Gartner: Integrací IoT a blockchainu přibývá, je to ale technologie konce příštího desetiletí

Digitalizace | |

Gartner: Integrací IoT a blockchainu přibývá, je to ale technologie konce příštího desetiletí

Internet věcí a blockchain k sobě jdou – i přes to, že svět technologií už začíná chápat, že blockchain je pouze jen a jedině databází; byť specifickou.


Tři čtvrtiny společností implementují IoT řešení už používají blockchain, nebo to do konce příštího roku plánují, otvrdil průzkum 500 amerických společností od analytické agentury Gartner.

Propojení IoT a blockchainu je v rámci digitální transformace klíčová, a míra osvojení „přichází rychleji, než se čekalo,“ vyplývá ze zprávy Gartneru.

„Mezi těmi, co si již blockchain osvojili, implementuje obě technologie 86 % společností v různých projektech,“ popsala Avivah Litan, viceprezidentka Gartneru a autor zprávy. IoT a blockchain k sobě podle ní přirozeně tíhnou.

Blockchain a IoT jsou přirozenou kombinací

63 % respondentů v průzkumu uvedlo, že kombinace IoT a blockchainových projektů zvýšila bezpečnost a jejich důvěru v meziorganizační transakce a předávky dat. 56 % vnímalo výkonnost podniku a nižší náklady jako hlavní benefit obou technologií; jen 43 % oproti tomu očekávalo vyšší obrat a lepší byznysové příležitosti.

Gartner do průzkumu zařadil jednatele, ředitele a nejvyšší management 500 firem. 92 % respondentů pracovalo v IT organizaci a 62 % z nich bylo IT ředitelem nebo technickým ředitelem.

Blockchain slouží jako automatizovaná komunikační vrstva mezi IoT snímači a sloužit může také jako úložiště pro data, která produkují a nahrávají. Zařízení internetu věcí v kontejnerech v logistice nejen snímají současné umístění kontejneru, ale také teplotu uvnitř, sílu vibrací a zda někdo nemanipuloval s balíky uvnitř.

Blockchain jako jediná budoucnost? Ne, v logistice se ale možná uplatní

FedEx, jedna z největších společností tohoto typu na trhu, nedávno odzkoušela variantu, kdy pomocí dvou druhů snímačů internetu věcí malé velikosti posílala data přímo do blockchainové databáze. Jeden snímač sloužil jako geosenzor, zatímco druhý automaticky data přenášel.

V současnosti stále ještě mnoho, obzvláště logistických, systému spoléhá na papír a tužku. V některých odvětvích slibuje blockchain tyto věci změnit, nicméně nejprve se musí vyřešit jeho problémy, obzvláště ty právní (smazat data z něj není tak jednoduché.

V současnosti je blockchain na hype křivce velmi nízko, očekávání nejsou vysoko. Může proto jen překvapit a IoT je přirozená oblast rozvoje pro distribuovanou decentralizovanou databázi.

To ale potrvá ještě roky – Gartner uvádí polovinu až konec příštího desetiletí.


Úvodní foto: © Sashkin - Adobe Stock


Články z rubriky

5G sítě sotva existují a už se zbrojí na 6G"

Evropský výzkumný projekt DAEMON se zabývá vývojem a implementací vylepšení k architektuře mobilních sítí, stejně jako vylepšení budoucích 6G systémů pomocí pokročilých modelů umělé inteligence....
více »


Veřejný sektor nezvládá využít AI"

Už 30 % západoevropských organizací veřejného sektoru používá AI řešení. Ve střední a východní Evropě jsou to ale pouhá tři procenta. Průzkum European Tech and Industry Pulse Survey provedla společnost...
více »


Mají smysl 5G telefony a notebooky? Raději ještě počkejte"

Mobilů a laptopů kompatibilních s novou sítí 5G je už celá řada. Má ale opravdu smysl je kupovat už teď?
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Související články


Tagy

blockchain Gartner analýza předpověď logistika IoT internet věcí zařízení snímače

Komentáře