Výhody hybridního multicloudu

Digitalizace | |

Výhody hybridního multicloudu

Dáváte aplikace, mikroslužby nebo třeba modely strojového učení na jediný veřejný cloud? Pozor, ne tak rychle.


Private cloud má nezanedbatelné výhody vůči veřejným cloudům; spolehlivost, škálovatelnost i bezpečnost je lepší a správa infrastruktury také nabízí více možností.

Public, private a možná i on-premises?

Hybridní multicloud je proto ideálním spojením dvou světů – toho, který umožňuje podporu legacy systému a správu nákladů veřejného cloudu s výhodami soukromého cloudu. Řada manažerů má větší zkušenosti s data centry než cloudovými architekturami, a tak se často ani nechtějí vnořit do architektury jednoho jediného poskytovatele – což je spíše výhodou.

Veřejný cloud má také svoje výhody, třeba pro softwarové vývojáře. Ty mohou své aplikace vytvářet snáze díky serverless architekturám, automatizaci nasazení a výhodnější konfigurací infrastruktury pomocí Infrastracture-as-a-Code.

Obzvláště u větších organizací je prakticky nemožné, aby veškerý byznys zvládal jeden jediný veřejný cloud. Odkoupené menší firmy kupříkladu mohou využívat jiný cloud – a, jak každý dobře ví, přesuny jsou nákladné a náročné – nebo klíčová podniková aplikace podporuje pouze konkrétní, specifické cloudy. Aplikace, která spoléha na AWS, nemusí být kompatibilní s Azure.

Do budoucna se vzájemná kompatibilita pravděpodobně bude zlepšovat, ale k tomu máme v současném stavu ještě docela daleko.

U velkých a středních podniků je proto dost možné, že se multicloudu nevyhnou, i kdyby se o to pokoušely.

Proč zvolit hybridní model

Proč se tedy vrhnout do kombinace veřejných cloudů a private cloudu?

  • Hybridní multicloud nabízí vysokou míru flexibility a agility, podnik může využít jakékoliv prostředí a jakoukoliv aplikaci.
  • Zajištěna je vyšší bezpečnost. Pokud operujete cloudové prostředí třeba v nemocnice, potřebujete i on-premises systémy, které budou fungovat i v případě jakýchkoliv výpadků služeb. To samé platí třeba pro tvůrce chytrých měst a chytrých budov, kde je strategická distribuce služeb mezi cloudy klíčová, stejně jako hybridní model.
  • Možné je snížení nákladů a zlepšení škálovatelnosti, klíčové pro menší podniky nebo startupy – zlepšení spolehlivosti je také dobrý argument pro.

Úvodní foto: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com


Články z rubriky

5G sítě sotva existují a už se zbrojí na 6G"

Evropský výzkumný projekt DAEMON se zabývá vývojem a implementací vylepšení k architektuře mobilních sítí, stejně jako vylepšení budoucích 6G systémů pomocí pokročilých modelů umělé inteligence....
více »


Veřejný sektor nezvládá využít AI"

Už 30 % západoevropských organizací veřejného sektoru používá AI řešení. Ve střední a východní Evropě jsou to ale pouhá tři procenta. Průzkum European Tech and Industry Pulse Survey provedla společnost...
více »


Mají smysl 5G telefony a notebooky? Raději ještě počkejte"

Mobilů a laptopů kompatibilních s novou sítí 5G je už celá řada. Má ale opravdu smysl je kupovat už teď?
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Související články


Tagy

AWS Azure cloud multicloud digitalizace služby hybridní cloud private cloud veřejný cloud public cloud podniky startu

Komentáře