Gartner: Integrací IoT a blockchainu přibývá, je to ale technologie konce příštího desetiletí

Digitalizace | |

Gartner: Integrací IoT a blockchainu přibývá, je to ale technologie konce příštího desetiletí

Internet věcí a blockchain k sobě jdou – i přes to, že svět technologií už začíná chápat, že blockchain je pouze jen a jedině databází; byť specifickou.


Tři čtvrtiny společností implementují IoT řešení už používají blockchain, nebo to do konce příštího roku plánují, otvrdil průzkum 500 amerických společností od analytické agentury Gartner.

Propojení IoT a blockchainu je v rámci digitální transformace klíčová, a míra osvojení „přichází rychleji, než se čekalo,“ vyplývá ze zprávy Gartneru.

„Mezi těmi, co si již blockchain osvojili, implementuje obě technologie 86 % společností v různých projektech,“ popsala Avivah Litan, viceprezidentka Gartneru a autor zprávy. IoT a blockchain k sobě podle ní přirozeně tíhnou.

Blockchain a IoT jsou přirozenou kombinací

63 % respondentů v průzkumu uvedlo, že kombinace IoT a blockchainových projektů zvýšila bezpečnost a jejich důvěru v meziorganizační transakce a předávky dat. 56 % vnímalo výkonnost podniku a nižší náklady jako hlavní benefit obou technologií; jen 43 % oproti tomu očekávalo vyšší obrat a lepší byznysové příležitosti.

Gartner do průzkumu zařadil jednatele, ředitele a nejvyšší management 500 firem. 92 % respondentů pracovalo v IT organizaci a 62 % z nich bylo IT ředitelem nebo technickým ředitelem.

Blockchain slouží jako automatizovaná komunikační vrstva mezi IoT snímači a sloužit může také jako úložiště pro data, která produkují a nahrávají. Zařízení internetu věcí v kontejnerech v logistice nejen snímají současné umístění kontejneru, ale také teplotu uvnitř, sílu vibrací a zda někdo nemanipuloval s balíky uvnitř.

Blockchain jako jediná budoucnost? Ne, v logistice se ale možná uplatní

FedEx, jedna z největších společností tohoto typu na trhu, nedávno odzkoušela variantu, kdy pomocí dvou druhů snímačů internetu věcí malé velikosti posílala data přímo do blockchainové databáze. Jeden snímač sloužil jako geosenzor, zatímco druhý automaticky data přenášel.

V současnosti stále ještě mnoho, obzvláště logistických, systému spoléhá na papír a tužku. V některých odvětvích slibuje blockchain tyto věci změnit, nicméně nejprve se musí vyřešit jeho problémy, obzvláště ty právní (smazat data z něj není tak jednoduché.

V současnosti je blockchain na hype křivce velmi nízko, očekávání nejsou vysoko. Může proto jen překvapit a IoT je přirozená oblast rozvoje pro distribuovanou decentralizovanou databázi.

To ale potrvá ještě roky – Gartner uvádí polovinu až konec příštího desetiletí.


Úvodní foto: © Sashkin - Adobe Stock


Články z rubriky

Do pěti let budou 5G sítě používat téměř tři miliardy lidí"

Společnost Ericsson očekává, že do konce roku 2020 dosáhne celosvětový počet uživatelů 5G sítí 190 milionů a do konce roku 2025 až 2,8 miliardy.
více »


Covid-19 pomohl nastartovat digitální transformaci pojišťoven"

Accenture ČR poskytlo svůj náhled na to, jak Covid-19 efektivně urychlil nástup digitální transformace do pojišťovnictví v naší zemi.
více »


Průzkum: 5G je na cestě, operátoři myslí hlavně na zabezpečení"

Průzkum BPI Network ukazuje, že operátoři s ohledem na síťový provoz 5G, dramatický nárůst připojených zařízení a nové možnosti kritického využití přehodnocují zabezpečení.
více »


Ropou financované město budoucnosti vprostřed pouště"

Spojené arabské emiráty jsou bohatým státem, takže si mohou dovolit i poněkud šílené projekty. Jedním z nich je proklamované "město budoucnosti" Masdar, ležící jen několik desítek kilometrů daleko...
více »


Kontinent startupů: Evropa nesmí zaspat"

Evropa má vše, co potřebuje k tomu, aby se mohla znovu propracovat do popředí světa technologií.
více »


Související články


Tagy

blockchain Gartner analýza předpověď logistika IoT internet věcí zařízení snímače

Komentáře