IDC: Růst globálních výdajů na IT podpoří 5G v mobilech, prodej PC klesne

Digitalizace | |

IDC: Růst globálních výdajů na IT podpoří 5G v mobilech, prodej PC klesne

Investice do IT by v letošním roce měly vyrůst o 5 %. Růst podpoří zájem uživatelů o chytré telefony s 5G, jenž by se měl projevit v druhé půlce roku, naopak výrobce PC podle analytiků čeká hubený rok.


Společnost IDC odhaduje, že celosvětové výdaje na IT v letošním roce vyrostou o 5 %, a to především díky stabilním investicím do softwaru a služeb a oživení trhu s chytrými telefony, ke kterému by mělo dojít v druhé polovině roku.

Analytici ovšem upozorňují i na úskalí globálního trhu IT způsobená šířením epidemie koronaviru. Celkové výdaje na ICT včetně telekomunikací a nových technologií by podle IDC měly v roce 2020 stoupnout o 6 % na 5,2 bilionu dolarů.

Pokud bychom vyňali kategorii chytrých telefonů, výdaje na IT letos porostou o 4 %, což podle analytiků představuje poměrně výrazné zpomalení oproti roku 2019, kdy trh posílil o 7 %. Kamenem úrazu bude hlavně trh PC.

Ten podle analytiků vloni vzrostl o 7 %, letos by měl naopak oslabit o 6 %. Růst výdajů na software zpomalí z 10 % v roce 2019 na necelých 9 % v roce 2020, růst investic do služeb zase klesne z 4 % na zhruba 3 %.

Velká část letošního růstu bude záviset na výměnném cyklu chytrých telefonů; ten ale ohrožuje narušení výroby způsobené koronavirem,“ vysvětluje Stephen Minton z IDC. „Naopak prodeje PC budou výrazně nižší než vloni.“

Původní odhady zhatil koronavirus

IDC dále uvádí, že výdaje poskytovatelů hyperškálovatelných služeb v roce 2020 vyskočí o 9 %, ovšem stále nenavážou na tempo růstu z roku 2018. I poskytovatelé cloudové infrastruktury a poskytovatelů digitálních služeb budou zvyšovat své rozpočty na IT.

Podle analytiků se budou snažit hlavně uspokojit silnou poptávku koncových uživatelů po cloudových a digitálních službách, která i nadále poroste dvouciferným tempem. Očekává se, že výdaje poskytovatelů služeb budou v následujících letech stabilní.

Velký vliv na globální růst však bude mít vývoj v Číně, kde IDC očekávalo, že výdaje na IT vyrostou o 12 %. Analytici podotýkají, že vlivem epidemie koronaviru, se kterým se země potýká, budou pravděpodobně o něco nižší, než kolik činily původní odhady.

Trh by si podle analytické společnosti měl udržet růst o zhruba 6 % ročně až konce prognózovaného období. Stabilitu růstu dodají pokračující investice do digitální transformace, cloudu, AI, AR/VR, blockchainu či IoT.

Zdroj: IDC


Úvodní foto: © Romolo Tavani - Fotolia.com


Články z rubriky

Počítače jako detektory lidských emocí a schopností jsou stále na začátku"

Jsme svědky na první pohled neškodně působícího rozhovoru. Počítač specializovaný na rozbor hlasu od společnosti Precire z německých Cách má zjistit, jaké vlastnosti má člověk sedící před ním v experimentální...
více »


EY: Vývoj pandemie může digitální transformaci urychlit, firmy chtějí cloud a AI"

V digitální transformaci jsou nejdále maloobchod, průmyslová výroba či telekomunikace. Firmy se vedle investic do ICT snaží i motivovat zaměstnance, aby si doplnili vzdělání v oblasti správy technologií.
více »


Chatbot Cortana od Microsoftu končí"

Microsoft se to sice snaží zakrýt, pravda je však taková, že asistentka Cortana, tak jak ji známe, přestane po jarních updatech existovat. Digitální asistent nebude ve Windows 10 nadále jednoduše přístupný...
více »


Co se děje uvnitř domu"

Wi-Fi signál a techniky umělé inteligence výzkumníkům umožňují překonat překážky a vidět skrze stěny. Máme se do budoucna obávat špehování a ztráty soukromí?
více »


IDC: Růst globálních výdajů na IT podpoří 5G v mobilech, prodej PC klesne"

Investice do IT by v letošním roce měly vyrůst o 5 %. Růst podpoří zájem uživatelů o chytré telefony s 5G, jenž by se měl projevit v druhé půlce roku, naopak výrobce PC podle analytiků čeká hubený rok.
více »


Související články


Tagy

IDC IT ICT telekomunikace chytré telefony PC software hardware služby prognóza 2019 2020 IoT AI AR/VR blockchain

Komentáře