IDC: Růst globálních výdajů na IT podpoří 5G v mobilech, prodej PC klesne

Digitalizace | |

IDC: Růst globálních výdajů na IT podpoří 5G v mobilech, prodej PC klesne

Investice do IT by v letošním roce měly vyrůst o 5 %. Růst podpoří zájem uživatelů o chytré telefony s 5G, jenž by se měl projevit v druhé půlce roku, naopak výrobce PC podle analytiků čeká hubený rok.


Společnost IDC odhaduje, že celosvětové výdaje na IT v letošním roce vyrostou o 5 %, a to především díky stabilním investicím do softwaru a služeb a oživení trhu s chytrými telefony, ke kterému by mělo dojít v druhé polovině roku.

Analytici ovšem upozorňují i na úskalí globálního trhu IT způsobená šířením epidemie koronaviru. Celkové výdaje na ICT včetně telekomunikací a nových technologií by podle IDC měly v roce 2020 stoupnout o 6 % na 5,2 bilionu dolarů.

Pokud bychom vyňali kategorii chytrých telefonů, výdaje na IT letos porostou o 4 %, což podle analytiků představuje poměrně výrazné zpomalení oproti roku 2019, kdy trh posílil o 7 %. Kamenem úrazu bude hlavně trh PC.

Ten podle analytiků vloni vzrostl o 7 %, letos by měl naopak oslabit o 6 %. Růst výdajů na software zpomalí z 10 % v roce 2019 na necelých 9 % v roce 2020, růst investic do služeb zase klesne z 4 % na zhruba 3 %.

Velká část letošního růstu bude záviset na výměnném cyklu chytrých telefonů; ten ale ohrožuje narušení výroby způsobené koronavirem,“ vysvětluje Stephen Minton z IDC. „Naopak prodeje PC budou výrazně nižší než vloni.“

Původní odhady zhatil koronavirus

IDC dále uvádí, že výdaje poskytovatelů hyperškálovatelných služeb v roce 2020 vyskočí o 9 %, ovšem stále nenavážou na tempo růstu z roku 2018. I poskytovatelé cloudové infrastruktury a poskytovatelů digitálních služeb budou zvyšovat své rozpočty na IT.

Podle analytiků se budou snažit hlavně uspokojit silnou poptávku koncových uživatelů po cloudových a digitálních službách, která i nadále poroste dvouciferným tempem. Očekává se, že výdaje poskytovatelů služeb budou v následujících letech stabilní.

Velký vliv na globální růst však bude mít vývoj v Číně, kde IDC očekávalo, že výdaje na IT vyrostou o 12 %. Analytici podotýkají, že vlivem epidemie koronaviru, se kterým se země potýká, budou pravděpodobně o něco nižší, než kolik činily původní odhady.

Trh by si podle analytické společnosti měl udržet růst o zhruba 6 % ročně až konce prognózovaného období. Stabilitu růstu dodají pokračující investice do digitální transformace, cloudu, AI, AR/VR, blockchainu či IoT.

Zdroj: IDC


Úvodní foto: © Romolo Tavani - Fotolia.com


Články z rubriky

Do pěti let budou 5G sítě používat téměř tři miliardy lidí"

Společnost Ericsson očekává, že do konce roku 2020 dosáhne celosvětový počet uživatelů 5G sítí 190 milionů a do konce roku 2025 až 2,8 miliardy.
více »


Covid-19 pomohl nastartovat digitální transformaci pojišťoven"

Accenture ČR poskytlo svůj náhled na to, jak Covid-19 efektivně urychlil nástup digitální transformace do pojišťovnictví v naší zemi.
více »


Průzkum: 5G je na cestě, operátoři myslí hlavně na zabezpečení"

Průzkum BPI Network ukazuje, že operátoři s ohledem na síťový provoz 5G, dramatický nárůst připojených zařízení a nové možnosti kritického využití přehodnocují zabezpečení.
více »


Ropou financované město budoucnosti vprostřed pouště"

Spojené arabské emiráty jsou bohatým státem, takže si mohou dovolit i poněkud šílené projekty. Jedním z nich je proklamované "město budoucnosti" Masdar, ležící jen několik desítek kilometrů daleko...
více »


Kontinent startupů: Evropa nesmí zaspat"

Evropa má vše, co potřebuje k tomu, aby se mohla znovu propracovat do popředí světa technologií.
více »


Související články


Tagy

IDC IT ICT telekomunikace chytré telefony PC software hardware služby prognóza 2019 2020 IoT AI AR/VR blockchain

Komentáře