USA zvýšily státní výdaje na AI o 30 %, investuje i zbytek světa

Umělá inteligence | |

USA zvýšily státní výdaje na AI o 30 %, investuje i zbytek světa

Přes všechny politické, zdravotnické a všelijaké další události tato zpráva vcelku zapadla, ale svět na umělou inteligenci nezapomněl; ba naopak.


Zvýšení financování probíhá celosvětově a AI se těší nebývalému zájmu i přes všechno, co se v roce 2020 zatím událo.

Mezi největšími investory z řad států patří Spojené státy a Čína, tradiční konkurenti. Čína se chce v příští dekádě stát světovým lídrem do vývoje umělé inteligence a do technologie chce vložit až 150 miliard dolarů; USA v současnosti ročně alokují do AI asi 1,5 miliardy dolarů a 700 milionů do vývoje kvantových technologií.

Podle ABI Research se ale celkově daří lépe Spojeným státům, které nedávno překonaly Čínu jak hlavní lokaci pro investice do AI. Hlavní výhodou země je její diverzifikace, řada dobře medializovaných startupů a zdravá podnikatelská scéna.

Spojené království je v AI také aktivní, ale vyrovnat se globálním gigantům finančně nemůže, soustředí se proto hlavně na AI legislativu a etiku; ze země pochází přední experti na tato témata. Akademické instituce v zemi se na umělou inteligenci rovněž specializují primárně z těchto hledisek.

Do budoucna chystají Velká Británie a USA rozšíření vzájemné spolupráce tak, aby obě země dokázaly Číně aktivně konkurovat. Čistě finančním injekcím, které je východní obr ochotný do průmyslu vložit, se totiž vlastními, roztříštěnými silami, vyrovnat nemohou.


Úvodní foto: Fotolia @ willyam


Články z rubriky

Big data a multicloud: Řešení je mnoho, trh rychle roste"

Objem dat, které firmy i domácnosti zpracovávají, neustále roste; 90 % existujících dat vzniklo jen během posledních dvou let, a nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl v nejbližší budoucnosti zvrátit.
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde"

Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
více »


Zveme vás na konferenci Umělá inteligence 2021"

Konference se zaměří na praktický přínos technologií umělé inteligence v softwarových nástrojích pro podporu řízení a rozhodování, automatizaci provozu, v kybernetické bezpečnosti či IT.
více »


Vyšel Computerworld 5/21"

Hlavní tématy čísla jsou business inteligence, umělá inteligence, podnikové systémy ERP a třeba zaké řízení dat v cloudu. Kromě jiného se i dozvíte, kdy si pomocí počítačových čipů dovedeme opravit...
více »


Související články


Tagy

umělá inteligence AI algoritmy technologie učení věda výzkum finance

Komentáře