Průzkum: 5G je na cestě, operátoři myslí hlavně na zabezpečení

Digitalizace | |

Průzkum: 5G je na cestě, operátoři myslí hlavně na zabezpečení

Průzkum BPI Network ukazuje, že operátoři s ohledem na síťový provoz 5G, dramatický nárůst připojených zařízení a nové možnosti kritického využití přehodnocují zabezpečení.


Poskytovatelé mobilních služeb uvádějí, že značně pokročili směrem k zavádění nové generace 5G sítí, které umožní vysokorychlostní mobilní připojení a širokou škálu nových aplikací a případů využití inteligentní infrastruktury. Pokrok zahrnuje soustavnou práci na virtualizaci funkcí páteřní sítě a přehodnocení investic do zabezpečení, které budou potřebovat k ochraně svých sítí a zákazníků.

Nová síť, nové výzvy

Neočekává se, že by COVID-19 významně zpozdil nasazení 5G, ukazuje nový report globální studie „Toward a More Secure 5G World“ (Směrem k bezpečnějšímu 5G světu), kterou realizovalo Business Performance Innovation (BPI) Network ve spolupráci s A10 Networks. Procento poskytovatelů mobilních služeb, kteří tvrdí, že jejich společnosti „rychle postupují ke komerčnímu nasazení“, se v uplynulém roce výrazně zvýšilo, a to z 26 procent v průzkumu ze začátku roku 2019 na 45 procent v aktuálním dotazování. Prakticky všichni respondenti tvrdí, že rozhodujícím požadavkem na síť a současně hlavní obavou je v době 5G lepší zabezpečení.

První 5G sítě jsou navrženy v souladu s již schváleným standardem non-standalone 5G. Přitom 30 procent respondentů tvrdí, že již aktivně plánuje přidat standalone 5G, a dalších 9 procent uvádí, že jejich společnosti budou přecházet přímo na standalone. Ten bude vyžadovat zcela novou páteřní síť využívající cloudovou, virtualizovanou architekturu založenou na službách. Mnoho respondentů uvádí, že v síťové virtualizaci již dosahují významného pokroku.

Naše nejnovější studie naznačuje, že po celém světě jsou hlavní mobilní operátoři se svými 5G plány na dobré cestě a další očekávají, že začnou budovat komerční sítě v příštích měsících,“ uvedl Dave Murray, director of thought leadership v BPI Network. „Zatímco COVID-19 může mít pro operátory za následek určitá krátkodobá zpoždění, pandemie nakonec prokazuje celosvětovou potřebu vysokorychlostních sítí 5G s vyšší kapacitou, aplikacemi a případy použití, které umožňují.

Výběr hlavních zjištění z průzkumu:

 • 81 % respondentů uvádí, že pokrok odvětví směrem k 5G postupuje rychle, většinou na hlavních trzích, nebo je alespoň v souladu s očekáváním.
 • 71 % dotázaných očekává zahájení výstavby 5G sítí do 18 měsíců, včetně jedné třetiny, která již začala nebo začne v roce 2020.
 • 95 % procent říká, že virtualizace síťových funkcí je pro jejich 5G plány důležitá, a tři čtvrtiny tvrdí, že jejich společnosti jsou buď na dobré cestě, nebo dělají slušný pokrok směrem k virtualizaci.
 • 99 % považuje nasazeních mobilních cloudů na okraji sítě (mobile edge clouds) za důležitý aspekt sítí 5G, přičemž 65 % uvedlo, že ve svých 5G sítích očekávají edge cloudy do 18 měsíců.

Výzvy – bezpečnostní mandát

Hlavní výzvy 5G v odvětví:

 • Velké náklady na vybudování (59 %)
 • Zabezpečení sítě (57 %)
 • Potřeba nových technických dovedností (55 %)
 • Nedostatek zařízení podporujících 5G (42 %)

Význam zabezpečení pro 5G:

 • 99 % respondentů hodnotí zabezpečení jako důležité pro jejich plánování 5G. Zabezpečení má vyšší prioritu než rovnoměrný dosah a pokrytí sítě nebo kapacita a propustnost sítě
 • 97 % tvrdí, že zvýšený provoz, připojená zařízení a kritické případy použití významně zvyšují obavy o bezpečnost a spolehlivost 5G
 • 93 % tvrdí, že jejich investice do zabezpečení jsou kvůli požadavkům na 5G již ovlivněny (52 %) nebo jsou předmětem přezkumu (41 %).

Hlavní případy využití, které mají podpořit rozšíření 5G

Další dva roky

 • Vysokorychlostní připojení (81 %)
 • Průmyslová automatizace a inteligentní výroba (62 %)
 • Chytrá města (54 %)
 • Připojená vozidla

Dalších 5 až 6 let

 • Chytrá města (62 %)
 • Vysokorychlostní připojení (59 %)
 • Připojená vozidla (57 %)
 • Průmyslová automatizace a inteligentní výroba (42 %)

Úvodní foto: © LHG - Adobe Stock


Články z rubriky

5G sítě sotva existují a už se zbrojí na 6G"

Evropský výzkumný projekt DAEMON se zabývá vývojem a implementací vylepšení k architektuře mobilních sítí, stejně jako vylepšení budoucích 6G systémů pomocí pokročilých modelů umělé inteligence....
více »


Veřejný sektor nezvládá využít AI"

Už 30 % západoevropských organizací veřejného sektoru používá AI řešení. Ve střední a východní Evropě jsou to ale pouhá tři procenta. Průzkum European Tech and Industry Pulse Survey provedla společnost...
více »


Mají smysl 5G telefony a notebooky? Raději ještě počkejte"

Mobilů a laptopů kompatibilních s novou sítí 5G je už celá řada. Má ale opravdu smysl je kupovat už teď?
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Související články


Tagy

5G síť Wi-Fi Evropa pokrytí operátoři internet svět chytrá města automatizace zabezpečení

Komentáře