Gartner: Integrací IoT a blockchainu přibývá, je to ale technologie konce příštího desetiletí

Digitalizace | |

Gartner: Integrací IoT a blockchainu přibývá, je to ale technologie konce příštího desetiletí

Internet věcí a blockchain k sobě jdou – i přes to, že svět technologií už začíná chápat, že blockchain je pouze jen a jedině databází; byť specifickou.


Tři čtvrtiny společností implementují IoT řešení už používají blockchain, nebo to do konce příštího roku plánují, otvrdil průzkum 500 amerických společností od analytické agentury Gartner.

Propojení IoT a blockchainu je v rámci digitální transformace klíčová, a míra osvojení „přichází rychleji, než se čekalo,“ vyplývá ze zprávy Gartneru.

„Mezi těmi, co si již blockchain osvojili, implementuje obě technologie 86 % společností v různých projektech,“ popsala Avivah Litan, viceprezidentka Gartneru a autor zprávy. IoT a blockchain k sobě podle ní přirozeně tíhnou.

Blockchain a IoT jsou přirozenou kombinací

63 % respondentů v průzkumu uvedlo, že kombinace IoT a blockchainových projektů zvýšila bezpečnost a jejich důvěru v meziorganizační transakce a předávky dat. 56 % vnímalo výkonnost podniku a nižší náklady jako hlavní benefit obou technologií; jen 43 % oproti tomu očekávalo vyšší obrat a lepší byznysové příležitosti.

Gartner do průzkumu zařadil jednatele, ředitele a nejvyšší management 500 firem. 92 % respondentů pracovalo v IT organizaci a 62 % z nich bylo IT ředitelem nebo technickým ředitelem.

Blockchain slouží jako automatizovaná komunikační vrstva mezi IoT snímači a sloužit může také jako úložiště pro data, která produkují a nahrávají. Zařízení internetu věcí v kontejnerech v logistice nejen snímají současné umístění kontejneru, ale také teplotu uvnitř, sílu vibrací a zda někdo nemanipuloval s balíky uvnitř.

Blockchain jako jediná budoucnost? Ne, v logistice se ale možná uplatní

FedEx, jedna z největších společností tohoto typu na trhu, nedávno odzkoušela variantu, kdy pomocí dvou druhů snímačů internetu věcí malé velikosti posílala data přímo do blockchainové databáze. Jeden snímač sloužil jako geosenzor, zatímco druhý automaticky data přenášel.

V současnosti stále ještě mnoho, obzvláště logistických, systému spoléhá na papír a tužku. V některých odvětvích slibuje blockchain tyto věci změnit, nicméně nejprve se musí vyřešit jeho problémy, obzvláště ty právní (smazat data z něj není tak jednoduché.

V současnosti je blockchain na hype křivce velmi nízko, očekávání nejsou vysoko. Může proto jen překvapit a IoT je přirozená oblast rozvoje pro distribuovanou decentralizovanou databázi.

To ale potrvá ještě roky – Gartner uvádí polovinu až konec příštího desetiletí.


Úvodní foto: © Sashkin - Adobe Stock


Články z rubriky

Počítače jako detektory lidských emocí a schopností jsou stále na začátku"

Jsme svědky na první pohled neškodně působícího rozhovoru. Počítač specializovaný na rozbor hlasu od společnosti Precire z německých Cách má zjistit, jaké vlastnosti má člověk sedící před ním v experimentální...
více »


EY: Vývoj pandemie může digitální transformaci urychlit, firmy chtějí cloud a AI"

V digitální transformaci jsou nejdále maloobchod, průmyslová výroba či telekomunikace. Firmy se vedle investic do ICT snaží i motivovat zaměstnance, aby si doplnili vzdělání v oblasti správy technologií.
více »


Chatbot Cortana od Microsoftu končí"

Microsoft se to sice snaží zakrýt, pravda je však taková, že asistentka Cortana, tak jak ji známe, přestane po jarních updatech existovat. Digitální asistent nebude ve Windows 10 nadále jednoduše přístupný...
více »


Co se děje uvnitř domu"

Wi-Fi signál a techniky umělé inteligence výzkumníkům umožňují překonat překážky a vidět skrze stěny. Máme se do budoucna obávat špehování a ztráty soukromí?
více »


IDC: Růst globálních výdajů na IT podpoří 5G v mobilech, prodej PC klesne"

Investice do IT by v letošním roce měly vyrůst o 5 %. Růst podpoří zájem uživatelů o chytré telefony s 5G, jenž by se měl projevit v druhé půlce roku, naopak výrobce PC podle analytiků čeká hubený rok.
více »


Související články


Tagy

blockchain Gartner analýza předpověď logistika IoT internet věcí zařízení snímače

Komentáře