Kontinent startupů: Evropa nesmí zaspat

Digitalizace | |

Kontinent startupů: Evropa nesmí zaspat

Evropa má vše, co potřebuje k tomu, aby se mohla znovu propracovat do popředí světa technologií.


Zatímco politicky, technologicky i ekonomicky ji už přes desítkami let předstihly jiné regiony, dnes má Evropa skvělou pozici na to, aby se opět vrátila mezi špičky světové technologie.

EU i další evropské státy jako Velká Británie mají know-how, pracovní sílu i konkrétní specifika, které jim umožňují uspět na globální scéně. U nás v ČR je to třeba naše kutilství, které se dobře uplatnilo u 3D tiskáren a chatbotů, kde platíme za světovou špičku.

Startupů je hodně, chybí jednorožci

Velká Británie je zase centrem digitálního zdravotnictví, Německu se daří v mnoha nových oborech, hodně je o něm slyšet (nepřekvapivě) v Průmyslu 4.0.

Nechybí ani peníze; startupy jako francouzský BlaBlaCar nebo dánský Trustpilot, případně švýcarský Acronis (velmi aktivní i u nás), se mohou pochlubit nemalými finančními prostředky.

Největší problém je to, že Evropa má málo „jednorožců“ – startupových unicornů, mladých společností, které mají valuaci přesahující miliardu amerických dolarů. V tomto žebříčku si totiž konkurují prakticky jen Čína se Spojenými státy, menšími hráči jsou pak Indie, Jižní Korea a až pak Velká Británie. Ostatní evropské státy jsou v tomto slabé. Čína má momentálně cca 125 jednorožců, USA mají obdobný počet. Francie má 3, Portugalsko a Švýcarsko zrovna tak; Belgie, Německo a Ukrajina mají 2, jedenáct dalších evropských zemí mají po jednom jednorožci.

Česko nemá žádné; slibných startupů je tu opravdu hodně, ale zatím nejlépe valuovaná společnost je nadále bohatý Avast. Samozřejmě, definovat unicorny není exaktní věda, ale žádný takový startup zkrátka této definici v ČR nevyhovuje ani dle serverů, které žebříčky startupů subjektivně spravují, jako jsou CBInsights nebo i Crunchbase.

Evropa nesmí zaspat

Celkem je Evropa, pokud ji vezmeme jako celek, na nějakém třetím místě v počtu unicornů, pokud ji budeme srovnávat s podobně velkými entitami, jako je USA nebo Čína (taková srovnání jsou ale vždy složitá, Evropa je specifická).

Dobrou zprávou je, že se situace zlepšuje; obzvláště v minulém roce se na evropské startupy zaměřilo investiční oko a zdá se, že se ani nyní situace nijak výrazně nezmění, a to je dobře. Evropa má výhodu stability a prediktability, na rozdíl třeba od nynější situace v USA.

Pozitivním znamením je také fakt, že v nějnovějších a nejperspektivnějších technologiích jsou evropské startupy hodně vidět. E-government, 3D tisk, VR/AR, blockchain, robotizace, Průmysl 4.0 – vyberte si sami a v Evropě najdete hodně zástupců.

Evropa, a potažmo pro nás důležitěji EU a Německo, ale nesmí zaspat. Musí se tlačit do popředí, rozvíjet spolupráce, otevřeně konkurovat čínským a americkým firmám a nebát se uplatnit své specifické přednosti. Odměnou budou úspěšnější společnosti a bohatší společnost.


Úvodní foto: @ Depositphotos


Články z rubriky

5G sítě sotva existují a už se zbrojí na 6G"

Evropský výzkumný projekt DAEMON se zabývá vývojem a implementací vylepšení k architektuře mobilních sítí, stejně jako vylepšení budoucích 6G systémů pomocí pokročilých modelů umělé inteligence....
více »


Veřejný sektor nezvládá využít AI"

Už 30 % západoevropských organizací veřejného sektoru používá AI řešení. Ve střední a východní Evropě jsou to ale pouhá tři procenta. Průzkum European Tech and Industry Pulse Survey provedla společnost...
více »


Mají smysl 5G telefony a notebooky? Raději ještě počkejte"

Mobilů a laptopů kompatibilních s novou sítí 5G je už celá řada. Má ale opravdu smysl je kupovat už teď?
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Související články


Tagy

Evropa startupy unicorn technologie ČR EU VR 3D tisk e-government robotizace průmysl 4.0 blockchain

Komentáře