umožní lepší kontakt, ale mimo odborného prostředí jde o těžko uplatnitelný systém. U lékaře funguje dobře, mimo ordinaci už moc ne.

Elektrody, které využívá Neurotechnology, dokážou EEG signál zachytit za sucha, což výrazně zjednodušuje užívání. Pro měření aktivity mozku je EEG velmi vhodným, hlavně proto, že jde o relativně neinvazivní metodu, která dokáže aktivitu mapovat v dostatečné kvalitě.

Encefalograf, který Neurotechnology k vývojářské sadě dává, je též neobvyklý – kromě toho, že je relativně malý, nabízí 16 kanálů pro signály, bezdrátové připojení a 10hodinovou dobu práce skrze baterii. V nabídce je i encefalograf Modular, který má zřejmě částečně modulární design a více kanálů, nicméně lepší informace nejsou k dispozici.

Vývojářská sada včetně softwaru je cenově až překvapivě přístupná vývojářům. Základní sada stojí přibližně 800 euro, pokročilá sada s výkonnějším a sofistikovanějším hardwarem je za 2 tisíce euro. To se zdá jako hodně, ale nezapomeňme, že BCI čipy jsou stále v plenkách. Pro účely firem, které se chtějí praktickým aplikacím čipů reálně věnovat, jde o přijatelnou cenu.


Úvodní foto: @ Depositphotos, agsandrew


Články z rubriky

Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Deepfake geografie: Zfalšované satelitní snímky hrozí budoucími problémy"

Oheň v Central Parku nebo ohňostroj v Indii během Diwali viditelný z vesmíru – i to lze spatřit na speciálně upravených satelitních snímcích, které odborníci označují za „deepfake geografii“.
více »


Rychlejší reakce na budoucí pandemie"

To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
více »


Boltzmannův stroj pro kvantové strojové učení"

Kvantové počítače splní svůj příslib vysoké efektivity a sice omezené, nicméně nepřekonatelné rychlosti, pouze pokud pro ně budou existovat funkční algoritmy.
více »


Inspirace hmyzem pomáhá zlepšit drony"

Komáři, sršni i mouchy mají jedinečné způsoby letu, které lze uplatnit i v případě malých dronů. Jejich aerodynamika a principy vznášení můžeme uplatnit ve světě technologií.
více »


Související články


Tagy

BCI čipy AI umělá inteligence čipy zdravotnictví lékaři zdraví věda výzkum studie algoritmy neurologie neurotechnolo

Komentáře