Gartner: Integrací IoT a blockchainu přibývá, je to ale technologie konce příštího desetiletí

Digitalizace | |

Gartner: Integrací IoT a blockchainu přibývá, je to ale technologie konce příštího desetiletí

Internet věcí a blockchain k sobě jdou – i přes to, že svět technologií už začíná chápat, že blockchain je pouze jen a jedině databází; byť specifickou.


Tři čtvrtiny společností implementují IoT řešení už používají blockchain, nebo to do konce příštího roku plánují, otvrdil průzkum 500 amerických společností od analytické agentury Gartner.

Propojení IoT a blockchainu je v rámci digitální transformace klíčová, a míra osvojení „přichází rychleji, než se čekalo,“ vyplývá ze zprávy Gartneru.

„Mezi těmi, co si již blockchain osvojili, implementuje obě technologie 86 % společností v různých projektech,“ popsala Avivah Litan, viceprezidentka Gartneru a autor zprávy. IoT a blockchain k sobě podle ní přirozeně tíhnou.

Blockchain a IoT jsou přirozenou kombinací

63 % respondentů v průzkumu uvedlo, že kombinace IoT a blockchainových projektů zvýšila bezpečnost a jejich důvěru v meziorganizační transakce a předávky dat. 56 % vnímalo výkonnost podniku a nižší náklady jako hlavní benefit obou technologií; jen 43 % oproti tomu očekávalo vyšší obrat a lepší byznysové příležitosti.

Gartner do průzkumu zařadil jednatele, ředitele a nejvyšší management 500 firem. 92 % respondentů pracovalo v IT organizaci a 62 % z nich bylo IT ředitelem nebo technickým ředitelem.

Blockchain slouží jako automatizovaná komunikační vrstva mezi IoT snímači a sloužit může také jako úložiště pro data, která produkují a nahrávají. Zařízení internetu věcí v kontejnerech v logistice nejen snímají současné umístění kontejneru, ale také teplotu uvnitř, sílu vibrací a zda někdo nemanipuloval s balíky uvnitř.

Blockchain jako jediná budoucnost? Ne, v logistice se ale možná uplatní

FedEx, jedna z největších společností tohoto typu na trhu, nedávno odzkoušela variantu, kdy pomocí dvou druhů snímačů internetu věcí malé velikosti posílala data přímo do blockchainové databáze. Jeden snímač sloužil jako geosenzor, zatímco druhý automaticky data přenášel.

V současnosti stále ještě mnoho, obzvláště logistických, systému spoléhá na papír a tužku. V některých odvětvích slibuje blockchain tyto věci změnit, nicméně nejprve se musí vyřešit jeho problémy, obzvláště ty právní (smazat data z něj není tak jednoduché.

V současnosti je blockchain na hype křivce velmi nízko, očekávání nejsou vysoko. Může proto jen překvapit a IoT je přirozená oblast rozvoje pro distribuovanou decentralizovanou databázi.

To ale potrvá ještě roky – Gartner uvádí polovinu až konec příštího desetiletí.


Úvodní foto: © Sashkin - Adobe Stock


Články z rubriky

Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Cveto Gašperut: Pokrytí 5G sítí v Česku zlepší aukce kmitočtů v 700MHz pásmu"

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s country managerem firmy Ericsson v České republice, Cveto Gašperutem.
více »


Výhody hybridního multicloudu"

Dáváte aplikace, mikroslužby nebo třeba modely strojového učení na jediný veřejný cloud? Pozor, ne tak rychle.
více »


Investice do 5G sítě klesají, i vlivem pandemie"

Stejně jako celý technologický svět se i výstavba infrastruktury k novému bezdrátovému standardu o něco pozdrží.
více »


Související články


Tagy

blockchain Gartner analýza předpověď logistika IoT internet věcí zařízení snímače

Komentáře