Investice do 5G sítě klesají, i vlivem pandemie

Digitalizace | |

Investice do 5G sítě klesají, i vlivem pandemie

Stejně jako celý technologický svět se i výstavba infrastruktury k novému bezdrátovému standardu o něco pozdrží.


Podle předpokladů analytiků z Gartneru se letos financování bezdrátové infrastruktura propadne o nějaká 4,4 procenta. Nejde o závratné číslo, ale ani zanedbatelné. Covid-19 výstavbu pozdržel ve většině světa.

Dle Michaela Porowského z Gartneruje problémem nejen pandemie, ale také starší technologie, jejichž správa a údržba nepatří mezi levné záležitosti; jde o trh s valuací desítek miliard.

5G ve většině světa do roku 2023

Investice by se měly příští rok vrátit do normálu, a to hlavně díky přesunu z 4G/LTE na 5G. K roku 2022 už by náklady na 5G měly 4G sítě převažovat, přinejmenším v USA; v Evropě a dalších regionech to zřejmě potrvá déle.

95 % vyspělých trhů by mělo mít přijatelné 5G pokrytí do roku 2023.

Operátoři a jejich dodavatelé už plynule snižují náklady u starších sítí, obzvláště co se týče nákupu vybavení. Tento trend, předpokládá Gartner, bude pokračovat i nadále.

Dalším faktorem, který v příštích letech opět zvedne investice do 5G infrastruktury, bude zvýšená soutěživost operátorů – na každém trhu budou chtít být právě oni ti první, kteří 5G síť nabídnout. Největším segmentem trhu jsou stále spotřebitelé, ale operátoři neopomenou ani podnikové prostředí.

Konektivita u IoT platforem nebo pro zaměstnance pracující z domova (což je další nový trend) bude na důležitosti jen růst. Další na řadě bude zdravotnictví či logistika.

Ale nepředbíhejme – nejprve je nutné onu často připomínanou 5G síť vůbec v praxi nasadit. A postarat se o to, aby infrastrukturu vlivem dezinformací někdo okamžitě nezničil.


Úvodní foto: @ Depositphotos, REDPIXEL


Články z rubriky

5G sítě sotva existují a už se zbrojí na 6G"

Evropský výzkumný projekt DAEMON se zabývá vývojem a implementací vylepšení k architektuře mobilních sítí, stejně jako vylepšení budoucích 6G systémů pomocí pokročilých modelů umělé inteligence....
více »


Veřejný sektor nezvládá využít AI"

Už 30 % západoevropských organizací veřejného sektoru používá AI řešení. Ve střední a východní Evropě jsou to ale pouhá tři procenta. Průzkum European Tech and Industry Pulse Survey provedla společnost...
více »


Mají smysl 5G telefony a notebooky? Raději ještě počkejte"

Mobilů a laptopů kompatibilních s novou sítí 5G je už celá řada. Má ale opravdu smysl je kupovat už teď?
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Související články


Tagy

5G IoT internet věcí zdravotnictví logistika práce z domova zaměstnanci konektivita infrastruktura sítě operátoři

Komentáře