Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?

Umělá inteligence | |

Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?

Tradičně známá jako výrobce herního hardwaru, společnost Nvidia zároveň stojí v popředí výzkumu a vývoje AI v oblasti automobilismu a robotiky. Nejnovější konkurencí firmy se má stát čínský unicorn Horizon Robotics.


Horizon momentálně v Series C financování hledá 700 milionů dolarů, které by firmě měly pomoci dosáhnout stanoveného cíle – konkurovat Nvidii. Horizon se specializuje na AI čipy pro roboty a autonomní vozidla, něco, co dělá právě americká Nvidia.

Do Horizonu investovaly mimo jiné velké jihokorejské konglomeráty, jmenovitě SK Group, v ICT nejznámější pro výrobce polovodičů SK Hynix.

Čínská ICT nezávislost

Startup založil před třemi lety jeden ze zakladatelů obrovsky populární (v asijském světě) sociální platformy Baidu.

S novými finančními injekcemi slibuje Horizon zrychlit plány na vývoj a prodej čipů především do oblasti automobility a též robotiky. Ekosystém firmy má být alespoň z části otevřený a partneři firmy do něj mají mít přístup.

Čínské firmy se v posledních letech snaží zbavit závislosti na západních technologiích, což se zemi daří celkem dobře, byť s určitými limity: U základních součástek, stejně jako průmyslových strojů nebo softwaru, stále mnohdy spoléhají na USA a Evropu.

Ke své výhodě má Čína velký a zdravý startupový ekosystém, často podporovanými velkými čínskými firmami jako Huawei nebo ZTE. Štědré finanční prostředky znamenají dost peněz na vývoj technologií, které mají naději se v budoucnu vyrovnat technologiím z USA či Evropy.

Snahy asijského tygra poněkud zpomalila celní válka s USA, Číně se však podařilo do jisté míry efekt amerických restrikcí omezit. Obzvláště v oblasti prodeje telefonů od firem jako Huawei, či ve výstavbě infrastruktury k 5G sítím, ale země utrpěla značné ztráty.

Partnery a OEM Horizonu jsou prozatím firmy jako Audi, Bosch, Continental a lokální automobilky. Ve většině případů, co se týče zahraničních společností, jde o firmy, které mají zájem o hlubší průnik do čínského automobilového trhu. Čína samotná pak chce stát v popředí vývoje samořiditelných automobilů.


Úvodní foto: @ Depositphotos, Scharfsinn


Články z rubriky

Inteligentní antivirus/adblocker: Algoritmy proti kybernetickému zločinu"

Jedno z nejběžnějších míst, kde se uživatelé dostanou pod palbu malwaru a virů, jsou prohlížeče. Univerzity DTU a Aalborg spolu s CSI Security Group pracují na řešení, které by mohlo snadno a intuitivně...
více »


Neuronové sítě hrají videohry: Co nám prozradí o lidském mozku?"

Když řídíte auto, váš mozek zpracovává enormní množství vizuálních stimulů, které následně aplikuje na vytváření rychlých rozhodnutí typu zabrzdění nebo předjetí vozidel. Mozek potřebuje vaše...
více »


Qsim: open source kvantový simulátor pro vývoj algoritmů"

Google se kvantovým výpočetním technologiím věnuje dlouhodobě – a úspěšně – není tedy divu, že jeden z prvních příkladů open source softwaru určený čistě pro kvantové algoritmy pochází právě...
více »


Horizon Robotics: Čínská AI konkurence Nvidii v čipech pro samořiditelné automobily?"

Tradičně známá jako výrobce herního hardwaru, společnost Nvidia zároveň stojí v popředí výzkumu a vývoje AI v oblasti automobilismu a robotiky. Nejnovější konkurencí firmy se má stát čínský unicorn...
více »


AI ve zdravotnictví usnadní práci a pomůže s diagnostikou"

Málokdo by dnes tvrdil, že proces digitální transformace se týká pouze technologických a jim příbuzných firem. Denně technologie mění řadu oborů. Zvláštní postavení mezi nimi má zdravotnictví. Zdraví...
více »


Související články


Tagy

Čína SK Hynix IT ICT technologie Nvidia Horizon AI umělá inteligence AI čipy polovodiče

Komentáře